hemera
hemera (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Powershot S2 Is

Canon PowerShot S2 IS

Arkadaşlar Canon uzun zamandır s1 is modeli ile idare etti acaba bu başarılı modelin 2. versiyonunu ne zaman çıkarıcak herhangi bir bilgi var mı ? ayrıca siz hangi özelliklerin olmasını isterdiniz ? ben istedigim özellikleri sırası ile yazıcam...

1 - 5 veya 7 , 8 megapixel ve 2/3 ccd sensor veya 1/1.8 ccd sensor boyutu.

2 - en az 12x optic zoom ama 20x yapıp bir ilki gerçekleştirirlerse o da güzel olur.

3 - Daha Gelişmiş bir image stabilizer özelliği

4 - f - 1.8 - 11 diyafram büyüklüğü bu şekilde akşamda daha parlak ve canlı resimler çekilir

5 - netlemeyi ring ile yapabilmemizi saglayacak bir özellik ve hassasiyet ve görüntü değerlendirme çok hassas olmalı

6 - Daha Uzun Pil Ömrü

7 - SVGA çözünürlüklerinde Video Kaydı , 800*600 de 30 fps de fine film kaydedebilse hiç fena olmaz , ayrıca daha az yer kaplayan bir format kullanılmasıda çok hoş olur

8 - 2" döner lcd ekran ve çok kaliteli olmalı güneştede görülebilmeli

9 - Af-Assist Lamp veya Hologram Af-Assist Kullanılmalı

10 - Daha Dayanıklı bir yapısı olmalı

11 - Webcam Özelliği Eklenmeli

12 - İsteğe Göre Mp3de Çalabilmeli

13 - Çok Kaliteli Ses Kaydedebilmeli Film Modu ve Ses Kayıt Modunda Stereo Özelliği Olmalı

14 - Her Çözünürlükte Raw Desteği ve Tiff Desteğide olmalı

15 - 11 netlik noktası olmalı

16 - iso 50 - 100 - 200 - 400 - 800 iso değerleri arasında 25 lik basamaklar halinde değer verilebilmeli

17 - Daha Detaylı Manuel Ayarlar

18 - Macro 1 cm olmalı

19 - Geniş açılı bir objektif ile gelmeli 28mm lik

20 - 8 dk ya kadar bulb modu ve 1/4000 e kadar shutter hızı olmalı

Benim Şimdilik Aklıma Gelenler Bunlar Sizde aklınıza gelenleri Yazarsanız hepsini biriktirip Canon a yollayalım

#hemera' tarafından 30.01.2005 13:35:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ocak 2005, 13:03 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

böyle bi alet olsa heralde 5000 dolara filan satılırdı.

bu özelliklerin hepsinin aynı anda tek bir foto makinesinde olması imkansız.

Tarih: 30 Ocak 2005, 20:50 - İp: yok
maksay
maksay (üye)
Bolu / Amatör

Canon s1 i USA dan aldım. Çok hoş ve harika. Benim S1 üzerine 5 hedefim Var Bunlardan;

1- Makro objektif : Bu sorunu hallettim. Eski zenit 12xp makinamın objektifini parçaladım (Zenit ve teleobjektif ağır hasarlıydı) ve arkadaki merceği ters çevirdiğimde çok büyük bir makro elde ettim fakat pek kullanışlı değildi. Sonra Akvaryum yem kutusundan S1 in üzerine bir kalıp yaptım (Bayonet mi diyorlar?) tak ve çıkar amaçlı. Teleobjetifi 200mm (rus malı) parçaladım , bunun en ucundaki büyük merceği ters çevirip bu sisteme bağladım ve harika makro çekiyor. Emmioğluna (Tornacı) bu sistem için bakırdan Konvantör yaptırdım ve harika sonuç veriyor. Galeri Makro bölümünde Parmak izi ve kol saati (usb) bu makro sistemle çekilmiştir.
2- Teleobjektif - Bu konuda bana yardımcı olun
3- Uzaktan Kumanda - Akıllı kumandalar satılıyor. Bunlardan bazıları kendileri kod çözüyormuş ve bu çıkış yolu olabilir. Birde Stevesforum gibi ingilizce (İngilizcem yok) Canon s1 in uzaktan kumandasının kodları açıklanıyor . Buda ceptel den kumanda için kullanılabilir. Psiloc irromote sistemi.

4- Makro için tripod- Makro çekimlerde normal tripodlar bir işe yaramaz. Bence Kalın alümünyum tel vb sistem yapılabilir.

5- Mikroskop ekleme - Akvaryum yem kutusundan yaptığım kalıba mercekleri monte ettim Gayet güzel fakat tripod ve ışık kaynağı yetrsiz olduğu için şu an verim alamıyorum fakat halledilmeyecek bir olay değil.

