t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Alo Aloo Alooo Kimsin?

Ben telefonu "Alo" diyerek açmam, "efendim" diye açarım ancak nedir bu telefon açarken kullanılan "Alo" kelimesi?

Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:12 - İp: 78.***.**5.148
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

Mustafa Abi ben de arasam bana da şarkı söylermisin. sana olmaz dersen bi hatun kişi buluruz elbette

Tarih: 3 Temmuz 2009, 08:52 - İp: 81.***.**7.150
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

HAklısın vala.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 09:01 - İp: 88.***.**0.189
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Şu MSN ve Webcam 90'ların başları ya da ortalarında yaygın olsaydı ya keşke. Millet telsizle arkadaş arıyordu o zamanlar, değil 3G, buçuk G bile yok o zamanlar tabi.

Bizim millet teknolojik her aracı manita yapma aracı olarak kullanabiliyor. Mesela Bluetooth un bu amaçla kullanıldığını ilk duyduğumda epey şaşırmıştım. Anlatan da şöyle anlattı " Abi giriyorsun diyelim kafeye, açıyorsun Bluetooth'u, sonra bekliyorsun, balık tutar gibi, oltaya artık kim takılırsa"

Tarih: 3 Temmuz 2009, 09:26 - İp: 78.***.**5.148
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

oltaya kim takılırsa mı

hakkaten avcılıktı üstümüze yok he

ama ata sporumuz

ama ilk cep telefonum olduğunda yıl 1999

hakkaten benimde aklıma ilk gelen boyfirendimlen rahatça konuşabilkeceğim olmuştu

tabi yaş 18 nerde boyfirend falan... (dimi kocacım ) bi tane boy firendim oldu oda enişteniz diyip kapatim tehlikeli sularda yüzmeye başladım sanırsam

Tarih: 3 Temmuz 2009, 09:33 - İp: 88.***.**5.177
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Eveet teknoloji ne duruma gelirse gelsin, altın kural dikkatli olamktan geçer

Tarih: 3 Temmuz 2009, 09:35 - İp: 78.***.**5.148
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

@okyanus
bir muka bele.

Bu ne demek, atlamışım ben bunu.

TDK, Bilmukabele diyor, bunu merak ettim şimdi.

#t_yaman' tarafından 03.07.2009 09:40:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 09:39 - İp: 78.***.**5.148
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bir de ilk telefonla tanışma günüm var. hayatımda telefon görmemişim. henüz eve de gelmemiş.
postaneye gittim ve ortaokul sınıf arkadaşımı arıycam.
önce zaten posta memurunu delirttim bi güzel ahizeyi tutana kadar
"bu nasıl olucak?"
"nereye basıcam?"

Neyse aradık, telefon çalıyor ve tesadüf sınıf arkadaşım "alo" dedi.

ne selam, ne sabah, ne ben kimim, hiçbişey demeden daldım:
"oğlum sen bu hocanın verdiği ödevi buldun mu"

e arkadaş ne olduğunu anlamadı. bi sessizlik uzunca.. düşünüyo şimdi "bu kim, ne diyo yaa.."

sonra kısa bi diyalog ve ben olduğunu anladı ama iyi bi fırça yedim hiç unutmam.

"ne biçim konuşuyon len sen telefonla.. hiç mi görmedin olm.." dedi bana

Tarih: 3 Temmuz 2009, 14:30 - İp: 88.***.**8.232
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bir muka bele yani benim için ne dilersen allah sana iki katını versin manasında.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 15:41 - İp: 88.***.**0.120
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Anladım, teşekkürler

Tarih: 3 Temmuz 2009, 16:13 - İp: 78.***.**5.148
jamesbond007
jamesbond007 (üye)
İzmir / Amatör

Hikaye ilginçmiş

Tarih: 3 Temmuz 2009, 17:46 - İp: 88.***.**4.255