muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Fotoğraf Makinenizi Kullanın

Hazır Kontrast artık bu kelamlardan sıkıldık yeni şeyler konuşalım derken...

Fotoğraf makinem bir şekilde çantasında öyle kalakalırsa çok canım sıkılıyor, Madem bu kadar para veriyoruz mutlaka bir işe yaramalı diye düşünüyorum.

Geçenlerde Bir zamanlar benimde bağlı bulunduğum İzmit Sabancı Kültür Tiyatrosunun prova fotoğraflarını çekmeye gittim. Daha sonra yönetmen Uğur Tırpanlar oyun için bir afiş yapıp yapamayacağımı sordu ve tasarımı tamamen bana bıraktı... Oyunun provalarını izlediğim için konuya hakim olarak kendimce bir düzenleme yaptım ve sundum. onlar çok beğendi ve afiş matbaaya gitti, sizler ne dersiniz?

üstteki 3 kişinin fotoğrafı aynı kareden değil, alttaki gurup fotoğrafında ellerini iki yana açmış duran bayanda başka bir fotodan eklendi (o anda orada değilmiş meğer )

aslında amacım burada alkış yada takdir toplamak değil, sizleri bir şekilde fotoğraf çekmeye özendirmek (daha önce R1 ile memleket seyahatleri konusunda olduğu gibi)

çünkü bu makineleri binbir zahmetle, dişten tırnaktan arttırarak ve borçla alıyoruz ve sonrasında çoğu odamızın bir köşesinde bizim elimize almamızı bekliyor

Tarih: 6 Mart 2007, 22:09 - İp: 85.***.**9.219
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

sizi candan kutluyorum. Allah bana da bu günleri göstersin inşallah. fotograflarımın işe yaradığı günleri yani. saygılarımla...

Tarih: 6 Mart 2007, 22:59 - İp: 88.***.**3.105
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Murat,
Ellerine sağlık. Bu afişin yanına birşeyler eklemek de cesaret ister.
Tamer

Tarih: 6 Mart 2007, 23:22 - İp: 193.***.**2.10
vozgur
vozgur (üye)
İstanbul / Amatör

Murat abi döktürmüşsün gene valla.

Tarih: 6 Mart 2007, 23:41 - İp: 88.***.**8.246
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

tebrik ederim gayet guzel olmus..
fotograflarımızın bir ise yaraması bizim gibi amatorler icin şevk verici oluyor..

bende ekleyeyim birtane

http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim.asp?sid=E4WHPMAZ45UIIFKKNZF7

Tarih: 7 Mart 2007, 00:14 - İp: 88.***.**8.161
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Fotoğrafı nasıl çektiğii anlatırmısın ömer, tekniğini yani

Tarih: 7 Mart 2007, 00:24 - İp: 88.***.**9.171
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

anlatalım

once kız arkadasımı ikna ettim, sonra kartondan kalp hazırlayıp ustune yara bandıyla kapladık ve agzına yapıstırdık.. uygun ısık olusuncada dısarıda cekimi yaptık..
raw donusumu yaparken contrast eklendi kenarlar ise burn ile yakıldı.. bir iki ufak temizlik yaptım bide stamp toolla..

exif ise soyle

canon 30D
ef 70-200 f/2.8 L

f/2.8
1/30
iso 250
200mm

Tarih: 7 Mart 2007, 00:29 - İp: 88.***.**8.161
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Teşekkürler. Ben sadece modelin yüzünün belli olduğu fotoğrafları çok beğeniyorum. Bu tarz fotoları photoshop müdahalesi olmadan çekmek mümkünmü?

Tarih: 7 Mart 2007, 00:36 - İp: 88.***.**9.171
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

mudahale derken neleri kastettigine baglı, mesela ben raw donusumu sırasındaki contrast arttırımını mudahaleden saymıyorum.. kenarlarıda ps karıstırmadan siyah yapmak istemiyorsan siyah bir fon bulursun olur biter..
yani kısaca mumkun

Tarih: 7 Mart 2007, 00:41 - İp: 88.***.**8.161
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Teşekkürler

Tarih: 7 Mart 2007, 00:45 - İp: 88.***.**9.171
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

muratsen, emeğine sağlık. Afiş olarak kullanmak için değil ama bizler için siyah beyaz uygulamasını yapabilir misin? Ya da denemelerinden örnekler sunabilir misin? Hangi safhalardan geçti merak ettim. (Negatif denemesi yaptım hoşuma gitti)

#merson' tarafından 07.03.2007 08:45:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2007, 08:42 - İp: 88.***.**0.73