asargun
asargun (üye)
Zonguldak / Amatör

A610 da Redeye Secenegi Yetersiz Mi

Merhabalar,
Uzun arastirmalar ve bir yanilma sonucu aradigim makinami buldum, Canon A610 aldim...resim kalitesi, cekim hizi hersey guzel ancak redeye secenegi on olmasina ragmen 2 yasinda ki oglumun cogu pozunda gozler kirmizi oluyor ?
Google-picasa resim izleme prg. da red eye ayarlama secenegi var fakat yakin cekilmis resimler icin kullanilabiliyor. Bazi resimlerim oylece kirmizi goz kaliyor?
Tesekkurler
ANIL ARGUN

Tarih: 24 Ağustos 2006, 08:32 - İp: 85.***.**5.137
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Bu makinelerin en önemli sounu bence kırmızı göz sorunudur. Maalesef redeye açık olsa dahi kırmızı gözü engelleyemiyor. Size düşen makine ile verilen CD deki programı kullanarak sorunu çözmek. Ya da başka programlarla bu işi halletmeye çalışmak. Farklı da bir seçeneğiniz yok galiba.

Tarih: 24 Ağustos 2006, 11:17 - İp: 81.***.**0.51
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

kırmızı gözün nedenini bilirsek daha kesin sonuçlar alabiliriz sanıyorum. kırmızı göz oluşmasının temel sebebi basitçe gözbebeğinin az ışıklı ortamlarda çok açık olması ve göz içindeki kılcal damarların renginin patlayan flaş ile gözbebeğine yansımasıdır.

bunu makinalar asıl flaş patlamadan önce birkaç küçük patlamayla gözbebeğini küçültmeye çalışarak önlemeye çalışıyorlar. her zaman başarılı olamıyorlar malesef! çünkü o esnada model makinaya bakmıyor olabiliyor veya mesafeden dolayı küçük patlamaların dozu yeterli gelmeyebiliyor.

çözüm olarak ortamı biraz daha ışıklandırmak ve oğlunuzun fotoğrafını çekmeden önce ışıklı bir objeye ( pencere, avize, aydınlatma armatürü ) bir anlık ilgisini çekmek olabilir. saygılarımla...

Tarih: 24 Ağustos 2006, 12:45 - İp: 81.***.**6.138
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

A610 da flash yerine af ışıgını kullanıyor kırmızı gozu onlemek icin oda basarısız oluyor cogu zaman bide cocuk fotografı cekerken mumkun mertebe flash kullanmayın en yakın mesafe 1 metre olarak uyarıyor gozlerde sorun olusabilirmis. scn kısımında hayvanlar ve cocuklar secenegı ile cekim yapmayı deneyebilirisiniz

Tarih: 24 Ağustos 2006, 16:03 - İp: 85.***.**6.7
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

genelde bir işe yaramaz redeye fonsiyonu. onun yerine kırmızı gözü manuel yok edeceğiniz basit programlar var. picasa, xnview gibi. onları öneririm size. ayrıca tarih atma sorununuz da var sanırım, xnview le tarih de ekleyebilirisiniz.

Tarih: 25 Ağustos 2006, 15:04 - İp: 85.***.**8.132
asargun
asargun (üye)
Zonguldak / Amatör

Merhabalar ,
buffalo nun onerileri ile xnview yukledim ancak date bilgisi ekleme nerede?
(picasa yi kullaniyorum zaten...) )

Tarih: 25 Ağustos 2006, 16:15 - İp: 85.***.**9.63
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

xnview de tarih atma bilgisi nerede?
hımmm, bakalım.

*programı açın.
*araç çubuğunda ''çevir'' diye bir buton var, ona basın.
*tarih eklemek istediğiniz fotoğraf ya da fotoğrafları seçin.bunu açılan pencereden ekle ye basarak yapabilirsiniz.(çok sayıda fotoğrafa da tarih ekleyebilirsiniz.)
*daha sonra aynı pencereden dönüşümlere basın. sağda bir sürü şey çıkar, onlardan tarih ekleyi seçin. gerisi kolay zaten.
programın bazı sürümlerinde tarih ekle olmayabilir. aynı şeyi metin ekle den de yapabilirsiniz.

Tarih: 25 Ağustos 2006, 16:38 - İp: 85.***.**8.132
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

red eye fonksiyonu kırmızı gözü giderme değil azaltma fonksiyonudur...ve etkili mesafesi 3 metreye kadardır...

Tarih: 25 Ağustos 2006, 17:26 - İp: 88.***.**8.147
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

En iyisi flaş kullanmayın. Diyaframı açıp isoyu hafif yükselterek çekin.Çocuğun gözü de rahatsız olmamış olur böylece.

Tarih: 25 Ağustos 2006, 22:31 - İp: 85.***.**4.131
  • 1