makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Görmek Değer Vermektir

bu konuyu düşündüren, akla getiren, anımsatan bir fikir lazım. bu konuyu fotoğrafa çevirmek gerekirse ne yapabiliriz ?
rasgele fotoğraf çekmeye alışık olduğumdan iş konu çıkarmaya gelince aklıma hiç bişe gelmiyor yahu

Tarih: 1 Nisan 2009, 09:56 - İp: 85.***.**5.187
makara
makara (üye)

yarışmaya bir ay kala rasgele çekimleri toparlayıp elemeye tabi tutucam

Tarih: 14 Nisan 2009, 13:37 - İp: 85.***.**2.68
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bazı rastgele fotoğrafların arasında dünyaca meşhur pek âlâ iyi kareler de çıkabiliyor, mantalite icabı..

Tarih: 14 Nisan 2009, 18:18 - İp: 88.***.**4.47
myhappy
myhappy (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Öncelikle Merhaba üstad'ım;
Görsel iletişim ve buna mütakip fotoğraf sanatları hit konum olduğu için eğer ukalalık etmemiş olursam bir kaç öneri vermek isterim..Umarım betimlediğim hikaye işine yarar..sevgiyle kal, ışığın bol olsun..

SEVMEK İÇİN GÖRMEM Mİ GEREK?
Büyük bir aşktı onlarınki adam orta yaşlarda çok yakışıklı olmayan ancak saygılı,sempatik ve karekter sahibi olgun bir beyefendiydi.Sevdiği kadın da hali vakti yerinde,muteber bir aileye mensup,muhteşem güzellikte akıllara durgunluk verecek kadar saf , duru ve güzel idi.Lakin bu güzel kadın doğuştan görme engelliydi.Ancak aşk engel tanımazdı ve yine öyle oldu.Çift bu mutlu beraberliği evlilikle noktalar ve çiftin bir çocuğu olur.Eş,dost , akraba herkes toplanıp bebek görme ziyaretine gelmiştir.Güzeller güzeli bu kör annenin, bu evliliği taa başından beri onaylamayan bazı akrabaları fırsatını buldukları bir anda genç anneye ilişirler ve derlerki;
-hımmm bu da babasına çekmiş ''sevimsiz ve çirkin bir bebek''...
Bu olayın iştirakinden sonra aralarında şöyle bir konuşma geçer;

KÖR ANNE:Niçin böyle söylüyorsunuz ? Benim eşim dünyanın en yakışıklı adamı biliyorum ve bundan çok eminim.Çocuğum da tıpkı babası gibi eşsiz güzellikte bundan da çok eminim ..
AKRABALAR:Ya yaaa eminmiş şunun ettiği lakırdıya bak'!! ''GÖRMEDİĞİN BİRŞEYDEN NASIL BU KADAR EMİNSİN?'' ve ''HİÇ GÖRMEDİĞİN VE GÖREMEYECEĞİN BİR ADAMA NASIL BU KADAR DEĞER VERİP NASIL BU DENLİ SEVERSİN ? Şaşkın..''

Kör anne evladını bağrına basar gayet emin bir eda içerisinde şöyle der;

-SEVMEK,DEĞER VERMEK İÇİN GÖRMEK mi gerekir???
-Eğer gerçekten değer verip , seviyor olmasaydım bu kadar yürekten , emin olun ki sizler kadar kör olurdum bende.Lakin ben kör değilim kalbim gayet net görmekte....

Aslıhan T. KAYA

Tarih: 19 Nisan 2009, 07:43 - İp: 78.***.**5.27
myhappy
myhappy (üye)

Benden bir tane daha, ''ONLARI DA GÖREBİLMEK'' al sana konu üstadım sen bu malzemeye çok iyi kareler çıkarırsın eminim..Sende biliyorsun ki göremediğimiz çok şey var önce değer ver sonra kendiliğinden gözükür değerler..İpucu:Sokak çocukları,hayat kadınları,evsizler etc.

Işığın bol olsun ..

Tarih: 19 Nisan 2009, 15:46 - İp: 78.***.**5.27
makara
makara (üye)

evet hikaye güzel, ama soyut güzellik
bizden istenen ise somut bişeyler.
aşk konusu işlersek iyi bir sonuç elde edebilcekmişiz gibi geliyor herkese ama ben tam tersini düşünüyorum
bir belgeselde izledim
insan aşık olunca gözbebekleri büyürmüş, fotoğrafçı arkadaşlar beni daha iyi anlıcaktır
diyafram açılınca netlik azalır
insan aşık olunca göz bebekleri büyüdüğü için net göremez !
aşkın gözü kör lafı burdan geliyor olabilir.
..
eğer iyi bir konu çıkartacağımı bilsem hayat kadınlarını bile ziyaret ederim
yada evsizler...
güzel fikir
teşekkür ettim

Tarih: 20 Nisan 2009, 09:07 - İp: 85.***.**2.205
myhappy
myhappy (üye)

rica ederim üstad-m yardımcı olabildiysem ne ala : )

Tarih: 20 Nisan 2009, 14:57 - İp: 78.***.**2.92
makara
makara (üye)

nası ?

çalışmalarım devam ediyor

Tarih: 3 Temmuz 2009, 00:42 - İp: 85.***.**9.131
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

sence o kedicik, kuşa değer mi veriyor ? tabi ne de olsa, nimet
"görmek değer vermektir" bakmakla görmek arasındaki farkı mı anlatıyor ?
somut bişey aradığına göre, bakarsın ama görmüyorsan önemsizdir... gibi ??burdan da yola çıkılabilir.
sahne 1:
denize karşı oturmuş abla (ya da abi), dalmış gitmiş, derin bir ifade gözlerde, o arada tam önünde biri , farketmesi için uğraşıyor ( el-kol hu-huuu! ifadesinde böyle anlatabildim ) ama ne mümkün.görmüyor bizimki.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 01:18 - İp: 88.***.**2.157
makara
makara (üye)

o zaman konu : görmezden gelmek değer vermemektir
olurdu

Tarih: 3 Temmuz 2009, 01:22 - İp: 85.***.**9.131
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

tamam işte! alla alla illa kelime kelime mi uygulanacak...?
bu benim tarzımm!!! hayret bişey, ters ışık var da, ters konu olamaz mı ??

Tarih: 3 Temmuz 2009, 01:27 - İp: 88.***.**2.157