pro_acemi
pro_acemi (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon-a530 Amatör İçin Fazla Mı?

Merhaba,
Ben uzun süredir kendime dir DFM arıyorum. İlk defa bir dijital makine alacağım ama bas&çek tarzı makinelerden de pek hoşlanmıyorum. Bütçem kısıtlı olduğu için samsung s500 veya canon a530(ki bu bile biraz pahalı geliyor) cihazlarını düşündüm ama forumlardan okuduğum kadarıyla bu işte amatör olanlar manuel makinelerde çok zorlanıyor.

Sormak istediğim şu: yukarıdaki iki makine beni kontrol açısından çok zorlar mı? Eğer cevaplar evet olursa sony s600(sanırım manuel kontrolleri çok da az değil) veya kodak v530 modelleri arasında düşünüyorum. Tabi daha hesaplı model tekliflerine açığım.

Yorum yazanlara şimdiden teşekkür

Tarih: 25 Ağustos 2006, 21:26 - İp: 85.***.**7.5
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

A520 yeterli olur. Kullanımı çok rahat. öğrenene kadar otomatik modda da çekebilirsiniz. Üstelik A520'de diyafram önceliği ve enstantane önceliği modları olduğu halde, A530'da yok. Bu iki modun olmadığı makinaya ben 5 kuruş vermem.

Tarih: 25 Ağustos 2006, 22:36 - İp: 85.***.**4.131
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Bence de A520 ideal amatör için. Diafram önceliği ve hız önceliği de önemli özellikler.

Tarih: 25 Ağustos 2006, 23:26 - İp: 85.***.**1.118
pro_acemi
pro_acemi (üye)
İstanbul / Meraklı

Umarım bunu cahilliğime verirsiniz ama ben diyafram önceliği ve enstantane önceliği modlarının tam olarak görevini bilmiyorum. Hangi durumlarda kullanışlı olduklarını yazarsanız sevinirim

Bu arada yorumlar için teşekkürler.

Tarih: 25 Ağustos 2006, 23:53 - İp: 85.***.**7.193
pro_acemi
pro_acemi (üye)
İstanbul / Meraklı

Söylemeyi unuttum: Ben canon a520'yi araştırmıştım ama bana özelliklerine göre biraz pahalı gelmişti. 4 mp olması bir amatör için yeterli olsa da hatırladığım kadarıyla flaş mesafesi çok kısa ve flaşlı iki çekim arası süre 6sn'ye kadar çıkabiliyor. Bir de video çekimi süreyle kısıtlı. Mesela sony s600 hız ve video açısından daha iyi ama manuel kontrol kısıtlı.Tabi bu özelliklerin hepsinin bir arada olduğu sanırım sadece samsung s500 var ama dfm konusunda samsung bende kaliteli bir his uyandırmıyor.Bu fiyata hepsi bir arada mümkün değil derseniz sanırım tercihimi Canon'dan yana kullanacağım.

Tarih: 26 Ağustos 2006, 00:16 - İp: 85.***.**7.193
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Megapiksel olayına kafayı takma. 4 MP senin işini görecektir. Video olayına gelince, eğer videoya gerçekten çokm fazla önem veriyorsan A520 seni pek tatmin etmez. Zaten birçoğu da etmeyecektir. A520 de kısıtlı çekim süresi var ama olmasa noolcak zaten. 1 GB karta 10 dakka video çekeceksin altı üstü. Bence video olayının da üzerinde fazla durma. Sen güzel fotoğraflar çekmek isteyen bir amatörsen ve fotoğrafa başlamak için iyi bir makine arıyorsan düşünmeden A520 alabilirsin. Ben kullandım. Kullandıkça ve özelliklerini öğrendikçe makineyi seveceksin ve iyiki başka makine almamışım diyeceksin. Bu arada çekim hızı modu ve diyafram önceliği modunu da açıklayayım biraz.Bunların birinde çekim hızını sen belirlersin diyafram açıklığını makine otomatik olarak belirler, diğerinde ise; diyafram açıklığını sen belirlersin çekim hızını makin otomatik ayarlar. Bunlar çok güzel özelliklerdir. Kullandıkça anlayacaksın. A530da bunlar yok. Tereddüt etme A520 al. Senin aradığın makine o.

Tarih: 26 Ağustos 2006, 10:35 - İp: 81.***.**0.51
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

daha önce analog slr kullanıcısıyken (hala kullanıyorum amaktarımı) dijitale geçişimi kolaylaştırmak ve eşimin anı fotoğrafları çekmesini kolaylaştırmak için aldığım A520 beni hiç üzmedi. beklentimin üzerinde performans sergiledi. çok da memnunum. hiç pişman olmadım. A520 ile çektiğim fotoğraflar için portfolyama bakabilirsiniz. saygılarımla...

Tarih: 26 Ağustos 2006, 17:02 - İp: 85.***.**9.61
pro_acemi
pro_acemi (üye)
İstanbul / Meraklı

Yorum yazanlara teşekkürler, haklısınız sanırım canon a520, a530'dan daha iyi olacak benim için Artık makinemi almak istiyorum ve soracağım son bir soruyla araştırmama noktayı koyacağım; eğer manuel özellikleri olmayan daha kompakt bir makine isteseydim bu fiyat aralığında bana hangi ürünü tavsiye ederdiniz?

Tarih: 26 Ağustos 2006, 21:31 - İp: 85.***.**4.221
pro_acemi
pro_acemi (üye)
İstanbul / Meraklı

Herkese yardımı için teşekkürler. Canon a520 yerine daha kompakt bir makine olan sony s500'e karar verdim ve aldım. Zaten gezdiğim hiçbir mağazada canon a520 yoktu. Şimdilik sony'den memnunum, kullandıkçada fotoğraflarımı ekleyeceğim.

Tarih: 28 Ağustos 2006, 11:27 - İp: 195.***.**2.2
  • 1