zamankekem
zamankekem (üye)
Ankara / Amatör

Canon A510 - Nikon Coolpix5200

Tam Canona510 almaya karar vermistim dün alıyordum ki süpheye düstüm. Biraz uzun olack ama yardım ederseniz cok sevinirim yeni oldugum icin cok zorlanıyorum almakda. Manuel ayarlarının olması , fiyatına göre iyi cekim yapması ve paramın ancak ona yetmesi yüzünden canon a510u secmistim. Ama nikon coolpix5200 le karsıllastırdıgımda kararsız kaldım.
Ben kaliteli resim ceken gece veya gündüz ( kalitelinin ölcüsü ne tabi cok iyi cekenler var ama param yetmiyor, en azıdnan tatmin etsin), ögrenmeme imkan tanıması icin manuel ayarları olan, tabiki optik zoomlu bir makine arıyorum. Video özelligi cok önemli degil. Canon a510 uyugun bulmustum forumdak iarkadasların yardımıylca ama nikon coolpix5200 kafamı karıstırdı. PEk cok özellign ne anlama geldigini bilmesemde anlayabildiklerimi karsılasırdım.

Canon 3.2 megapixel olmasına ragmen nikon 5 megapixel (mega pixel in 5 olması önemli sanırım)
Canon 4x optik zoom nikon 3x optik zoom
Asıl ilgimi ceken nikon da raw formatı var. Ama nikon da manuel ayarlar var mı onu anlayamıyorum teknik özellikleri okudugumda. Bİrde bu perrde hızı dedikleri cekim hızı anlamına mı geliyor. Eger öyleyse nikonun cekim hızı 4-1/2000 canonon 15-1/2000
Hangisi daha iyi bilmiyorum hız olarak.

En iyisi uzatmıyım. Bu iki makine arasında kararısız kalmay deger mi. Nikon 5200 de manuel ayarlar var mı bu benim icin önemli cünkü ögrenmek istiyorum. Raw formatı cekti beni aslında niconda birde 5 megapixel olması. Eger nikon idaha iyiyse 150- 200 ytl daha harcar onu alırım.

Kullanan veya fikir verebilecek olan varsa cok sevinirm.

Tarih: 10 Mayıs 2005, 04:04 - İp: yok
zamankekem
zamankekem (üye)
Ankara / Amatör

Bosuna yazmısım. Foruma göz atmadan yazmanın cezası. Nikon 5200 otomatikmis ben manuel istiyorum dolayısıyla karsılastırmama bile gerek kalmadı. su raw formatı aklımda kalacak ama ne yapalım simdi fazla ucmasam iyi oalcak. Su an icin 600 den fazlada veremiyorum dfm ye. canon a95 5 megapixel ve sanırım canon 510 gibi manuel ayarlı. canon A95 almaya deger mi acaba. Bu kadar zor olacagnı tahmin etmemistim secimin.

Tarih: 10 Mayıs 2005, 04:15 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Nerede okudunuz bilmiyorum ama Raw yada Tiff formatta çekim yapmıyor

#kobra' tarafından 10.05.2005 04:35:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mayıs 2005, 04:35 - İp: yok
zamankekem
zamankekem (üye)
Ankara / Amatör

Ben de burda kendi kendime takılmaya basladım. İkiye indirdim secenegi raw formatından vazgectim mecburen. Canon a95 ve a510 arasındayım. Tek bir sorum var . 350 ytl daha fazla vermeye degermi a95, ? Bir yandan da 510 un optik zoomu 4x a95 in 3x. Yardım edin secemiyorum. Söylediginizi gidip alıyorum .

Tarih: 10 Mayıs 2005, 04:39 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

A95 daha ucuzsa onu alın sonuçta 1x optik zoom çok farketmez kaldıki 2mp ile o 1x lik yakınlaştırmayı telafi edersiniz ayrıca A95 te hareketli lcd ekran var

Tarih: 10 Mayıs 2005, 04:50 - İp: yok
zamankekem
zamankekem (üye)
Ankara / Amatör

Nikonun kendi sayfasında okumustum raw formatı var diye ama yanlıs birseye de bakmıs olabilirm. Önemlide degil rawdan vazgectim zaten su an amatörüm cok birsey farketmeyecektir sanırım jpegde ki bozulma gözümde. Gece cekimindende vazgectim pek fazla brisey beklemiyorum. Be en iyisi a510 alıp üstüne aksesuarlarını alıyım. Hareketli ekran ne ise yarar bilmedigim icin bi fikir edinemedim. İlerde bunu satar dah iyi birseye gecerim umarım. Sagolun cevap icin.

Tarih: 10 Mayıs 2005, 05:08 - İp: yok
  • 1