aceven
aceven (üye)
Eskişehir / Amatör

İmage Stabilization Onemlimi?

birçok makinaya baktım ama piyasadaki birçok modelde image stabilization yok olanlar ise elin parmaklarını geömiyor. bu image stabilization çok gerekli bişemi yani olmassa olmazmı elmizin azcık titremesiyle resim hemen bozulurmu yoksa ben oyle bi sorunla karsılasmadım dostlar ne diyosunuz?

Tarih: 29 Kasım 2006, 14:14 - İp: 193.***.**3.16
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
Normalde farketmediğinizi söylediğiniz titreme gece ve kapalı alanda flaşsız çekimlerde karşınıza çıkar.
Genelde 1/60 enst. aşağısına düşünce risk başlar.
Tripodsuz elde çekimlerde 1/8e bile düşme imkanınız olur.
Bu özellik slr Canon da veya Nikonda lenslerde bulunan bir özelliktir. Nikonda VR simgesiyle belirtilir.
En az 2 stop avantaj sağladığını ustalar kabul etmektedir.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=13747&offset=500

as ustamızın 1 sn ye düşerek yaptığı çekim de fikir verecektir.

Şartmı? sorusunun cevabı ise "tripod kullanıyorsanız hayır" dır.
Saygılarımla.

Tarih: 29 Kasım 2006, 17:11 - İp: 85.***.**8.81
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ocant35 çok güzel açıklamış,

Saygılarımla ocant35

Tarih: 29 Kasım 2006, 20:10 - İp: 85.***.**3.100
4/3
4/3 (üye)
Ankara / Meraklı

nasıl bir makine kullandığımız da önemli aslında...yüksek iso performansı iyi slr tipi bir makinede image stabilization özelliği daha az önemli mesela( önemli deil diyemiyorum dikat edersen).kompakt makineler için özellikle ışığın yetersiz olduğu iç ve zoomlu çekimlerde fotoğrafı kaliteli çekebilmek ve çekememek arasında bir yerde oluyoruz genelde...ve emin ol image stabilization özelliği bu eşiği geçmende çok yardımcı oluyor...bence kompact makineler için çok çok önemli bir özellik...

Tarih: 29 Kasım 2006, 22:52 - İp: 85.***.**8.253
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Nasi makineden cok nasil fotolar cekiyorsun en onemli konu bu. Foto muhabirligi yapiyorsan tamam ama cektigin resimler top kalitede olsun diyorsan IS yerine optige para bayilcaksin. Dikkat edersen dergilerde surda burda foto cekenlerin hepsi nerdeyse prime lens kullaniyor ve bu tip lenslerde genelde IS olmuyor.

Tarih: 30 Kasım 2006, 08:58 - İp: 70.***.**6.205
aceven
aceven (üye)
Eskişehir / Amatör

valla benim alacagım makina canon powershot a 95 yada a 530 ikisindede yok bu sistem ama gereklimi gerçekten bilmiyorum arkadasımın ixus 65 i var bizim odada çekik flaş patladı ama hiçbir flulaşma felan olmadı. he bide siz ne dersiniz a 95 mi yoksa a 530 mu daha kullanışlı olur amatör için. a 95 dpreview de highly recomended ler arasında ama çıkış yılına göre yapılan puanlamada oyle iki yıl içinde belki teknikler daha gelişti ve belkide şimdi o kadar oy alamaz. demem oki a 95 a 530 dan iyimi kötümü nedir arkadaslar

Tarih: 30 Kasım 2006, 10:29 - İp: 193.***.**7.112
anadoluu
anadoluu (üye)
Ankara / Meraklı

bence de önemli bir özellik. oldukça amatör biriyim bu konuda ve makinemi yeni aldım. yok kollarımızı bedenimize yapıştıracağız, nefes almadan çekeceğiz bir dünya sıkıntı. ben öğrendim yine az çok çekmeyi ama arkadaşlar benim makinemi kullanamıyor bence bu özelliğe sahip bir makine dijitalle yeni tanışan bir insan için doğru seçim olur.

Tarih: 29 Aralık 2006, 14:32 - İp: 195.***.**7.7
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

acevan
a530 daha iyi biraz daha geniş çekimi var.üstelik daha yeni ..
a530 da manuel çekim yok diye biliyorum.. o yüzden a540 a bakabilirsin.

panasonic lerde de mega ois özelliği onuda belirteyim

flulaşma da bazen insanlar slave flash kullanıyor o yüzden
flashla çekildiği halde aşırı flulaşma görülebilir.
Bu ayarla çektiyseniz ve gece elde çekim yapıyorsanız kesinlikle flulaşma olur.
Belkide nedeni bu olabilir..

Tarih: 29 Aralık 2006, 15:00 - İp: 88.***.**5.224
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

A530 da manuel çekim var. Gönül rahatlığıyla alabilirsin.

Tarih: 30 Aralık 2006, 12:48 - İp: 85.***.**4.2
seabell
seabell (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba... canon A700 kullanan biri olarak IS eksikliğini çok hissediyorum. Bazen zoom kullandığımda ve enstantene 1/40 ve altında olduğunda, flaşsız iç mekan çekimlerinde titreşim sorun oluyor ve netliği sağlayamıyorum. Biraz fiyatı yüksek gelebilir ama
canon A710-IS modelini öneririm. Manuel ayar çok önemli değilse panasonic te seçenekler fazla...

#seabell' tarafından 10.01.2007 18:20:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 18:02 - İp: 88.***.**8.200
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Peki arkadaşlar bişi sorcam; canon s3 teveya a710 da bu IS gövde de değilmi? Merak ettim. Niye mi? Dslr makinalarında gövdede is özelliği koymuyor, sadece lenslere koyuyor. A710 ve S3 teki de mi lenste? Eğer gövde de ise neden dslr makinalara koymadığı anlaşılıyor.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:48 - İp: 85.***.**8.12