drberkan
drberkan (üye)
İstanbul / Amatör

Paranoyakmıyız ?

Bilmiyorum sizin başınıza geldimi?. Başımdan geçen iki olayı anlatacağım. (diğerleri buraya sığmaz.)

Gece Bostancı luna parkının dışından çekim yapıyorum. Bir iki dakika sonra birisi yanaşıp şüpheci bir ses tonuyla " siz ne yapıyorsunuz burada ? " Lunaparkın resmini çekiyorum dedim.

"Ne amaçla çekiyorsunuz ? Ne yapacaksınız resimleri ?" vs. vs.

Herifin tipine baktım. Laftan anlıyacak bir tip olmadığı belliydi. İşin ilginç tarafı Lunapark la ilgili görevli de değildi. İşimi yarım bırakıp çekip gittim.

Dün Caddebostan da sabah saatlerinde çekim yapıyordum.
Balık adamlar derneğinin biraz ilerisinde eski püskü ufak bir vinç vardı. Onu ve arka plandaki adaların resmini çektim. Tam ayrılıyordum gene birisi gelip "bakarmısınız? bizim vincin resmini neden çekiyorsunuz. Amacınız nedir? Ne de kulanacaksın ki bizim vincin resmini.?" Bir önceki adama göre daha okumu daha avrupai bir tip ti.

Bunun gibi birkaç olay daha yaşadım. İnsanları terslemeden geçiştiriyorum.

Galiba 12 eylülden kalan bir paranoya. Fotoğraf çekenlere garip bir önyargı var bu ülkede.

Yada ben paranoyağım

Tarih: 21 Ekim 2006, 10:52 - İp: 85.***.**1.205
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Berkan bey selamlar..

Bende paronayağım.. (terapi gibi oluyor)

bir dilencinin fotoğrafını çekerken, etrafdakiler tarafından bayağı ayıplanır davranışlar görmüştüm... ama dilenciden bir gülümseme aldım.. işin en kötü yanı; o gülümsemeyi fotoğraflayamadım...

Tarih: 21 Ekim 2006, 10:59 - İp: 85.***.**2.85
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bir arkadaşım görev yaptığı taşra kasabasında yeni aldığı fotoğraf makinesini test etmektedir.
ne görse çeker. bir ara polis karakolunun önünde poz veren arkadaşlarını da çeker.
tam karşıda oturan kaymakam bey durumu görür ve hemen jandarma ve polisi ayağa kaldırır.
o adam terörist mi? falan filan?
güya bizimki teröristmiş, karakolun fotoğraflarını terör eylemlerinde kullanacakmış.
daha bir rürü saçmalık.
arkadaşımı içeri almışlar, polis sorgulamış 3 saat, makineye el konmuş.....

tüm bunlar devletin tepelerindeki bir tanıdık, kaymakamı arayınca çözülmüş.
böyle angıt adamlar var memlekette.

Tarih: 21 Ekim 2006, 11:55 - İp: 85.***.**6.194
drberkan
drberkan (üye)
İstanbul / Amatör

NE TERÖRİST Mİ? iMMDAAAT TERÖRİST VAR SİTEDE...

PARANOYAKSAK TADINI ÇIKARALIM.

Tarih: 21 Ekim 2006, 11:59 - İp: 85.***.**1.205
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Bir hikaye de benden:
Bir davanın duruşması için Gündoğmuş'a gitmiştim. Duruşma bittikten sonra birkaç manzara fotoğrafı çekeyim dedim. Çünkü bulunduğum yerden Toroslar müüthiş güzel görünüyor.

Birkaç kare çektim. Birden bir polis arabası durdu. Bundan sonraki muhabbet aynen şöyle:
Polis:Sen ne çekiyorsun?
Ben: Fotoğraf!
Polis: Niye!
Ben: Ne demek niye! Bir sakıncası mı var?
Polis: Sen gazeteci misin?
Ben: Hayır! Olmak zorundamıyım?
Polis: O zaman niye resim çekiyorsun? Sokağın ortasında! Sen kimsin?
Ben: Size ne! Hem niye soruyorsunuz ki? Bir yasak mı var? Burası yasak bölge mi?
Polis: Yok da.. Sen yabancısın galiba!
Ben: Hayır, Türküm!
Polis: O zaman niye fotoğraf çekiyorsun
Ben: bakın memur bey! İstediğim yerde fotoğraf çekerim.Bir yasak kararı varsa gösterin! Burası benim memleketim, kimse çekim yapmamı da engelleyemez!!
Polis: Nereyi çekiyorsunuz?
Ben: Dağları çekiyorum, torosları!
Polis: Dağlarda ne var da çekiyorsunuz?
Ben: Taş var, kaya var, çicek var, böcek var, ağaç var.
Eğer bir sakıncası varsa, söyleyin, yoksa benim hareket alanımı kısıtlıyorsunuz
Polis: Sen ne iş yaparsın?
Ben: Avukatım
Polis: Nereden geldin?
Ben: alanyadan, İsmim Fatih, Annem Gündoğmuşlu, Duruşmaya geldim.Biraz sonra dönüp gideceğim.Ayda bir iki kez gelirim. Var mı başka bir sorun?
Polis: Baştan söylesene kardeşim. beni yorup duruyorsun on dakikadır...
diye söylene söylene çekip gitti.

O zaman sinirlenmiştim, ama şimdi aklıma gelince kahkahalarla gülüyorum....

Tarih: 21 Ekim 2006, 12:12 - İp: 85.***.**1.210
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Harika bi hikaye akdenizli yaa. İnsanların fotoğraf makinesine karşı bi antipatisi var bu bi gerçek objektif kendisine çevrildiği zaman acaba neden beni çekiyor sorusu hemen kafasında yer alıyo.
Bende kardeşimin görev yaptığı sivasın bi ilçesine bağlı bi köyde koyun otlatan çocukları çekmiştim, hangi gazetede çıkacak bu fotoğraf sorusuna afallayıp kalmıştım.

Tarih: 21 Ekim 2006, 12:38 - İp: 85.***.**5.61
rf
rf (üye)
Bursa / Meraklı

akdenizli,hikaye süper....

herkes yaşamıştır aslında bu ve benzeri durumları...
anlamsız bakan gözlere artık aldırış etmiyorum...

Tarih: 21 Ekim 2006, 13:38 - İp: 88.***.**0.145
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Yaz günü İzmir Kemaraltı'nda başıma gelen:
Kepli, şortlu ve de boynumda fotoğraf makinasıyla dolaşıyorum. Esnaf başladı İngilizce alışverişe çağırmaya, önümü kesenler, zorla dükkana sokmaya çalışanlar. Hoş bir anı oldu benim için.

Tarih: 21 Ekim 2006, 13:46 - İp: 85.***.**1.63
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Akdenizli çok güzel hikaye benzeride benim başımdan geçti ben Trabzonun en işlek yollarınday Maraş Caddesinde çekim yaparken Trafik Polisi geldi yanıma bana nevar dedi bende hiç birşey yok dedim neden çekiyorsun dedi bende zevk için dedim baya bir uzadı olay sonra ajan olmadığımı ve trbzonlu olduğumu anlayınca yakamı bıraktı

Tarih: 21 Ekim 2006, 14:51 - İp: 85.***.**8.179
  • 1