panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Çocuklarımız Tehlikede..

SİZLERLE YİNE KENDİ ÇEVREMDE TANIK OLDUĞUM BİR TRAJEDİYİ PAYLAŞACAĞIM.

Eski bir bayan arkadaşım var, evli.. Ve onların biri kız, biri erkek 4-5 yaşlarında ikiz çocukları var.

Bu bayan arkadaşım maalesef çok cahilmiş!

Çocukların yanında, TV'de izlediğiniz şeyler çok önemlidir. En azından bizim evde bu GEÇERLİDİR.

Bu anne, dizi hastası.. Özellikle AŞK-I MEMNU..
Bu aşırı sinir bozucu diziyi biz hiç izlemiyoruz. Dizide kim kime, dum duma maşşallah..
Öz amcasının karısına göz koyan bir yeğen.. Üstelik amcan seni büyütmüş, bu yaşa getirmiş.
Ve onunla aşk yaşayan yengesi.. Ve dizide kim kime, bama güme çarpık duygular, ilişkiler, sahneler..

Konuya geldim hemen..
Bu anne, çocukların yanında herşeyi ve bu diziyi çekinmeden izliyor. Dizide bol öpüşme ve sevişme sahneleri cabası.. Ve AKRABA olan iki kişinin ilişkisi..

Bunları görüp, minicik hafızalarına not eden çocuklara bakın neler oldu:

Birgün anne odaya giriyor. İki öz kardeş üstüste binmiş, dudak dudağa öpüşür halde..

BUYRUN BURDAN YAKIN..!!!

Anne panikliyor, ne yapacağını şaşırıyor, müdahele ediyor. Amaaaa....
Başka gün yine aynı sahne...
Sonra bir daha........
Çocuklar bundan hoşlanmış ve alışkanlık yapmış

İki öz kardeş, dizideki iki akraba gibi aynı şeyleri uyguluyor!
Aklı başına gelen cahil arkadaşım "Allahım ben ne yaptım" dese de artık olan oldu.

Şimdi ikiz kardeşler bir pedagog tarafından psikolojik tedaviye alınmış. Anne de yakında psikoloğa gider sanırım, bunalıma girmiş.
Yazık, çok yazık..
Anlamak için illa ki yaşamak mı gerekir yahu?
Bu ne cehalet???????

CİDDİ ŞEKİLDE UYARIYORUM:

Çocukların yanında NE İZLEDİĞİNİZE HER ZAMAN DİKKAT EDİN. Çünkü onlar sürekli kayıtta.. kasede kaydediyorlar herşeyi..

AŞK-I MEMNU adlı diziyi, özellikle çocuklarınıza SAKIN izletmeyin!
Siz de izlemeyin!

Ve diğer programlara..
LÜTFEN DİKKAT EDİN..

OLAY 2 :

11-12 YAŞLARINDA bir kız çocuğu.. Parkta fotoğraflarını çektim arkadaşlarıyla..
Sonra bana "abi bize yollar mısın" dediler, mail adresi verdiler.

Sonra fotoğrafları yollayınca baktım beni MSN adresine eklemiş bu küçük kız çocuğu.. Kabul ettim.
Bir de ne göreyim??

MSN iletisi olarak hergün değişen AŞK MEŞK sözcükleri.................
Hem de 11-12 yaşlarında bir kız bu !!

Yahu biz batılılaşmayalım, kalsın abicim...
Temeldeki bozukluk (bana göre bir bozukluktur) buralardan başlıyor.
Nerde dedemlerden gördüğüm o sımsıcak gercek değerler...

Çocuklarımızın bu şekilde internet kullanımına.. 11 yaşındaki bir kızın MSN ve FACEBOOK adresine sahip olmasına..
Chat ortamlarında ingilizce aşk sözcükleriyle kirletilmiş bir dünya içersinde dolaşmasına..

ENGEL OLUN!

Atalarımızdan aldığımız örf ve adetlerimizi, milli değerlerimizi..
En önemlisi AHLAKİ değerlerimizi onlara aşılamalıyız.

Tarih: 13 Eylül 2009, 18:14 - İp: 88.***.**3.31
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyu geç farketmişim.
NE güzel bir konuya değinmişsiniz yine PANCTOM.

Aslına bakarsak, hayatta olan ve olabilecek şeyler işleniyor bu dizilerde, savunmaları da bu ve hatta, "biz işliyoruz ki insanların gözü açılsın yapmasın" deniyor. Kötü sonla bitiyor ya halleri... Ama çocuk bu analizi nasıl kuracak kafasında ,düşünen yok.

Unutulmaz dizisi de buna örnektir mesela...

çok küçük yaştaki çocuklar, PANCTOM'un dediği gibi kaset gibiler. 11 yaş üstü ise daha da tehlikeli.
Dediğnizi anlar ama yapmazlar. mutluluğu dışarda aramak gibi, anne-baba' yı istememe, yalnız kalmak isteme,özenti gibi davranışlar sergilerler.

