araci123
araci123 (üye)
Antalya / Amatör

Bir Makina İstiyorum Yardım Edermisiniz

ben arkeoloji bölümü öğrencisiyim. Geniş manzaraları alabilen küçük buluntuları net olarak çekebilecek bir fotoğraf makinası almak istiyorum soruyorum soruşturuyorum ama istediğim gibi bişey öneren olmadı yardım ederseniz sevinirim
makinada ardığım özellikler şunlar;
geniş açılı
makro çekimi çok yakın
titremelere karşı duyarlı
yüksek çözünürlükte (10mp ve üstü)
video çekim desteği hd yada hd ye yakın
fotoğraf çekmeyi işkenceye degil eglenceye dönüştürecek bir makina
fiyat aralığı 500tl-600tl
şimdiye kadar hoşuma giden makinalar;
nikon coolpix s640
kodak z981
yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler. :D

Tarih: 29 Ocak 2011, 19:42 - İp: 46.***.**4.134
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

diyaframda ilk değer zoom yapmadan ki hali ikincisi ise max zoom halideki değeridir.1/... şeklinde olduğu için değer ne kadar düşük olursa aslında o kadar büyüktür ve sensöre düşecek ışık miktarı artacaktır.bu da gece çekimlerinde çekilecek fotoğraf kalitesini artırır.

eğer diyaframınız yeteri kadar açılmıyorsa yüksek iso değerleri gece çekimlerinde iş görür ancak iso800den yukarısını hiçbir kompaktta kullanarak güzel fotoğraf çekemezsin.gündüz ise dışarıda iso 80 le bile güzel fotoğraflar çekebilirsin.

diyafram mı iso mu sorusuna cevabım ikisinin birbirinin tamamladığı ancak diyaframın bana göre öncelikli olduğu.ayrıca kimi makine vardır iso400 bile rezalet foto çeker kimisi ise iso800de bile kirlilik yoktur.bu da makinenin işlemcisiyle ve sensörüyle alakalı bir durum.

fujide belli başlı unutulmaz cihazlar vardır ancak genel olarak aldıktan bir süre sonra sorunlar çıkmaya başlar.özellikle çok hd video çekimleri yaparsanız ömrünü kısaltırsınız.eğer basamak olarak kullanıp kısa süre sonra satıp daha iysini alacaksanız ok yoksa fujiden uzak durun bence...

Tarih: 12 Şubat 2011, 00:24 - İp: 188.***.**4.217
araci123
araci123 (üye)
Antalya / Amatör

yardımlarınız için teşekkürler bi makina almaya karar veremedim ama sayenizde epeyce bişeyler ögrendim biraz da kendim araştırmaya karar verdim ve daha ucuz bi makina alcam galiba nasılsa bütün makinalar neredeyse aynı en iyisi biraz geniş açısı olan birazda makro çekim yapabilen bi makina aricam gerisi teferruat ilerdede param olunca dsrl bi makina alırım herşey için teşekkürler

konuyu kilitleyebilirsiniz

Tarih: 15 Şubat 2011, 14:20 - İp: 88.***.**8.103
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

bu bütçenin altında alacağınız cihazlardan çok hayır beklemeyin derim.çünkü bu eşik değerin altında lens kalitesi değişmeye başlıyor.yada daha çok eski makineleri alabilirsiniz ki mp savaşlarının yaşandığı dönem düşük bütçe cihazları bana kayıp nesil gibi geliyor...

Tarih: 15 Şubat 2011, 18:47 - İp: 188.***.**0.183