pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Çanakkale Şehitliklerinin Yeni Hali !!

BUndan yaklaşık olarak 5 yıl önce gitmiş idim. O zaman hali perü perişan idi. Bİr Türk olarak içim sızlamıştı görünce oraları. Neden dedim bunca şehidin olduğu bu mekanlar onlara yakışır bir hale getirilmez. Neden aynı yerlerdeki gevur mezarlarının en azından onda biri kadar olmaz.
Ancak bu gidişimde çok büyük farklar gördüm. Gerçekten öyle güzelleştirmeler yapılmış ki insan hayran oluyor. Hala bazı eksiklikler var. Ancak bu bizim peysaj mimarlarımızın hala gevurlar mertebesinde estetik anlayışına ulaşamamış olmalarından kaynaklanıyor. Ancak zamanla bunu yakalayacaklarını düşünüyorum.
Özellikle tabyalarda yapılan düzenlemeler takdire şayan. Eski halinden eser kalmamış.
Neticeden emeği geçen herkese teşekkürederim. İnşallah zamanla çok daha iyisi yapılır.

#pazarbey' tarafından 22.08.2009 04:57:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 04:57 - İp: 85.***.**9.156
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ben ilkokulda gitmiştim oralara
Hayal meyal hatırlıyorum şimdi. Dikili taş değişmiş, şapkalı iller benim hatırladığım kadarıyla ozamanda böyleydi.
Tasarımı böyleydi yani ama taş yenilenmişmi onu tam hatırlamıyorum ama emin olduğum (varsaydığım) tek şey şapkaların ozamanda böyle olduğuydu.
Dikli büyük taşda sankim beyaz taştı. Ama tam hatırlamıyorum. Çok seneler evveldi yani.
Hele hele en alttaki fotoğraftaki mezarları ilk defa görüyorum.
Yazıyıda ilk defa görüyorum

Benim ozamanlar dikkatimi çeken şey hep gavur mezarları olmuştu. Bizim mezarlardan çok gavur mezarları var aslında orada.

Fotoğraflar için teşekkür ettim

Tarih: 22 Ağustos 2009, 05:17 - İp: 88.***.**3.198
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 22 Ağustos 2009, 09:35 - İp: 85.***.**9.156
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

yollar ne alemde pazarbey şehitlikte? ben sonuncusu 2 sene olmak üzere defalarca gittim, her seferinde gözüme çarpan iki arabanın yanyana zor sığdığı köy yolu gibi asfaltlar olmuştu. ne bu kadar çok yerli yabancı turist alan bir yere, ne de bizim için manevi değeri yüksek olan şehitliğe yakışan yerlerdi. inşallah gelişme vardır oralarda da.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 12:19 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

yollar cam gibi olmuş.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 12:37 - İp: 85.***.**9.156
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bizim gittiğimiz zaman tek şerit kara asvalttı yollar otobüs zorlanıyordu bayırı çıkarken

Tarih: 22 Ağustos 2009, 13:46 - İp: 78.***.**4.86
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bİtmiş o devir gali. Şİmdi yollar sıcak asfalt.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 17:12 - İp: 85.***.**9.156
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Evet hocam bu calısmaları bende gordum cok guzel hersey..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 17:39 - İp: 88.***.**4.147
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ölüsünü anmayanın dirisi aç kalır, pazaremmi..
Aferim iyiki gitmişsin..
Yollar yapıldı tabiki, Kabatepe'de de yol yapılırken,genişletilirken eski kemikler çıkmış idi kışın yapılırken ,grayder hesabı..

Gidin tabyaların orada bir gece kalında o anı hissedin derim..
Kahraman şehitlere Allah rahmet eylesin.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 18:34 - İp: 88.***.**7.239
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

evet abi öyle. Hakkaten beğendim ben son halini. Sanırım zamanla daha iyi olcektir.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 18:39 - İp: 85.***.**9.156
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ben pili tam şarj edip gittim aynı gün döndüm idi Aralık başında,, hava da şansa 22 derece idi o günü..
Altıyüz kare çektim idi sony'le..Bir de video kamera mukabili yani..Alınteri gemisi ile geçip durduk karşıya zati, sahibi kadındır,tanırım..Orada da tanımadığım kişi yok emmi..

Tabyalarda bir gece kal da göreyim seni hem bir gece yeter sana emmi..
Görüşürsek anlatırım sana aziz kahramanların kuvvetini,cesaretini..

Anzaklarda geliyorlar habire içip içip gidiyorlar orada, ne biçim iş anlamadım..Şapkalı anzak gençler..

Sen birde orada boğazda dibe dalsan varya taa egeden çıkarsın sürüklenip..Daldık biz gali o işide yaptık..Çok derinde değilde belli makul bir derinlikte dal ne tarihi şeyler var orada, genç iken dalmıştık..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 19:03 - İp: 88.***.**7.239