Aslında söylenecek çok şey var ama, çare mi bilmem.
Sırf bu yüzden, evlat sahibi olmaktan korkuyorum. Allah ebeveynlerin yardımcısı olsun.

Tarih: 14 Eylül 2009, 00:15 - İp: 88.***.**9.217
nazlimca
nazlimca (üye)
Antalya / Meraklı

tamam dogru dıyosunda ınsan kendını duzeltmelı sonra cevresındekılerı onada katılıyorum
pekı o dızılerıde ızlettırmedık ya sokaktakı goruntulerı napıcaz ??????
cocuklarımızın gozune at gozlugu takıp mı gezdırecez???

Tarih: 14 Eylül 2009, 00:17 - İp: 85.***.**9.200
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

insn sokağa çok sık çıkmıyor bu birincisiydi
diğeri ise evde tvde etkilenme &80 ken dışarda ilgi dağıtıcı şeylerinde etkisiyle etkilenme çok az.
tabiiki gözümüzün önünde bir gerçek olay yaşanmadığını farz ediyorum

- yani evde çok etkileniliyor (evde ilgi dağıtıcı şey az özelliklede dizilerde dehşet etkilenme var)
- dışarda çok az etkilenme (ilgi dağıtıcı unsur çok o yüzden )

Tarih: 14 Eylül 2009, 00:29 - İp: 88.***.**6.228
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

aynen öyle...diziye gerek yok ...
anne, "aman sokağa çıkmasın, otursun evde bilgisayar alayım kuzucuğuma " diyor. Ama çare değil...

ben de geçenlerde izledim...
19 yaşında bir çocuk, ailesinden , çok para kazanacağımız bir iş buldum diyerek, 50.000 lira, sonra bir 50 daha, sonra 100.000 lira alıyor.
Aile varını yoğunu satıyor, yetmiyor borç alıyor sağdan soldan, para kazanıyor oğlum diye..
ÇOCUĞUN ; internette kumar batağına battığını , kafasına sıktığı kurşundan sonra öğreniyor ailesi...

Aile, " çok aklı başında bir çocuktu, güvendik oğlumuza, şüphelendik ama basiretimiz bağlandı, birşey diyemedik, iş yapıyor sanıyorduk" diyor....

yorum yapmayacapım...

Tarih: 14 Eylül 2009, 00:33 - İp: 88.***.**9.217
nazlimca
nazlimca (üye)
Antalya / Meraklı

sımdı dusun tv yok ken cocuklar nerde ve neyle ılgılenıyordu sokakta oyun oynarken mahalledekı suslu ablanın dedıkodusunu yapan konu komsudan onun evının onunde hayal kurup kendı kendılerıne oyunlar turetmıyorlarmıydı mı ???
zamanında da cocuklar sokakta tehlıkede demıyormuyduk mu ??

ne kadar bız kendımızı degıstırsekte tv de bunun buyuk bır ısbırlıkcısıyse bu kesmekes kılık degıstırıp herseferınde karsımıza cıkmıyor mu ???????????????????

Tarih: 14 Eylül 2009, 00:34 - İp: 85.***.**5.102
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi olay şu... terbiyeyi aile veriyor diyoruz da, tam olarak da öyle değil.
İnsanın özü doğruysa, hata da yapsa, yanlış da yapsa döner dolaşır doğruyu bulur... bunu engellemenin bir yolu yok aslında... ama hani deriz ya, "tedbir senden, takdir ALLAH'tan"

tedbir alırken, çocuğa "hııı çabuk odana bakiym, çok ayıp, böyle şeyler izlenmez" deyip, sen karşısına geçip, çekirdek çitlersen ,gözlerini ayırıp.. olmaz o...
velhasıl,
Mühim olan takdir,takdiri belirleyen de tedbir...
Allah bizi ve bizden olanları korusun, rahmetiyle takdir etsin. tüm ebeveynlere de duam bu...

Tarih: 14 Eylül 2009, 01:56 - İp: 88.***.**9.217
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hey Allahım yaaa..

Ben burada CHAT ortamının zararlarından bahsediyorum.. Açtığım konunun hemen altında CHAT sitesi reklamı..

Bu GOOGLE reklamları bazen adamı tav ediyor

Yönetim istifa diycem ama yarın yönetimin bebeği oluyor.
Hayırlısıyla, sağlıkla inşallah..

Tarih: 14 Eylül 2009, 01:57 - İp: 88.***.**3.31
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

reklamın iyisi kötüsü olmaz .... ( olmadı mı bu buraya ne? )

Allah sağlıkla, afiyetle yaşamak nasip etsin yeni bebişee

Desenize, yönetim de yakında
"bebelerimizi tv den ve internetten uzak tutalım" diye bir topik açabilir

Tarih: 14 Eylül 2009, 02:06 - İp: 88.***.**9.217