bandit
bandit (üye)
İstanbul / Amatör

Optik Zoom 35mm Slr Eşdeğeri

Merhaba arkadaşlar.Bugüne kadar çözemediğim konuda bana yardımcı olabilecek biri varsa çok mutlu olacağım.
Daha önce canon A40 vardı onu birisine verdim ve nikon 2100 coolpix aldım.Canonu aldığımda optik zoom (35-105 mm slr eşdeğer) olayında şoke oldum.Bildiğim kadarıyla slr makinalarda 55mm objektif insan gözünün gördüğüyle 1/1 dir.Dolayısıyle 105mm lik zoom 2 kata yakın yaklaştırması gerekmektedir.Ama alakası yok.Geçen hafta sirkecide gittiğim fotoğrafçı bana dijital makinelrdeki örneğin olympus c-740 10x optik zoomun eşdeğerinin 380 mmye değil 225 mm'ye tekabül ettiğini söylemişti.Ve bunun cmos ebadına bağlı olarak her makinada değişeceğini belirtti.Bende yalçınlara gidip minolta dimage z1 'i dynax 4L slr makineyle karşılaştırınca olayı anladım gibi.Minoltada 38-380 mm slr eşdeğer objektif olmasına rağmen dynax'daki 300mm lik objektif yakınlaştırmada daha iyi.bu fark nereden kaynaklanıyor.Yoksa üreticiler slr eşdeğeri rakamlarında abartıyor mu

Tarih: 7 Ocak 2004, 09:26 - İp: yok
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Abartmıyorlar ama insanların azbilgisinden kaynaklanmaya çalışıyorlar tıpkı 3x optik 2x dijital zoomlu makinanın toplamda 5x zoom olmadığı gibi.
Objektifte 55 mm abjektif normal objektif anlamına gelmez 55 mm objektif 135 mm film kullanan makinalar için normal objektiftir. Bunun hesabıda hani okul yıllarında (benim için epey geride kaldıda ondan okul yıllarında dedim ) matematikte hipotenüs diye bir şey vardı o konu objektif hesabındada normal yaşantıda karşımıza çıkıyor o zamanlar bunlar ne işe yarayacak derdim meğerse yarıyormuş burada filmin veya dijital anlamda algılayıcının kenarlarının karelerinin toplamının karekökü o makina için normal objektif değerini verir bazı makinalarda teknik detaylarda optik çarpan diye bir ayrıntı vardır örneğin Canon 300d'nin optik çarpanı 1,6'dır üzerinde verilen 18x55 objektif bizim alışık olduğumuz 135 mm film formatına göre 28x80mm gibi iş görür

Kolay gelsin

Tarih: 7 Ocak 2004, 08:01 - İp: yok
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Tabiiki, avantaj olduğu kadar dezavantajıda var mesela ciddi geniş açıya ihtiyaç duyduğunuz bir ortamda çok uçuk bir objektif almanız gerekebilir oda belkide makinanızın 2-3 katı fiyata gelebilir.

Tarih: 7 Ocak 2004, 19:49 - İp: yok
  • 1