zduzgun
zduzgun (üye)
Kocaeli / Amatör

Lensin Ve Lcd Nin Temizliği

Merabalar!
Ben lensim ve lcd mi gözlük temizleme beziyle silsem bişey olurmu. makineyi yeni aldım şimdiden lens ve lcd parmak izleriyle dolu lensi silmiyorum ama lcd yi hergün bezle siliyorum. bu temizlik işi çok ciddi ise lütfen biri bana yardım etsin!

Tarih: 25 Ekim 2006, 22:06 - İp: 88.***.**0.122
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

"makineni lensini lcd ni vs. vs. kurcalama silmek yerine kirletmemeye özen göster..."

Eminim arkadasimiz kirletmemeye ozen gosterdigi icin temizligine onem veriyor. "kurcalama" bunun hakkinda yorum yapma haddini kendimde bulmuyorum. Konusma sekli ben bu forumu okurken beni rahatsiz etti. Zira bende bilgilenmek istedim..
bende bildigimi aktarmak isterim lcd koruma kaplamalari var onlardan kullaniyorum ben nerdeyse telefonumda bile ondan kullaniyorum. (Bence) Lens icinse cok sIk yapmamak sarti ile ozel bir gozluk bezi veya guderi ile uzerindeki toz veya sert materyalleri once cok hafif giderip daha sonra agizla hohlama yontemi kullanilarak siliyorum ben hicbir problem yasamadim.. Saygilarimla..

Tarih: 5 Aralık 2006, 15:53 - İp: 198.***.**2.250
zduzgun
zduzgun (üye)
Kocaeli / Amatör

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Evet artık bende güderi kulanıyorum. bir ara gözlük camı kullanıyordum çok fazla toz bırakıyo hatta onun yüzünden lensin iç tarafına toz kaçtı. Makineyi yeni aldım ama bakıma verecem yazın.Bu arada canon lens bakımına ne kadar alıyolar bilen varmı makinem canon A610.
Herkese iyi günler.

Tarih: 8 Aralık 2006, 21:52 - İp: 81.***.**6.132
gokhanjan
gokhanjan (üye)
Çanakkale / Amatör

arkadaşlar lens için lens bakım kitleri çok faydalı oluyor. bu kitlerden koruyucu solüsyon ve gözlük temizleme bezi gibi bir bez çıkıyor bunlarla lens çok iyi temizleniyor. lcd ekranlar için ise yeni alınan cep tel ekranlarındaki şeffaf stickerlar inanılmaz faydalı.ben ABD den almıştım 20 tane sticker istediğin boyutta kesip ekrana yapıştırıyorsunuz. eskidiğinde ve çizildiğinde sticker ı değiştiriyorsunuz. sorunsuz ve çiziksiz lcd ekranınız oluyor.

#gokhanjan' tarafından 24.12.2006 20:59:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2006, 20:58 - İp: 85.***.**2.21
revolucion
revolucion (üye)
Ankara / Amatör

Lensin ya da lcdnin üzerindeki hafif derecede kirler fotoğraf kalitesine etki etmezler fakat lensin üzerinde ince bi katman vardır onu bozma riskleri çok yüksek moluyor.Fakat arkadaşlardan birinin dediği gibi en iyi çözüm kirletmemek.1988 lerde basılan fotoğrafçılık kursları diye bir kitap elime geçmişti.Orada bile pamuk,güderi vb. şeylerin kullanlılmaması öneriliyor.Eğer pişman olmak istemiyorsanız lens temizleme ürünleri kullanmalısınız.Verdiğiniz masrafa da değecektir.

Tarih: 6 Şubat 2007, 11:23 - İp: 193.***.**1.2
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

makineni lensini lcd ni vs. vs. kurcalama silmek yerine kirletmemeye özen göster..."
bu nasıl bir cewap tarzı ya ????

temizlik kitlerini tercih et en iyi seçim

Tarih: 6 Şubat 2007, 18:42 - İp: 85.***.**9.32
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bu çok yerinde bir cevap tarzıdır.
Senin yaşın 21 benim meslek hayatım 30 yıl.
Ayrıca güzel türkçemizde w harfi yoktur bizler "cewap " değil "cevap " diye yazarız onu.

Tarih: 7 Şubat 2007, 09:29 - İp: 88.***.**6.143
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

sizin meslek yaşamınla ilgili bir söz söylemiyoruz sayın burkay

lcd lens temizliği için üye soru sormuş sizin verdiğin cevaba herkes şaşırmış bunu ben yazmıyorum
sayın cemone nin yazdığına sadece katıldığımı söyledim ...

meslek yaşamının kaç sene olduğuyla yaşımı orantılamanda çok ilginç bir durum

neyse zaten tartışma ortamı yaratmak yanlış
esen kalın sayın burkay ....

Tarih: 7 Şubat 2007, 13:47 - İp: 85.***.**8.246
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Varsa bildiğin bir şey yaz buraya okuyanlar senden birşeyler öğrensin ...Başkalarının uslubunu tartışmak yerine bilginle ortaya koy kendini....

Tarih: 7 Şubat 2007, 15:38 - İp: 88.***.**6.143
aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

burkay bey engin bilgi birikimini yılların tecrübesiyle aktarıyor işte....elbet o da bildiği kadar konuşabiliyor; üzerine gitmeyin....30 yılın getirdikleri kadar götürdükleri de olmuştur.....bak sana adam gibi cevap yazmış ( başka yerlerede başkalarına da bu güzel cümlelerinden kuruyor zaten )..niye kirletiyorsun lensini..utanmıyor musun..... bak böyle fırçayı yersin işte.....

Tarih: 7 Şubat 2007, 15:46 - İp: 88.***.**0.76
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili aattaa
sanada zamanında çok içmemeni söylemiştim ama bir kulağından giriyor öbüründen çıkıyor....

elinde bardak sızıp kalmışsın gene sarhoşken çekilmez oluyorsun.

lensinizi ccd nizi ve topicleri kirletmeyin!!

#burkay' tarafından 07.02.2007 15:59:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2007, 15:57 - İp: 88.***.**6.143