sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

10d - D70 Acil

lütfen çok acil aralarında tercih yaparmısınız. aradaki fiyat farkı önemsiz...

Tarih: 31 Ekim 2004, 05:06 - İp: yok
mskartal
mskartal (üye)
Artvin / Amatör

Bende D70 ile 300 D ya da 10 D arasında seçim yapmakta olanlardanım. İnternette yapmış olduğum incelemeler sonucunda (gerek forum siteleri, gerekse dpreview tarzı inceleme sitelerinde) D70 ağır basmakta. Birde fotoğrafçı arkadaşlarıma sorduğumda Nikon ile Canon arasında kalite farkını öne sürmekteler. Nikon Nikondur lafını çok duymaktayım. Benim kafamı kurcalayan tek şey, ISO nun D70te 200 den başlaması. Bunun ne kadar etkili olabileceğini bilmiyorum. D70 kullanıcıları bu konuda görüşlerini ve deneyimlerini yazabilirlerse sevinirim. Birde şu laf kafama takılıyo. 20 D nin rakibinin D70 değil de D100 olduğu. Bildiğim kadarı ile D70 body sinin malzeme kalitesi haricinde D100 den üstün bir makine. Acaba Yanılıyor muyum?

Tarih: 1 Kasım 2004, 10:57 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Evet D100 bircok acidan d70 in gerisinde kaldi.. bu arada 300d ve 20d nin 'sasi'leri yani ic iskeleti diyeyim, o kisim metaldir. Ancak d70'de metal yok govdede.

Eger macro ve yuksek zoom'da fotograflar cekecekseniz bilmeniz gereken bir konu, D70'de "mirror lock up" (MLU) yok... Bu su ise yarar, siz normalde deklansore bastiginizda ayna yukari kalkar, ve perde acilir. Ancak macro veya yuksek zoom'da fotograf cekerken aynanin kalmasi sirasinda olusan darbe bile titremeye yol acar... MLU sayesinde ilk deklasore bastiginizda sadece ayna kalkar. Ikincide sadece perde acilir. Boylece olusacak titresimler engellenir. Normalde 300d'de de yok ama firmware'ini bir rus yazilimci kirinca bu ozellik eklendi.

Tarih: 1 Kasım 2004, 11:43 - İp: yok
lusnika
lusnika (üye)
İstanbul / Amatör

20d derim yeni aldım
mühiş bir şey

Tarih: 1 Kasım 2004, 16:40 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Slm arkadaşlar ,

Hepsi bir tarafa Maxxum 7D / Dynax 7D bir tarafa

Tarih: 1 Kasım 2004, 17:32 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"Eger macro ve yuksek zoom'da fotograflar cekecekseniz bilmeniz gereken bir konu, D70'de "mirror lock up" (MLU) yok..."

ona hic dikkat etmemistim dogrusu.. o halde d70 kesinlikle rafa kalkiyor; ayriyetten vertical grip de kullanamayacagimiza gore..

..

cok guzel hos da.. simdi de icimde acaba o kadar para harcamak dogru mu diye bir soru var..

bir de esime nasil aciklayacagim bu harcamayi onu dusunuyorum..

Tarih: 1 Kasım 2004, 20:08 - İp: yok
mskartal
mskartal (üye)
Artvin / Amatör

Arkadaşlar, sonunda 20D almaya karar verdim ve aldım. Etkilenmemek mümkün değil. Menüler çok kullanışlı, ve isabetli. Şarzı çok hızlı. 2.5-3 saat civarı bir sürede doldu. Yüksek ISO değerlerindeki kalitesi çok iyi. 1600 ve 3200 ASA da bile rahatsızlık verici şekilde noise oluşmuyo. Kit olarak satılan 18-55 objektif bahsedildiği gibi de kötü değil. Ama böyle bir makineye de az geleceği aşikar. Alır almaz versiyon update i sorunsuz bir şekilde kolayca yaptım. Kullanımı çok keyifli bir makine. Kesinlikle tavsiye edilir (Canon un satış politikasından nefret etmeme rağmen...)

Tarih: 10 Kasım 2004, 14:48 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

dadanagast ve juggler'a
arkadaşlar saygın arkadaşımız size sorrmuş siz hala 20d diyorsunuz(lütfen kızmayın) üstelik sanki bana sohbet ediyormuşsunuz gibi geldi ...

Tarih: 10 Kasım 2004, 18:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tamam murat kizma..

...

saka bir yana; 20D derim baska birsey demem dunden sonra..

dun, canon'un acmis oldugu bir stand'ini gordum alisveris merkezinde.. hemen gittim yanlarina basladim muhabbete tabii..

20D gercekten de harika bir makine.. tutusu bir baska harika.. 10D'den hafif olmasina ragmen daha bir agirmis gibi hissediliyor; cok daha kaliteliymis hissi veriyor..

ayrica 18-55 lensinin plastikimsi hissi gitmis 20D ile birlikte.. 300D ile tamamen plastikten yapilmis hissi veriyordu..

20D'ye dokundugumda tamam iste bu dedim icimden..

.....

Bana sorarsan saygin D70..

300D ile D70'i bir dukkanda gor ve dene.. D70 kesinlikle daha profesyonelmis hissi veriyor..

hatta CF kartini yaninda gotur ve birkac resim cek oradayken.. farklarini goreceksin..

....

10D'den herkes memnun; alan memnun satan memnun.. ama 2 sene oncenin bir makinesi.. ayrica pek de fiyat acisindan 20D'den farkli degil..

#dadanagast' tarafından 12.11.2004 14:33:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2004, 14:31 - İp: yok