joonyguita
joonyguita (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgi

merhabalar ben daha önce olympus c 7070 almıştım ama onu beğenmedim kayıpsız olarak geri verdim olympus e300 aldım biraz ilave ile bana 14-45 mm lens ve 40-150 mm lens verdiler 14-45 i biliyorum 3x zoom fakat 40-150 ne işe yarıyor bilmiyorum bana anlatırsanız sevinirim ben makinayı evkurdan aldım satanlarda ne amaçla kullanıldığını bilmiyorlar

yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 16 Haziran 2005, 18:01 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Zoom (uzak çekim) ihtiyacınızı karşılayacak bir lens

Tarih: 16 Haziran 2005, 18:19 - İp: yok
joonyguita
joonyguita (üye)
İstanbul / Amatör

ben zoom ne işe yarıyor biliyorum sadece 40-150 mm lens ne amaçla kullanılıyor onu öğrenmek istiyorum

Tarih: 16 Haziran 2005, 18:39 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

40-150 mm yi makinenize takıp ve zoom yapınca diğer lensinizden, yaklaşık 3x daha fazla yaklaştırdığınını anlayacaksınız.

Tarih: 16 Haziran 2005, 19:22 - İp: yok
joonyguita
joonyguita (üye)
İstanbul / Amatör

peki 40-150 mm lens ile geniş açı manzara fotoğraflarını rahatlıkla çekebilirmiyim acaba

Tarih: 16 Haziran 2005, 19:30 - İp: yok
kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

Tam tersi elindeki 14 - 45 mm lensle manzara fotografı cekebilirsin. Bu deger (14) ne kadar küçükse içine alacağı görüntünün de açısı genişleyecektir. Gerçi E300'ün fokal çarpanı 2 olduğu için 14 mm devasa bir geniş açıyken bu değeri ikiyle çarpınca sıradan bir 28 mm görüntüyle yetinmen gerekecek.
Ne kadar geniş çektiğini merak ediyorsan şu adrese bir bak derim. Hayırlı uğurlu olsun.

Tarih: 16 Haziran 2005, 19:43 - İp: yok
joonyguita
joonyguita (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım bir şeyler anladım çarpılan ne kadar küçülürse o kadar daha geniş açı yakalanabiliyor örneğin 7-14 mm lens e 300 de 14-28 mm oluyor ama açı daha çoğalıyor ben digitalde acemiyim sizlere sormakta sakınca olduğunuda sanmıyorum telekonvecter ne işe yarıyor onuda öğrenebilirsem mutlu olurum teşekkürler yardımlarımız için

Tarih: 16 Haziran 2005, 20:31 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım anlamadın Öncelikle makinen hayırlı olsun. Forumda Olympus SLR'si olan yoktu yanılmıyorsam. 7-14 mm lens E-300'de 14-28 mm olunca açı çoğalmıyor. Şimdi bu 7-14 mm , 40-150 mm dediğimiz rakamlar objektifin odak uzunluğunu, yani objektifin odak merkezinin film düzlemine (sensore) olan uzaklığını ifade ediyor. Bazı objektiflerde odak uzunluğu sabittir. Yani tek bir rakamla ifade edilir. Örneğin 28 mm veya 50 mm gibi. Bazılarında da senin örneğinde olduğu gibi 14-45 mm veya 40-150 mm gibi iki rakamla ifade edilir. Bunlara zoom objektif denir. Bunun anlamı, objektifin odak uzunluğunu sen bu iki değer aralığında zoom yaparak dilediğin gibi değiştirebilirsin demektir. Dijital makinelerde genellikle crop factor diye tabir edilen bir olay vardır. Fazla detayına girmeden bir cümleyle şöyle açıklayabiliriz. Makineye takılan objektifin sağladığı görüş açısının 35 mm film formatında eşdeğerini hesaplamaya yönelik bir katsayı. Olympus E-300 de bu katsayı 2'dir. Şimdilik basitçe şöyle düşün. E-300'e taktığın objektifte yazan odak uzunluğu aslında gerçek odak uzunluğu değildir. Gerçek değerini bulman için 2 ile çarpman lazım. Odak uzunluğu küçüldükçe açı büyür. Yani sana verdikleri objektiflerden en geniş açıyı 14-45 mm objektifin 14 mm tarafı sağlar. En dar açıyı ise 40-150 mm objektifin 150 mm deki ucunda elde edersin.

#bitpire' tarafından 17.06.2005 11:04:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2005, 10:52 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

devamı..

50 mm. yaklaşık olarak insan gözünün gördüğü açıdır. 50 mm den daha kısa odaklı objektiflere geniş açılı objektif denir. Açı genişledikçe objeler olduklarından daha küçük ve uzakta görünürler. 50 mm den daha uzun odaklı objektiflere ise tele objektif denir. Tele objektifler de objeleri yakınlaştırırlar. Geniş açılı objektifler daha çok manzara fotoğraflarında ve mümkün olduğu kadar geniş bir alanın kareye sığdırılması gereken dar mekanlarda tercih edilir. Portre çekimleri için çoğunlukla 80 - 200 mm (senin makinen için 40 - 100 mm) aralığındaki tele objektifler tercih edilir. Tele objektifler aynı zamanda konunun etrafındaki fotoğrafın güzelliğini bozabilecek gereksiz objeleri kadrajın dışında bırakmak açısından avantajlıdır. Ayrıca konuyu net, ön ve arka tarafı flu olarak görüntülemek için de tele objektifler kullanılır. Teleconvertor, makine ile objektif arasına takılan ve objektifin odak uzunluğunu arttırmaya yarayan bir objektiftir. 1.4x , 2x , 3x değerlerinde telecovertorler vardır. Yani 2x bir teleconvertoru makinene takıp üstüne de 14 - 45 objektifini takarsan objektifin 28 - 90 haline gelir. Ama teleconvertorun kalitesine bağlı olarak görüntü kaybı oluşur. Fotoğraf malzemesi satan dükkandan düdüklü tencereler hakkında ne kadar bilgi alabilirsen Evkurdan da objektifler hakkında o kadar bilgi alabilirsin.

#bitpire' tarafından 17.06.2005 10:59:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2005, 10:56 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ama bitpire 14-45mm lens zaten o katsayi yuzunden 28-90 gibi olmuyor muydu? neden teleconvector ile de ayni oluyor bu rakam? neden teleconvector kullanmamiza ihtiyac olacak ki?

#dadanagast' tarafından 17.06.2005 13:07:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2005, 13:11 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Dadanagast;

Yapma gözünü seveyim Sen böyle bir soru sormuş olamazsın. Okyanusları aşıp çayda boğuluyorsun 14 - 45 mm objektife 2x convertor takarsan objektifin 28 - 90 mm olur. Bunu da varsa eğer crop factor ile çarparak 35 mm deki karşılığını bulursun. Yani 14 -45 objektif 2x telekonvertör ile Olympus makinede, 35 mm formatında 56 -180 mm eşdeğeri görüş açısı sağlar.

#bitpire' tarafından 17.06.2005 13:41:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2005, 13:42 - İp: yok