stokes
stokes (üye)
İstanbul / Meraklı

Ccd Boyutu

Selamlar,
Bazı makinelerde CCD Boyutu 18mmx15mm gibi verilmesine rağmen, bazı makinelerde 1/1.7" gibi verilmekte. Bunların farkı nedir ve birinden diğeri nasıl hesaplanır. Yani iki makineyi nasıl karşılaştırabiliriz?
Teşekkürler.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 11:50 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

aslında hiçbir fark yok mm cinsinden verilen değerler genelde slr makinelerde kullanılır (dijital profesyönel) enine ve boyuna uzunluğunu mm cinsinden verir...
diğer değer ise genelde kompakt makinelerde görülür buda şöyle hesaplanır

1: 1,7 = 0,58" (inc)

1" (inc) = 25,4 mm

0,58" = 14,73 mm köşeden köşeye uzunluk...

yani sonuç yine mm cinsinden slr makinelerin algılayıcıları kompak makinelerinkilerden 2 veya 3 kat daha büyük olabilmektedir...

Tarih: 17 Mayıs 2005, 22:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

tembeleryk sanirim biraz karistirdin..

dedigin gibi 1/1.7" sensorun capi 14 milimetre gibi.. ama bu sensorun gercek buyuklugunu gostermez.. sensorun gercek buyuklugunu; compact makineler icin verilen 1/1.8" gibi degerlerden hesaplayamayiz.. sensoru bir dikdortgen olarak dusunursek; kosegen uzunlugunu hesaplamak icin kose uzunluklarinin karelerini alip, toplayip sonra da karekokunu almak gerekir.. 3-4-5 ucgeni gibi.. 3 mm ve 4 mm kose uzunlugu dikdortgenin kosegeni= 3'un karesi arti 4'un karesi ve karekok, yani 5 mm..
compact kameralarda sensor buyuklugunu hesap icin genel bir yol yok diye biliyorum.. ama kosegen uzunlugunu, yaklasik olarak; cap ile 2/3 carparsak bulabiliriz.. yani 14 mm olan cap, 1/1.8" makinede; aslinda kosegen uzunlugu 9 mm gibidir..
oysaki DSLR'larda olay farkli.. direk kose uzunluklarini veriliyor.. 350D'nin mesela koseleri; 22.2 ve 14.8 mm.. yani kosegen uzunlugu 27.182 mm.. yani aslinda 1 veya 2 misli buyuk degil; 10 kati buyuklugunde.. boru degil..

Tarih: 18 Mayıs 2005, 23:31 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

selam dadanagast, valla ben karekökten felan anlamam en basit olabilecek şekilde açıkladım amacım slr sensörlerin kompaktlardan büyük olduğunu göstermek bi nebze... ccd dikdörtgen olduğu için verilen değerlere göre kenar uzunluklarını bulamıyoruz tabi en azından bi kenarının verilmesi lazım

Tarih: 19 Mayıs 2005, 08:33 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tabii en azindan bir kenarinin verilmesi gerekir.. ama yine 3-4-5 ucgen yolundan bir yerlere varilabilir; atmasyon yani.. 1/1.8" ccd icin kosegen eger ki 9 mm ise o halde kenarlar 6mm ile 8mm falan olmali... bu arada ben de iyi sallamisim hani; 10 kati.. daha neler.. yaklasik 6-7 misli diyecektim agzimdan kacmis..

Tarih: 19 Mayıs 2005, 09:58 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/Sensor_Sizes_01.htm şu linke bakabilirsiniz

Tarih: 19 Mayıs 2005, 16:29 - İp: yok
  • 1