mavrikyos
mavrikyos (üye)
İzmir / Amatör

Tarihten Konuşalım

Hastayım
Uykusuz bir gece beni bekliyor
Bu yüzden bir yandan fotoğraflara bakarken bir yandan da şurada sevdiğim birşeyi yapıp tarihten konuşasım var.......
Az sonra bir Hasankeyf fotoğrafı yükleyeceğim için birden içimden geldi.

"Sorun cevaplayayım" gibi bir tavır içinde değilim tabikide
ama benim gibi "tarihten konuşası olanlar" var ise aramızda beri gelsin yav vallahi canım sıkılıyor

Selahaddin Eyyubi'yi, Alparslan'ı, Kılıçarslan'ı anıverelim gecenin bu vaktinde de hoş bir sohbet ve bilgilendirmeyle dolu dolu geçsin şu gökkubbenin altında akan su gibi zaman....... dimi ama?

Tarih: 10 Mart 2009, 22:30 - İp: 88.***.**3.15
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ah bu iranlılar ah. Onlar olmasa bugün avrupanın tamamı belki bizimdi. Belki avrupanın yarısı Müslümandı. BU iranlılar yokmu.

Tarih: 10 Mart 2009, 22:46 - İp: 88.***.**6.209
mavrikyos
mavrikyos (üye)
İzmir / Amatör

niye öyle dedin be beytullah abi?

Tarih: 10 Mart 2009, 22:48 - İp: 88.***.**3.15
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Öyle olduğu için mavriyakos. NE zamanki avrupaya sefere çıkmışız bunlar hemen ardımızdan vurmuş. Doğrudan veya dolaylı.

Tarih: 10 Mart 2009, 22:53 - İp: 88.***.**6.209
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

pazarbey, anlat akaan da dinlelim senden, netmiş iran bize

Tarih: 10 Mart 2009, 22:57 - İp: 81.***.**9.24
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Arap yarımadasının hepsi müslüman da ne oldu ?

Tarih: 10 Mart 2009, 22:59 - İp: 85.***.**4.182
mavrikyos
mavrikyos (üye)
İzmir / Amatör

Hmm anladım abi. Evet belli bir dönem için böyle gerçekten. 16-17 yy hep böyle geçti. Ne zaman toparladık orduyu yürüyoruz belgrat üstüne, hooop arkadan haber geliyor İranlılar ırak'a azerbaycana girdi diye...

Ama onlarında haklı yanları var tabi. En önemli ayrışma Sünni-Şia ayrışması şüphesiz... Doğu anadoludaki nüfuz mücadelesi.

Ancak kimse bilmez ki bugün İran'ın Şia olmasınında sebebi bir Türk'tür Şah İsmail. Şah ismailden önce tüm iran Sünni idi. Hatta biz Türkler, islam dinini araplardan değil, iranlılardan görüp öğrendik (coğrafi konum sebebiyle en yakın müslümanlar iranlılardı) ve iran o zaman sünni olduğu için bizde sünniyiz bugün.

Ama "iranlılar arkadan vurmasaydı" bizim avrupanın yarısını almamız genede zordu be abi Tek sebep onlar değil yani

Tarih: 10 Mart 2009, 23:00 - İp: 88.***.**3.15
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

mgirgin accık ku. obcektiflere araba parası verceene acık kitap al.
napcekle içimizdeki kızılbaşları ayaklandırmışlar her daim. Kızılbaş derken alevi tabiri daha çok yenidir. önceleri kızılbaş olarak tabir edilir.
okyanus efendi milliyetçilik akımlarına kadar arap yarımadasında sorunuzu yoktur. kusu kuzu itaat etmişlerdir.

Tarih: 10 Mart 2009, 23:01 - İp: 88.***.**6.209
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

sen varsına voyn. Netçem okuyup da.. anladı anladı verisin.

Tarih: 10 Mart 2009, 23:06 - İp: 81.***.**9.24
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Şimdi İranlılar dediniz de aklıma bir hikaye geldi.

İskitler ve Sakalar döneminde. Şimdi kim bu iskitler ve sakalar demeyin. Adı konulmuş ilk Türk toplulukları diyeyim. Neyse işte Pers ( iran ) imparatoru sirius son seferini iskitler üzerine düzenler. Neyse efendim iskitler bunları yener tabi. Ama İskitlerin imparatoru Tomris adında bir kadındır. Sene i.ö. 300-500 falan.

Neyse efendim bu Türk milletini 2500 - 3000 sene önce bile bir kadın imparator yönetmişken, veya bir kadın imparator olabilmişken, şimdi kadını nasıl sarıp sarmalayıp gözden saklarızın derdine düşmüşüz. Bu Türk geleneği değil, İslam adı altındaki arap emperyalizmidir.

Az sonra daha ilginç bir hikaye anlatacağım. Uyumazsam.

Tarih: 10 Mart 2009, 23:07 - İp: 85.***.**4.182
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 10 Mart 2009, 23:07 - İp: 88.***.**6.209