gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bi Degişiklik Yapalım .............

.... FOTOGRAF YORUMLAYALIM

her fotografın altına yazılmıs anlamı kalmayan boş tebriklerden, alakasız fotograflara gosterilen acayip ilgiden, eleştirisizlikten, ilgisizlikten, riyakarlıktan, kankacılıktan, pohpohculuktan sıkıldıysanız

galerideki her yorumunuzun altına

eleştirmekten çekinmeyelim, eksiklerimizi gorelim gosterelim, bilgi paylastıkca cogalır, güzele eleştiriler degerlendirilerek ulaşılır

yazalım...

cokmu ütopik, cokmu dugusal, cokmu şiirsel, cokmu abes cokmu garip cokmu komik, demogojimi, sacmalıkmı, gereksizmi, etkisizmi???????????

boşverin hepsini..
"elinize saglık,tebrikler "

yazıp kopyala yapıstır yapacagımıza, bunu yazalım..inanın, ne daha komik ne daha sacma olur.belki bir kişi bile etkilenir,bir kişiye yararı dokunur. ne kaybederizki?????????

----------------------------------------------

PANCTOMUN ACTIGI TOPİC

http://forum.netfotograf.com/onerileriniz.asp?msg_id=32804&syf=2

#gaijin' tarafından 15.05.2008 02:27:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2008, 08:05 - İp: 88.***.**8.71
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

ben yaparım :D ben varım

Tarih: 23 Mart 2008, 23:36 - İp: 88.***.**6.51
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

[>:D ] bugun yazdıgım tum yorumlara koydum bu mesajı,bu işlerden şikayet eden herkes koysa,belki bir fark yaratılabilir kim bilir.

Tarih: 23 Mart 2008, 23:42 - İp: 88.***.**8.71
zarazara
zarazara (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

kendi profilimde belirttiğim bir yazı var,olduğu gibi sizlerle paylaşıp konuyla alakalı düşüncelerimi belirtmek isterim.

SİTEYLE İGİLİ BİR KAÇ DÜŞÜNCEM:

*Netfotografı diğer fotoğraf paylaşım sitelerinden ayıran çok önemli bir özellik var;sitede gezerken yalnız olmadığınızı hissetmek,sanki her akşam arkadaşlarınla toplanıp fotoğraf paylaşıp ve ardından yorumluyormuşum gibi ,ruhu olan bir site.
*bizi burada buluşturan şey fotoğraf ondan sonra gelen ise fotoğraın vesile olmasıyla sağlanan çok güçlü arkadaşlık ve dostluklardır,bunun için yapılan yorumların kırıcı yorumlar olmaması ama bunun yanında eleştirel yorumlarada öncelik vermemiz gerekmekte olduğunu düşünüyorum.bu sebeple içi dolu yorumlar yaparsak sitedeki fotoğrafçılığın gelişimine katkı sağlamış oluruz.

BOLCA İÇİ BOŞ YORUMLAR YERİNE,AZ AMA ÖZ YORUMLAR...

SAYGILAR...

*ben bolca yorum yapayımda nasıl olsa iade-i ziyaret olur ve bir ton yorum alırım mantığı ile yorum yapan bir çok üye olduğu gibi.

*ben bolca yorum yapayımda(niteliği önemli değil;yapıcı eleştiri veya kısaca tebrikler) yorum alamayan ve bu duruma üzülen fotoğrafçı dostlarımızın fotoğraftan veya siteden soğumalarına engel olayım ve fotoğrafa dört ele sarılmalarını sağlayayım mantığında da bir çok fotoğraf dostumuz var.

*ben az ama öz yorum yapayım;çok beğendiğim fotoğraflara;nesini beğendiğimi,çekim açısından neleri başarılı bulduğumu...belirteyim mantığı güdülebeildiği gibi,beğenilmeyen ve eksik görünen fotoğraflara neyin eksik olduğunu ve nasıl düzeltilbileceğini belirtmek...

