makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Bayramlarda İlgimi Çeken Birşey

her bayram aynı şeylere şahit oluyorum.
zilliyet türü gazetelerde 'kurban kesilirken çocuklar izledi' (sanki bayramda çocukları eve hapsedicez) 'heryer kan gölüne döndü' (bu hayvanı kesersen elbetteki kan akacak) 'yüzlerce insan yaralandı' (dikkat etsinde yaralanmamaya çalışsın madem) gibi haber başlıklarını görüyorum
ama her bayram!
ben bu gazetelerin bir kez olsun bayramlara olumlu baktığını veya pozitif yaklaşıp bu yönde haber yaptıklarını görmedim. sanki bayramlardan nefret ediyorlar. isimlerini değiştiriyorlar.
kurbansız kurban bayramı yada oruçsuz ramazan bayramı peşinde gibiler
yazılı yayınları fitne derdinde iken görsel yayınları olan tv kanalları da işin eğlence yönünde. madem bayrama karşısın bu kadar ne diye televizyonlarda göz boyama derdindeler ?
nedir bu insanların derdi ?

Tarih: 21 Aralık 2007, 11:11 - İp: 62.***.**4.162
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

haber bultenlerinde de malesef ayni durum var, dun aksam ana haberlerde "bu nasil ibadet!" gibi basliklarla haberler verildi bir kere de bayramdaki mutluluklari, sevindirilen yoksullari gosterseler de ayinin dayisi mi yoksa bizim dayimiz mi olduklarini anlasak...

Tarih: 21 Aralık 2007, 12:52 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Mapara sen müslüman olmasan sen farklımı davranırdın. Bu insanların Müslüman olduğuna inanmıyorum. Ama öyle görünüyorlar.
Bu bakımdan Radikali takdir ederim. En azından açık açık ne olduklarını ortaya koyuyorlar.Ama diğerleri doğrudan söyleyelmediklerini böylelikle söylemeye çalışıyorlar.
Bana kalırsa mesele bu.Onlar sırça saraylarında yaşıyorlar.Yılda bir kere kurbanda et yiyen garibanın halini asla ve asla bilmiyorlar.

Tarih: 21 Aralık 2007, 17:04 - İp: 88.***.**7.142
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

GAzetelerin yazdıklarında da haklılık payı var. Özellikle büyük şehirlerde uluorta boş bulduğu yerde kurban kesip, kanını pisliğini işkembesini orta yerde bırakmak, elinde bıçakla hayvan kovalamak, hayvanı yakalamak için ayaklarına bıçak atmak çok mu mantıklı geliyor size ? Hani temizlik imandan dı?

Tarih: 21 Aralık 2007, 19:04 - İp: 88.***.**0.196
makara
makara (üye)

doğru
eğer uluorta kesilmez ve hayvan kovalamaca yaşanmassa bu gazetelerin bayramlarımıza yaklaşımı 180 derece değişip bizim gibi olacaklardır

Tarih: 21 Aralık 2007, 19:07 - İp: 88.***.**0.114
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben gazetelerin yaklaşımı açısından söylemedim. Daha düzenli, temiz tertipli olabilir. Hele yapılan şey bir ibadet ise daha da dikkatli ve özenli olmak gerekmez mi?

Tarih: 21 Aralık 2007, 19:09 - İp: 88.***.**0.196
makara
makara (üye)

nasıl ki insanların islamı yaşama derecesi birbiri ile aynı değilse, islama olan eğilimler ve ibadetlerindeki özveri nasılki birbirinden farklı ise sıra kurbana gelincede herkes birbiri ile aynı olamaz !
herkes kendi imkanları kadar titiz ve dikkatli, bilgisi kadarda özverili olabilir.

hersene bardağın boş tarafını haber yapmaktan bıkmayan medya bir kere olsun şaşırıp dolu tarafı konuşsun demek istedim ben

Tarih: 21 Aralık 2007, 19:14 - İp: 88.***.**0.114
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hasberlere bi daha baktım. Hakkaten bu adamlar kurbanın hiç ama hiçbir güzelliğini göstermiyor.Nerde olumsuzluk varsa bunları çekmiş.Hele radikal. Öffff
SOKAKLAR KAN GÖLÜ
BIÇAKLAR ELİMİZDE

Allah akıl fikir versin bunlara.
Lakin bizimde hala birer köy toplumu olmamızın tesiri yok değil bu haberlerde.Okyanusun dediklerinin haklılık payı var.
Kurbanın eziyetsiz kesilmesi gerek. Ayrıca kanıda dahil hiçbir parçanının ortada bırakılmaması. Lakin öylemi.

Tarih: 21 Aralık 2007, 23:18 - İp: 88.***.**7.142
makara
makara (üye)

en azından sosyal yönüne değinebilirler
yada senede bir kez yoksul insanların ete doymalarından bahsedebilirler
olumlu yönleri o kadar çok ki bunları anlatmaya kalksalar olumsuz yönüne sıra gelmez.
ama işte rahatsızlığın sebebi başka gibi ..

Tarih: 21 Aralık 2007, 23:23 - İp: 88.***.**0.114
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

rahatsızlığın sebebi ilk yazımda açıkladığım şey. kesinlikle.

Tarih: 21 Aralık 2007, 23:24 - İp: 88.***.**7.142
makara
makara (üye)

evet elbette
ama bizim mahallemizde gözümüzün içine baka baka bizin dimnimizden rahatsız olup bunu rahatça dışa vurabilmeleri çok ilginç
belkide bizim olayları doğru analiz edememizden cesaret alıyor olabilirler.

Tarih: 21 Aralık 2007, 23:27 - İp: 88.***.**0.114