rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Virüs Temizlik & Akvaryum & Bilimum

Dostum Mete007 ye ithafen açılmış olan bu topikte kendisine selam eder, gözlerinden öperim..

O günde söylediğim gibi şu anki piyasa koşullarına göre sen en iyisini yaptın gibime geliyor. 2 aydır kredi kartımın minimum ödeme miktarını yatırabiliyorum. Elemanlara maaşlarının bir kısmını verebilmiş durumdayım. Elektrik faturası hariç diğer tüm faturalar geçikmiş ve faiz yemiş durumdalar. Şimdiden 3 adet müşteri çekim patlamış durumda. Elimdeki 6 adet çekten sadece 1 tanesi garanti. Geri kalanlarda büyük ihtimal 711'lik..

Virüs olayına gelince..
www.donanimhaber.com sitesindeki forum sayfalarında konuya dair bulduğum bir topikten indirdiğim el yapımı 4 adet dosya ile ben virüs olayını bir parçada olsa temizledim. Ancak yinede vinzortsal sorunsallarım devam etmekte.

Detaylı virüs yardımı istersen araştırabilirim.

Reef olayına ise hiç girmedim. Halen tatlı su olarak devam ediyorum. Ancak bir iç parazit problemi yüzünden populasyon oldukça düştü..

Tarih: 5 Mart 2009, 18:10 - İp: 88.***.**0.124
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

salla be yaaaa
can sıkıntısı işte, öbür topiriklerde cinmi çıkaralım durduk yerde,
bari buraya yazayım dedim...

otur otur nereye kadar böyle yavvvv . . .

Tarih: 6 Mart 2009, 15:52 - İp: 81.***.**3.185
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ben iş sahipleriyle kavga etmek yerine bura ve benzeri yerlere boşalıyorum..

adam katalogu beğenmiyor.. kurumsal bi tasarım olsunmuş..

adama resmen

"kurum derken ??????"

dedim bir hafta oldu halen cevap alamadım ama isteklerin ardı arkası kesilmiyor..

14 dosya, 3 katalog, 8 tanede bilimum montaj var..
sayısını bilmediğim kadarda kıytırık angarya...
ben artık eminim yaşım geçti bu işler için..

konsantrasyon denen şeyi nerdeyse fizandan sipariş edecem..
feyz alacam ama veren yok..

araksa nereye kadar.

Tarih: 6 Mart 2009, 15:57 - İp: 88.***.**0.124
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

hacı o saydığın işleri yapsak 2009 u kurtarırız durum o vaziyet şu an...

kurumsal tasarım isteyen müşteriye önce bir kurumsal kimlik çalışması iteleseydin,
şöyle 100-150 maddelik, kartvizitten çakmağa, tşörtten dona kadar logolu bi katalog çalışsaydın
neyse benim bi angarya müşteri geldi...

dönerim.

Tarih: 6 Mart 2009, 16:00 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

dönerim dedim ama ancak gelebildim,
ismi lazım değil bir boya üreticisi (yerelden genele yayılmayı düşünen) firmaya etiket tasarlıyorum
hah işte sana iş diyeceksin feeekattt tasarım sonunda müşteri bunu direkt plastiğe bastıracak
hatta yeni sistem var plastiğe trigromi basıyorlar o yüzden bize angarya kısmı düştü yine...

Tarih: 7 Mart 2009, 09:38 - İp: 81.***.**3.185
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Eğer bas-kes tarzı dış ortam ploteri değilse yüksek trajlar için mutlaka tifdruktur..
hangisi olursa olsun baskı birim maliyeti matbaa ile mukayese edilemez.
sadece solventli dış ortam baskı tarzı, az miktarlarda, matbaadan daha ucuza maal olur..
Tifdrukta, ancak 100.000 üzeri trajda matbaaya göre çelik kalıbın maliyeti makul seviyeye geliyor. yüzbin diyince yüzbin etiket değil.. yüzbin traj.. 5 kalıp döşesen beşyüzbin etiket yapar. Şampuancılar ancak bu trajlarda yaptırıp matbaaya göre daha avantajlı birim maliyete ulaşıyorlar.
Ben makine imalatçısının birine 50-75-100 lük partiler halinde bas-kes etiket yapıyorum. çünkü adam bir ayda zaten 15-20 makine yapıp etiketleyebiliyor.
Deterjancı birinin bidonlarının üstünede Selefon kaplamalı Kuşe çıkartmaya trigromi etiket yapıyorum.. cillop..
senin yerinde olsam sırf deneme için o tasarımı kuşe çıkartmaya basar bide selefonlarım.. maksat kendine iş icat etmek olsun..