*ben arkadaşlarıma yapayım arkadaşlarımda bana yapsın ve gül gibi geçinip gidelim mantığı var bide...

ben bunlardan az ama öz olanı tercih ediyorum (ama mümkünse olabildiğince çok fotoğrafa yorum yaparak daha fazla kişiye ulaşmak ve site içi iletişimde aktif olabileceği gibi fotoğrafçılığa destek olmak)

kaliteli eleştiri kaliteli fotoğraf getirir,bunun meyveleri hemen olmasa bile bir süre sonra görülecektir.

bende varım

herkese sevgiler,saygılar

Tarih: 23 Mart 2008, 23:52 - İp: 88.***.**1.131
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

*Netfotografı diğer fotoğraf paylaşım sitelerinden ayıran çok önemli bir özellik var;sitede gezerken yalnız olmadığınızı hissetmek,sanki her akşam arkadaşlarınla toplanıp fotoğraf paylaşıp ve ardından yorumluyormuşum gibi ,ruhu olan bir site.

zarazara58,gerçekten bu düşüncenizi çok tuttum,bu sitenin en büyük artılarından birini tesbit etmişiniz.
ama gelin heb beraber bu toplanma sırasında aramıza almadığımız,yardımcı olmadığımız,küstürdüğümüz arkadaşalrı da tekrar katalım bu paylaşıma.
çok yorum almanın bir faydası olmadığı tekrar hatırlatalım..

gaijin bir de en önemli konulardan biri,
bazı fotograflar var,
sizi ziyaret ettim,çalışmalarınız izliyorum tarzında olması için.yazılması gereken tebrikler mesajları var.
bu tip kısa mesajlarda eleştirlmesin.

bir de galeri de olmasını istediğim en önemli gelişme ,fotoları izlerken direk olarak büyük boyutta açılması,(fk ,fn1 deki gibi)

Tarih: 24 Mart 2008, 00:05 - İp: 88.***.**5.251
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

hadii bende yazıyorumm....

Tarih: 7 Mayıs 2008, 17:35 - İp: 85.***.**4.223
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

hatırına bile olsa yaparım çağdaş ayıpsın
zaten pohpohlamayı beceremem bu da kamçı gibi birşey olsun

Tarih: 7 Mayıs 2008, 20:22 - İp: 78.***.**8.41
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

konu tekrar gundeme gelmiş bir iki izlenimimi paylasayım..
bildiginiz gibi onceden butun galerimi silmiştim şimdi bazı fotograflarımı yenıden yukluyorum.
her fotografımın altına ana mesajda yazdıgım

LUTFEN
eleştirmekten çekinmeyelim, eksiklerimizi gorelim gosterelim, bilgi paylastıkca cogalır, güzele eleştiriler degerlendirilerek ulaşılır

yazıyorum..

1. her fotografa eline saglık yazan cogu kişi fotografta eleştiricek bişeyler bulup yazıyor
2. aynı fotografı onceki yukleyısımde mukemmel diye nıtelendirenler, bu sefer fotografa ciddi eleştiriler yapıyor..
3.hiçbir teknik bilgisi olmadıgını bıldıgım ısımler bile su olmamıs bu olmamıs diyebiliyor..(bana gıcık oldugu için misilleme yapan iki kişiyi sayıyorum)

demekki işe yarıyor...
demekki insanlar eleştirebiliyor,,teknik bilgi yok mazeretine sıgınmadan atıs serbest dıyebiliyor..
tabiki arada sen bana giydirdin bende sana giydircem diyip, kızarsada sen demedinmi eleştirin, eleştiriyoruz işte diyenlerde var..
onları ciddiye almıyorum..
ama bu mesaj işe yarıyor.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 20:40 - İp: 88.***.**7.216
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bu Topigi Dikkate alalım lütfen....

YEni başlıyan Arkadaşları heyecanlandırmak için eleştri yapsak bile topigin vurgulamak istedigi cümleyi yazmak çok önem çaşıyor hevesini yitirmemiş fotografa aç arkadaşları kazanalım sadecee yukardaki iki satır yazıyı yorumlarınızın altına yazın .....Ben bayagı güzel tepkiler aldım Bu sizede pozitif bi enerji vericektir...

Tarih: 8 Mayıs 2008, 10:48 - İp: 85.***.**4.223
mekici
mekici (Objektif)
Konya / Doğa Fotoğrafçısı

yorum yapabilen,fotoğraf okumayı bilen dostlarımız bile başlasa önemlidir.zamanla (sen kim oluyorsunda....benim fot.........)diyenlerde azalır belki...
gerçekten eleştiri bekleyen fotoğrafının altına yüklerken yazabilir"eleştirmekten çekinmeyelim, eksiklerimizi gorelim gosterelim, bilgi paylastıkca cogalır, güzele eleştiriler degerlendirilerek ulaşılır "ibaresini.
bizde biliriz kimler kanatlanıp uçmak istiyor,kimler kanat takmadan uçmaya niyetli.saygılar.

Tarih: 8 Mayıs 2008, 11:53 - İp: 85.***.**6.108
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/onerileriniz.asp?msg_id=32804

bir topicte panctomdan,sadece gorenler destek verse bir fark yaratsa yeter

Tarih: 15 Mayıs 2008, 00:20 - İp: 78.***.**5.38