safak55
safak55 (üye)
İstanbul / Amatör

1000 Ytllik Fotoğraf Makinası

arkadaşlar en fazla 1000 ytllik bir fotoğraf makinası arıyorum.fotoğrafçılığa yeni başlıyorum bende bi hobi oluştu.ama gerçekten ii bişi olsun istiyorum.fotoğraf kalitesi.ben makro çekim yapabilirim.çevremdeki insanlar börtü böcek.manzara gibi resimleri çekmek istiyorum.ayrıca photoshopla uğraştım için yaklaşınca görüntü bozulmucak.genellikle canon övülüyo bende canon alıcam sanırtım sizce şu anda piyasada bulunan alabilecieğim bi makina.ama lcd ekranı 2.5 inç olsun.ayrıca biraz beni fotoğrafçılık hakkında bilgilendirriseniz sevinirim.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 16:02 - İp: 85.***.**6.165
safak55
safak55 (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada arkadaşlar herkes kendi fotoğraf makinasıyla çektiği fotoları yollasınki benim gibi aryış içinde olanlara için yararlı olur.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 16:23 - İp: 85.***.**6.165
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 28 Mayıs 2007, 19:53 - İp: 88.***.**0.164
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

bence de hüseyin beyin açıklamaları doğrultusunda hareket et, en iyisini önermiş...
saygılarımla...

Tarih: 28 Mayıs 2007, 20:38 - İp: 88.***.**5.13
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba şafak bey,
sizin aradığınız özelliklere uyan makinalar arasında fujıs5600,sony h2,h5,h7,h9, canon s3ıs, panasonic lumix fz50 gibi pek çok isim sayılabilir. olympus, leica, samsung markalarının da benzer modelleri var.
ben bir ara böyle bir makina düşünmüştüm ve biraz araştırmıştım çeşitli forum ve sitelerde. benim anladığım kadarıyla makinada:
manuel seçenekler fazla olacak,
8mp'den düşük çözünürlükte olmayacak,
optik zoom 10x veya üzeri olacak,
makro mesafesi 5cm'den düşük olcak,
ekran değişik açılara döndürülebilecek...
tabi ben bu makinalardan sadece bir ikisini elime aldım, daha fazla da bilgim yok, yine de fikir olsun diye bildiklerimi paylaştım, inşallah faydası olur,
saygılarımla...

Tarih: 28 Mayıs 2007, 23:03 - İp: 88.***.**1.175
safak55
safak55 (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkürler mehmet bey ewt bi nevi sizin saydıklarınız özelliklerde olcak.Ben daha yeni katılıyorum aranıza ilk dijital fotoğraf makinam olcak.bide daha sonradan para harcayabilceğimi şimdilk sanmıyorum bu yüzden dslr değildew kompakt makina arıyorum.ilerde dslr alırım.şimdi ilk önce acemiliği atmam lazım üzerimden.makinayı aldım zaman pişman olmak istemiyorum.o yüzden baya bi zamandır internetten araştırıyorum.sizin bildiğiniz siteler varmı böle o makinayla çeklmiş fotoların olduğu bi site.felan.şimdiden yardım eden arkadaşlar teşşekür ediyorum

Tarih: 29 Mayıs 2007, 12:32 - İp: 85.***.**4.112
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İsmi geçmemiş ama ekleyeyim : Fuji 6500fd
fiyatı da senin sınırına çok yakın.bir hafıza kartı hediyeli şekilde 1000 ytl ye bulabilirsin gibime geliyor.Ama gerekli araştırmaları yapman gerekiyor ki bu makine sana uygun mudur diye...

Bir karşılaştırma yolluyorum bunlar teknik bilgiler dikkatle incele daha sonra bu teknik bilgilerini kişisel yorumlarla harmanla.Bilgilerden anlamadığın varsa özel mesaj at bana ya da bu başlığa yazmaya devam et.

Bu arada Canon S2 ler de bayağı ucuzladı,hala satan yerler bulursa cebinde 350 ytl kalır.
Ama lcd ekran senin için çok önemliyse(ki bence olmamalı) Canon S2 ve Canon S3 ü listeden çıkarıp şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz.

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1300-1307-1518-1371.html

Tarih: 29 Mayıs 2007, 16:21 - İp: 144.***.**2.110
kimençe
kimençe (üye)
İstanbul / Amatör

hocam aradığın makina canon s3'tür,gece çekiminde bir miktar kumlanma olur onun dışında her yönden memnun kalırsın(makro çekimi '0'santimden yapabiliyorsun,mükemmel yani(lcd ekran 2.0inc ve yeterlidir)...hatta s2' de olabilir ama ekranı 1.8inc

şayet s3 alacaksan, canon s5 çıktı bir kaç ay sabredersen s3'ün fiyatı düşer..kolay gelsin

Tarih: 3 Haziran 2007, 17:19 - İp: 81.***.**8.142
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

S3 ün lcd kalitesi kötü değil mi ? Ya da şöyle soralım S2 den daha iyi mi,ne kadar daha iyi ?
Bir kere safakın isteklerine pek uymuyor gibi gözküyüor s3.

Bu arada safakla konustum daha küçük ama kaliteli fotoğraf veren brii makien düşünüyordu,ona göre yöneldnirme yaparsak daha başarılı olucak.

Tarih: 3 Haziran 2007, 17:34 - İp: 144.***.**2.110
kimençe
kimençe (üye)
İstanbul / Amatör

arakdaş başlangıç için bir makina istiyor,canon s2-s3'teki lcd 115.000pixeldir...kimisine göre kötüdür ama bence iyidir,şikayet edilesi bir durum yoktur,imkanı varsa gidip incelese dah iyi olur.makro çekim yapmak istiyor ki s2 ve s3'te makro '0' cm den çekilebiliniyor.
daha kaliteli fotograf veren makina istiyorsan sensör boyutu büyük bir alet bakmalısın..örneğin s2 ve s3'te sensör boyutu 1/2.5'tir...diğer taraftan canon a630 modelinin fotografları daha iyi olur hem küçük de..sensör boyutu 1/1.8
a630'u örnek olarak yazıyorum.
ve şunu eklemeden edemeyeceğim:firmalar 4-4'lük makina yapmıyorlar,kimisinin zoomu yüksekken sensör boyutu küçük oluyor,kimisinin de tam tersi.veya makro mesafeleriyle oynuyorlar,ve ürün çeşitliliğini artırıyorlar..aynı cep telefonu piyasası gibi...sen sonuçta hangi ihtiyaçların öncelikliyse(zoom mu,makro mesafesi mi,sensör boyutu mu,lcd ekran boyutu mu...) ona göre bir makina belirlemelisin.
Bu iş için 1000ytl harcaman dogru olmaz,1000 ytl vereceksen kesinlikle d-slr'ye yönelmelisin...kolay gelsin

Tarih: 3 Haziran 2007, 19:37 - İp: 81.***.**8.142
kimençe
kimençe (üye)
İstanbul / Amatör

yukarda mehmetbey '8 megapixelden düşük olmayacak' demiş...

Afiş basmayı düşünmüyorsanız 5 megapixelden yüksek alacağınız her makina İSRAF demektir! megapixel için harcayacağınız paraya yazık olur,bilgilerinize...

#kimençe' tarafından 03.06.2007 19:52:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2007, 19:51 - İp: 81.***.**8.142