Tarih: 7 Mart 2009, 09:51 - İp: 88.***.**9.88
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

yok hacım adamlar etiket yapıştırmakla vakit kaybetmek istemiyorlar
etiket yapıştırmak için makine bile aldılar ama istemiyorlar
bunların teneke ambalajları zaten lito baskılı, plastikler içinde yeni bir sistem var
plastik boya kovası üretilirken bu basılan etiket ısı yolu ile plastiğe direkt yapışıyor
hatta iliğine kemiğine işliyor
geriye kovayı boyayı doldurmak kalıyor sadece

yoksa ben zaten etiket basıyordum eskiden, piyasada yer edinmek için kaliteli kova v.s. arayışındalar

birde trigromi renk kartelası araştırdık türkiyede yapan yok... Orjinal duvar boyası rengini yapabilecek
30 iç cephe 50 dış cephe renk sayısı var

ama çok riskli açık krem az magentası yüksek bas bej olur, biraz black fazla bas kesekağıdı
abd de bir firma yapıyormuş bildiğimiz büyük markalar için...

serigrafla orjinal duvar boyalı yapmak lazım ... en sağlamı...

Tarih: 7 Mart 2009, 10:04 - İp: 81.***.**3.185
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

birde tam otomatik tampon baskıda "renk kartelası" için uygun..

dediğin gibi serigrafiden daha sağlam yöntem yok kartela için..

geçen ben trigromi bastım ama bi halta benzemedi..
"çak-gitsin" prensibiyle yapılmış işti zaten..

bu lito baskıda tampon baskının bir türevi sanırsam.. basitlerini gördümde büyüğünü hiç görmedim.. Tifdruk kadar hızlımı acaba..

Tarih: 7 Mart 2009, 10:14 - İp: 88.***.**9.88
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

hacı trigromi riskli bir sefer yakaladın diyelim ikinciye aynı işi yine bascan kesin yatar

serigrafide de pahalı geliyor müşteri ye, 30 renk + 4 ön 4 arka ofset + vernik veya lak dış kısma

tifdruk iyi sistem

mrshll ve plsnn kataloğuna baktım amcalar ofset basmışlar alt tabanı sonra büyük ebatları duvar boyası ile silme zemin yapıp onu 4-4 gibi ebatlamışlar tipografi özel kesimle , sonra da bu parça renkli kağıtları kartela kartonuna yapıştırmışlar ama yapıştırmı işi için makine lazım hem çok zaman alır hem de aynı kartona tombala gibi 30 parça kağıt yapıştırcan yamuk yumuk olur...

Tarih: 7 Mart 2009, 10:21 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

bu arada benim ankaradaki matbaacı arkadaşın yerini buldum yanlış istihbarat değilse hermes ...

Tarih: 7 Mart 2009, 10:23 - İp: 81.***.**3.185
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

kuru zemin bas sonra liğme liğme doğra sonra tek tek yapıştır..
çok ağır el işçiliği..
onun yerine pompalı tipo makinada ver duvar boyasını.. alta da ofset kauçuğundan bi kalıp yap 4x4.. 30 kere makinaya ver..
ama makinanın çıkışına lak ünitesinin ki gibi bi kurutucu şart..
el işçiliğinden daha kısa zamanda ve daha ucuza maal olur..
ama yinede pahalı olur.. orası kesin..
yüksek trajda bu yöntem işe yararda, 3-5 bin adetler için değmez..

Tarih: 7 Mart 2009, 10:29 - İp: 88.***.**9.88