meka
meka (üye)
Trabzon / Meraklı

Fuji S 5500

fuji s 5500 de "Uncompressed format RAW" ibaresi var bu format sisteminin bulunması şu mu demek.Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara atarken bu format sistemi ile atar ve siz ondan sonra fotoğrafınızı jpeg'e çevirirsiniz?

Tarih: 18 Mayıs 2005, 23:23 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

İster jpeg e istersen tiff e çevirebilirsin

Tarih: 19 Mayıs 2005, 01:05 - İp: yok
meka
meka (üye)
Trabzon / Meraklı

ben hiç işlem yapmazsam jpeg olarak mı atar yoksa raw olarak mı atar

Tarih: 19 Mayıs 2005, 01:14 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kısaca cevaplamak gerekirse, sensörün algıladığı görüntü jpeg olarak sıkıştırılıp kaydedilmeden bir takım işlemlerden geçer. Bu işlemler, makinenizde ayarladığınız, renk doymu (saturation), keskinlik (sharpness), beyaz ayarı (white balance) gibi işlemelerdir. RAW ise ham formattır. Genellikle hiç bir işleme tabi tutulmaz. Makine ile gelen görüntü işleme yazılım programı ile bilgisayarınızda istenilen ayarlar yapılarak isterseniz jpeg olarak saklayabilirsiniz. Orjinal RAW dosyasında yapılan değişiklikler arzuya göre tekrar tekrar değiştirilerek farklı sonuçlar elde edilebileceğinden fotoğrafçıya esneklik sağlar.

Tarih: 19 Mayıs 2005, 01:23 - İp: yok
meka
meka (üye)
Trabzon / Meraklı

ben diyorumki fotoğrafı çektikten sonra bilgisayara atarken hiç bir ayar yapmazsam jpeg'mi atacak yoksa raw'mı atacak.ben şimdilik raw formatını kullanmak istemiyorum .

Tarih: 21 Mayıs 2005, 00:55 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Onu çekim yapmadan önce seçeceksin raw çektiğin bir fotoğrafı raw jpeg çektiğinide jpeg olarak kaydedersin

#kobra' tarafından 21.05.2005 03:32:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mayıs 2005, 03:29 - İp: yok
beko35
beko35 (üye)
İzmir / Amatör

menüde raw formatı açıkken çektiğin fotografları bilgisayara raw olarak atar.bu fotografları makineyle birlikte gelen raw converter yazılımıyla veya herghangi bir format çevirici yazılımla jpg veya başka formatlara çevirebilirsin.

Tarih: 31 Mayıs 2005, 17:59 - İp: yok
  • 1