Tarih: 30 Ocak 2005, 21:11 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

sayin hemera, senin bu makine piyasada tutmaz; çünkü fiyatin ve agirligin yüksek olacagi kesin... böyle bir makinenin agirligi yaklasik 750-1000 gr olur gibi. saka bi yana böyle bir makineyi yaparlar tabiki, ama yillar sonra diye düsünüyorum. ayrica canon firmasi saniyorum, tutan modellerin halefini çikartmakta pek aceleci davranmiyor. mesela, s1 in rakibi olan km-z2 nin çikis tarihi (1nisan2004) ile s1 in çikis (28subat2004) tarihleri birbirine yakin. tam bir ay sonra çikmis z2. ama konicaminolta 8 eylül 2004 te z3 ü çikartti. km yine durmamis yakinda z5 i çikartacaklarmis (bkz:http://www.steves-digicams.com/diginews.html#z5). yani km nin s1 e üçüncü cevabi elikulaginda. s1 açisindan canondan hala ses-seda çikmiyor. s1 in durumu 300d ye benzeyecek gibime geliyor. 300d 4 eylül 2003 de piyasaya çikmis ama hala yeni versiyonu yok. canoncular akilli adamlara benziyor. piyasada tutmus, rakibi çok kuvvetli olmayan modelleri yenilemeye gerek görmüyorlar. haklilar esasinda. ciddi rakibi olmayan piyasada tutulmus makinenin yeni versiyonunu çikartmak piyasada soru isaretleri dogurur ("bayram degil-seyran degil ... " meselesi).

Tarih: 31 Ocak 2005, 00:25 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

çıkması muhtemel s2 modelinde şu yenilikler olsa hiç fena olmaz diye düşünüyorum:
1. az ışık ortamında s1 yetersiz kalıyor. bu durum AF assist lamp gibi bir yolla giderilse iyi olur. aslında s1 in flaşında kırmızı göz önleme lambası bu işi pekala yerine getirebilirdi. ama bunu düşünememişler.
2. video kayıt formatını değiştirseler iyi olacak. örneğin mpeg4 formatı gibi. çünkü s1 deki mevcut formatın dosya büyüklükleri can sıkıcı.
3. fotoğraf büyüklüğü artırılabilir. 3.2mp yerine 4 veya 5 mp gibi.
4. optik zoomu 12x yapsalar fena olmaz.

Tarih: 4 Şubat 2005, 15:45 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

#ohara' tarafından 07.02.2005 16:53:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Şubat 2005, 22:16 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ben bir yanlisi duzelteyim
"14 - Her Çözünürlükte Raw Desteği ve Tiff Desteğide olmalı "

her cozunurlukte RAW olmaz. RAW sensorun gercek cozunurlugu neyse onda olur. Yani 8 mp ise o cozunurlukte raw olur sadece. 'Dusuk cozunuluklu raw' diye bir sey olmaz.

Tarih: 5 Şubat 2005, 12:23 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

sayın ohara
önce şunu düzelteyim:
en kötü şey bilmemek değil, bilmediğini bilmemektir. beni tanıyor musun ve benim kullandığım tek dfm nin s1 olduğunu nerden uyduruyorsun? iyi sallamışsın ama... karavanaya sallamışsın. şu anki makinem senin dediğin gibi tek dfm değil, üçüncü dfm.

video formatı hakkındaki bilgisizliğini (bildiğini zannettiğin halde) düzeltmen için şu linke bak: (makine olympus c770)
http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/c770uz_samples.html
bu sayfadaki en alt sıra ortadaki video mpeg4 formatında. o video 11 saniye ve 3184 KB dosya boyutu. s1 in videosu için de şu sayfaya bak:
http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/s1is_samples.html
bu sayfadaki en alt sıra sağ baştaki video. standart avi formatı. 6 saniyelik videonun dosya boyutu (sıkı dur) 12.162 KB. daha iyi anlaman için şöyle özetliyeyim:
makine--------süre--------dosya boyutu
s1--------------6sn-----------12.162KB
c770----------11sn------------3184 KB

düz hesapla s1 de 11 sn video kaydı için yaklaşık 24.000 KB dosya boyutu ortaya çıkar. ama c770 de aynı süre için 3184 KB dosya boyutu. yani aynı süre video kaydında s1 c770 e göre 8 kat daha büyük dosya boyutu oluşturmakta.
sanyo vpc-c1 de mpeg4 formatında video kaydı yapıyor. herşey yeterince açık mı?

#ocum' tarafından 07.02.2005 15:10:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2005, 14:02 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

#ohara' tarafından 07.02.2005 16:52:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2005, 14:46 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

.

#ocum' tarafından 07.02.2005 15:11:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2005, 15:26 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

#ohara' tarafından 07.02.2005 16:52:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2005, 16:52 - İp: yok