thorgal
thorgal (üye)
Ankara / Amatör

Türkiye Voleybol Federasyonu Yasağı Hakkında

Aşağıda dilekçemde Türkiye Voleybol Federasyonu nu Bimer e şikayet ettim. bir anlamda karışamayız diye olumsuz cevap geldi... dilekçemi aynen buraya kopyalıyorum.

Başvuru Metni:

07 Ocak 2016 günü, saat 14 de 2016 Rio Avrupa olimpiyat elemeleri turnuvasında, Rusya Belçika maçına, 20.00 liraya maç biletimi satın alarak, elimde flaşı olmayan (flaşsız) fotoğraf makinamla, seyircinin yok denecek kadar az olan karşılaşmayı izlemek üzere, Başkent spor salonunda seyirci koltuğuma oturdum. Maç henüz yeni başlamıştı , maçı seyrederken, yanıma 2 tane TVF yaka kartlı görevli geldi, yüzlerinde nefret dolu ifadelerle, elimde fotoğraf makinasıyla maçı seyredemeceğimi söylediler, makinayı kendilerine teslim etmemi, aksi takdirde bu konuda hukuki işlem yapmak zorunda kalacaklarını dile getirdiler, beni dışarı çıkardılar, bende etrafımda az sayıda yabancı seyircilerin gözleri önünde görevliler eşliğinde dışarı çıktım, doğma büyüme Ankara da yaşıyorum, böyle bir komediyle ilk defa karşılaşıyorum. Etrafımda o an Rusya-Belçika maçını seyretmeye gelen azda olsa yabancı seyircilerin şaşkın bakışları hala hafızamdan gitmiyor. Voleybol sporunu sevmenin, fotoğraf çekmenin, güzel bir enstantaneyi ölümsüzleşirmenin, bana ait olan anılarımın , voleybol sporuna nasıl bir zararı var? beni dışarıya çıkarırlarken bunun emek hırsızlığı olduğunu söyleyen görevlilere ve sizlere soruyorum, bu nasıl bir emek hırsızlığı?! bir amatörün trübünden çektiği fotoğraflar, sizin saha içerisinde paha biçilmez makina ve imkanlarınızla çekilmiş fotoğraflarınıza nasıl rakip olabilir? Keşke voleybol federasyonu yasak koymak, ve bizleri salondan çıkarmak yerine, maçları sayretmeye gelen , biletini alıp seyirci koltuğuna oturan insan sayılarını artırmanın yollarını denese, bu ülkede (Türkiye milli maçları dışında) Türkiye de maçlar neden boş trübünlerde oynanıyor?! bu sorun adına çözüm üretse... Türk voleybol federasyonu, aynı şartlarda Türkiye nin muhtemel rakipleri olan; Rusya, Belçika, Hollanda, Italya , Polanya gibi ülkelerin vatandaşlarına da bu uygulamayı yapar mıydı? , ülkesini seven vatandaşlık görevlerini yerine getiren bir insan olarak bu soruları sormak hakkım olmalı. Bu yasak bu ülkelerdede uygulanıyor mu? yada böyle uygulamayı uygulayan Türkiye den başka bir ülke varmı? Türkiye Voleybol Federasyonuna tarafıma cevap verilmesini, bu yasağın kalkmasını, saygıyla rica ederim...

#thorgal' tarafından 15.01.2016 18:32:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2016, 18:29 - İp: 176.***.**8.128
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım
Yaşadığınız olay nedeniyle üzüntünüzü anlıyorum. Benzeri olaylar bir çok amatör fotografçının başına gelmiştir. Malesef biz fotografçıların böyle mağduriyetlerinde onların haklarını koruyacak, yanlarında duracak bir örgüt ve birlikleri yok. Bir çok yerde nedensiz, anlamsız ve saçma bir fotograf yasağı konmuştur. Örneğin bir AVM ye gidin, cep telefonu ile fotograf çekmek hatıra fotografı olduğu için serbest, ama çantadan DSLR çıkardığınız zaman güvenlikçi başınıza dikilir kısa sorgulamadan sonra söylediği şey "yasak" tır. Nedenini sorun, bilmez. Emir böyledir çünkü...
Ankara'da önünde büyükçe bir gemi çapası olan AVM var. Mutlaka bilirsiniz, yanlış bilmiyorsam adı Cepa AVM idi. Akşamları o çapayı ışıklandırılınca çok güzel bir figür oluyor. Fotografını çekmek istedim. Aynı mazeret "yasak"... Çektirmediler.
Yaşadığım ve bende şok etkisi yaratan başka bir olayı aktarayım.
Yıllar önce Nikon DSLR kullanırken 18-200 VR II objektifi yeni almıştım. Uçak fotografları çekmeye heveslendim ve İstanbul'da Florya Belediye tesislerine gündüz vakti gittim. İstanbul'da yaşayanlar bilirler, o tesisler Atatürk hava limanına yakın ve uçakların iniş güzergâhındadır. Her beş dakikada bir tesisin tam üstünden yakın mesafeden uçak iner. Başladım inen uçakları çekmeye. Kiminin kadrajını beğenmedim, kimisi olmamış, sildim. Kimisi kadraja sığmadı, sildim. Dalmış vaziyette iken bir de başımı kaldırdım ki etrafım güvenlikçi ordusu ile çevrilmiş. Ne oluyoruz??? demeden sorgu başladı. Bana orda ayaküstü uçak fotograflarını çekmekten casuslukla suçlanabileceğim ve tesisi terketmeyecek olursam polis çağrılacağı söylendi. Yaşadığım şoku, endişe ve korkuyu anlatamam. 65 yaşına kadar ne polisle ne karakolla hiç bir işi olmamış olan ben, fotograf çektim diye casus olarak suçlanmak üzere idim. Sonuç itibariyle bir şey çıkmayacağı açık ama, karşınızdakine fotografı, amatörlüğü, hobiyi ne yapsanız anlatamazsınız. Kendinizi nasıl savunacaksınız? Ne deseniz anlamazlar. Yapacak bir şey yoktu. Güvenlikçi eşliğinde tesisi terk etmek zorunda kaldım. Bu olay da tıpkı sizin gibi bende de uzun zaman derin bir üzüntü ve iz bıraktı. Önceden de yazdığım gibi buna benzer olayları bir çok fotografçı yaşamıştır. Hakkınızı nasıl arayacaksınız? zor iş. Neyse...
Kötü bir olay yaşamışsınız. Geçmiş olsun diyorum. Olayı bir de www.sikayetvar.com'a yazın. Belki faydası olur özür filan dilerler.

#ercan43' tarafından 24.01.2016 22:00:59 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 03.03.2016 17:26:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2016, 00:05 - İp: 176.***.**8.80
thorgal
thorgal (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim ilginiz için Ercan hocam ...

Tarih: 11 Şubat 2016, 18:13 - İp: 176.***.**7.212
  • 1