yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

Kitsch (kiç)

"seçkinlerin benimsemediği kitlelerinde kopamadığı şey"
Türk Dil Kurumunun yaptığı tanımıyla Kitsch(kiç); İlkel yollardan duyguları harekete geçirmek isteyen SÖZDE sanat eseri.
*kitsch ürünlerinin tümü yoğun bir duygusallıkla yüklüdür.
*taklit olan şeyler kitschin bünyesini oluşturur.
*kitsch sanatçısının evrensel olarak hazmedilmiş herhangi bir yaklaşımın dışına çıkarak bir şeyler gerçekleştirmeye çalışması beklenemez.
*kitsch in içerdiği nesne ya da konu çağrışımla diil hemen tanınacak türdendir.belli bir kavramı ne kadar keskin bir biçimde anlatıyorsa kitsch yönünden o kadar başarılıdır.
*kitsch dünyaya yeni bir açıdan bakma olanağı vermez.
***büyük insan kitleleri belirli bir gösterge kategorisine yönelip onu kendileriyle bütünleştirdiklerinde,üst sınıflar başka göstergelere yönelerek ve onları kullanarak araya bir uzaklık sokarlar.bu üst sınıf kategorilerinin nicelik yönünden sınırlı olduğunu vurgulamam gerekir( Az bulunan "şeyler" ve onlara yönelme mantığı,herkesin yaptığını yapmama vs vs)
kitsch tüketim toplumlarında fazlasıyla görülür...tüketim toplumları eğer deyin-gen toplumlarsa ve kitsch,üst sınıflara yükselmek isteyen kişilerin arzularını imleyen üretimler ve yaklaşımlarsa , Türk toplumunun kitschle neden bu kadar içiçe geçtiğini açıklamakta kolaylaşıyor.
öyleyse...
kitsch Türk toplumunun toplumbilimsel gelişme öğeleriyle olduğu kadar bu toplumun sanat yapıtına bakış açısıyla da örtüşen bir kavramdır.!!!

Tarih: 7 Ekim 2007, 13:26 - İp: 88.***.**2.106
yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

tatarbey bu laf kime(:

Tarih: 19 Ekim 2007, 23:18 - İp: 88.***.**8.76
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

kesinlikle sana değil konunun gidişinden anlayabilirsin aslında...

Tarih: 19 Ekim 2007, 23:21 - İp: 88.***.**3.84
yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

anlaşıldı

Tarih: 19 Ekim 2007, 23:24 - İp: 88.***.**8.76
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

bu adamı yok sayıyorum ben dünden beri yazmıyorum münevver şahsına
sizde öyle yapın derim en temizi

Tarih: 20 Ekim 2007, 08:48 - İp: 81.***.**3.185
yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

ben bu gereksiz tavırlara anlam veremiyorum sanırım herkes belli standartların üzerinde burada bulunuyor... ortalamayı düşürmesek iyi olucak.saygılarımla!

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:11 - İp: 88.***.**9.95
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:19 - İp: 81.***.**3.185
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yagmur bilebileceğini tahmin ederek birşey sormak istiyorum..
Hani şu camiilerimizdeki duvar, tavan ve köşe süslemeleri vardırya, saraylarda da bolca görürüz.. ince ince karışık ama çok düzenli şahane boyamalar, hayran bırakan altın varaklı süslemeler..
bunlar sadece el ile mi yapılıyor (boyanıyor) yoksa başka teknik ve daha kolay bi yöntemi mi var ?

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:58 - İp: 85.***.**8.15
yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

rokomet senin bahsettiğin o karışık ve güzel süslemeler tezhib olarak adlandırılır...oldukça uğraş isteyen çalışmalar bunlar.gerçek sanat eseri vermek için araç kişinin kendisi olmalıdır, bu sanatta da tam manasıyla gerçekleştirilen bu dur. bu eserler tam manasıyla günümüzde ortaya çıkamamakta ne yazık ki. bilinçsiz yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde de var olan eserler yok olup gitmekte.neyse ben bu konu da çok dertliyim konuyu fazla açmadan.
kısaca... tezhib ve hat süslemeleri(camiiler için) transfer tekniğiyle de yapılabiliyor. ama aslı o iskeleye çıkıp paşa paşa boyamaktır .

Tarih: 20 Ekim 2007, 11:10 - İp: 88.***.**9.95
toosun
toosun (üye)
Muğla / Amatör

önceleri arabesk
şimdilerde popüler kültür
şiir, gitar , hatta fotoğraf. İnsanlarımızın aslında içlerinden gelmeyen, uğrunda savaşmayı , çile çekmeyi çok çalışmayı göze almadıkları ancak popüler olma , özgünlük gibi kaygılar ile yapıştırma, makyaj kolaylığına kaçtıkları geçici dönemler var bu konularda. Bir aralar yolda yürüken omuzunda gitar, bağlama taşıyan insanlara rastlamadan yolumun bittiği vaki değildi. Şimdilerde giyim,kuşam, saç sakalda gözüme batıyor benzer durum. Özgünlük adına taklitçilik, hatta sıradanlık. Trajikomik
Tarih: 7 Ekim 2007, 18:32 - İp: 88.***.**0.116

ben bu yoruma katılmıyorum arkadaşımızın dediği kiç değil özentidir.

Tarih: 31 Mayıs 2008, 18:44 - İp: 81.***.**6.157
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Aylar sonra da gülebilmek

Tarih: 17 Kasım 2012, 11:37 - İp: 212.***.**8.236