ilker_17
ilker_17 (üye)
Muğla / Amatör

Bir Makine Alacağım

selamlar, forumu iki haftadır okuyorum. kafamda bazı sorular netleşirken, yerini yanıtsız yeni sorulara bıraktı. makineyi fotoğrafçılığa başlamak için alıyorum ama, alacağım makinenin biricik oğlumun video görüntülerini de kaydetmesi gerek. "büyük araştırma"'lardan sonra , alacağım makinenin s3 ya da h5 gibi birşey olmasında fayda olacağını gördüm. ama kodak p712 modelini tam araştıramadım. birçok arkadaşın yazdıklarından değerli bilgiler edindim.

benim kafama şu aralar raw formatı takıldı dostlar. yani, bütçe nedeniyle gidip ayrıca bir video kamera alamam. hem iyi bir makine alana kadar fotoğraf becerilerimi geliştirmiş olurum. bu raw formatını ne kadar önemsemeliyim? dadından yenmez bişey midir raw dosyalarla uğraşmak?

#ilker_17' tarafından 09.12.2006 00:52:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2006, 00:51 - İp: 88.***.**7.239
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Raw fotoğrafa tamami ile kendin müdahale edersin makine hiç bi müdahalede bulunmaz ham resim dosyasını al sen işle anlıyacağın biraz zevkli bi iş ama o kadar ahım şahım bi zevki yok.
Ama illede raw fotoğraf olsun diyorsan bütcene göre panasoniz FZ30 veya FZ50 modellerini düşünebilirsin.

Tarih: 9 Aralık 2006, 02:12 - İp: 81.***.**5.158
ilker_17
ilker_17 (üye)
Muğla / Amatör

işte ille de raw olsun mu bilmiyorum! hani ileride fotoğrafçılıkla ciddi olarak ilgilenmeyi düşünüyorum. bu durumda, raw format sunan ucuz kodak mı almalı, yoksa bu formatı desteklemeyen s3 gibi bir makine mi almalıyım? panasonic modelleri önerisini için teşekkür ederim, birazdan onlara bakacağım.

Tarih: 10 Aralık 2006, 14:10 - İp: 88.***.**3.212
ilker_17
ilker_17 (üye)
Muğla / Amatör

panasonic modellerine ısınamadım bir türlü; bana çekici gelmediler görünüş olarak. samsung pro 815 video çekim süresinin kalite ayarında 30 saniye olamsı ile direkten döndü. bu durum firmware ile düzeltilmiş olabilir mi, bilgisi olan var mı acaba? açıkçası samsung'un sitesi çok kullanışsız, burdan onları da da ha iyi bir site yapmaya çağırıyorum.

şimdi 9600 e bakıyorum; onun da pil, hafıza kartı vs. ek masrafları beni zorlayacak gibi.

dönüp dolaşıp s3 alacak mıyım merak ediyorum doğrusu. h5 i geçtim.

Tarih: 10 Aralık 2006, 21:26 - İp: 212.***.**2.186
ilker_17
ilker_17 (üye)
Muğla / Amatör

selam, dönüp dolaşıp senin sözüne geldim @chopsuey fz 30 alacağım. şimdi fiyat araştırıyorum. noise sorunlu diyorlar mu makine için ama; sanki keskinlik ile noise arasında terrih yapmam gerek diye düşünüyorum. ben de keskinliği tercih ettim bakalım iyi mi etmişim görecez..
acaba doğubank ta fiyatı nedir fz 30 un, bilen var mı? ebay yoluyla da alabilirim ama şimdilik fiyat araştırması yapıyorum . sağlıcakla kalın..

Tarih: 13 Aralık 2006, 08:59 - İp: 88.***.**6.226
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Bence RAW olayına fazla takılma. Bu iş biraz daha profesyonel işi. Örneğin photoshop bilgin nedir? Fotoğraf üzerinde oynayabilecek bi bilgin var mı? Ben sana S3 tavsiye ederim. Yeni başlayan biri için gayet uygun bi model. Güvenerek alabilirsin.

Tarih: 13 Aralık 2006, 13:22 - İp: 88.***.**6.67
ilker_17
ilker_17 (üye)
Muğla / Amatör

katkın için teşekkürler mstfckr61. photoshopla pek az tanışıkığım var; ama amatör fotoğrafçılık benim onbeş yıldır ertelediğim bir uğraş ve ciddi olarak ilgileneceğim. photoshop'un da beni zorlayacağını sanmıyorum. pc bilgim iyidir.
fz 30 hakkında oldukça iyi yorumlar okudum forumlarda (noise sorunu hariç). bir de, diwa dan platin ödül aldığını, ama s3'ün altın ödül aldığını okumuştum. s3 yine de daha iyi bir seçim mi olur?

Tarih: 13 Aralık 2006, 17:14 - İp: 88.***.**5.208
kalyante
kalyante (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşım bu işi ciddi yapmak istiyorsan fotoğraf makinesinde kesinlikle olympus dünyanın en iyi merceği zui mercek bütün tıp dünyası ve amerika nasa olympusun merceklerini kullanır. fiyatı ve mercek kalitesi çok iyi türkiyede fazla bilinmesede avrupada 1 numara yalnız türkiyede teknik servis sıkıntısı var.tabi yapacağın işine göre model seçmen gerek

Tarih: 13 Aralık 2006, 20:49 - İp: 88.***.**1.121
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

kalyante Panasonic te Leica lens kullanır. Bu lenslerin kalitesini anlatmayla bitiremeyiz. Onedenle lens konusunda sorun olmaz. Panasonic Lens kalitedir.

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:41 - İp: 88.***.**6.67
  • 1