kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Ali Kırca

sadece ne düşündüğünüzü merak ettim?

Tarih: 21 Ağustos 2006, 21:42 - İp: 88.***.**3.193
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

sevgili atakan;
belki de medyanın tavrı doğru. yani uzun yıllardır basın sektörüne emek veren bir mensubunu karalamamak...

ben belirttim zaten , pek sevmem kırca yı. ama hakkını teslim etmek lazım, adam 2 saat kelime hatası yapmadan haber sunuyor.
videosuna gelince, ilginç bir sitili var kırca nın.
anlaşılan kadının ilişkide rızası var. beraber otel odasına gitmişler ve ne olmuşsa olmuş işte.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 11:21 - İp: 85.***.**1.182
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

medyanın tavrı haklı demişsiniz, peki diğer insanları neden ifşa ediyorlar, sonucta tamam bu adam işini iyi yapıyor olabilir, hatta habercilik anlamında insanların idolü de olabilir ama bu çifte standarttır, bu tarz filmler daha önce de yayınlandı ve bu insanlarında bir kısmı işini iyi yapıyor, ya da şöyle diyelim paparazzi olacak adamlar milleti dikizleyip özel hayatını yayınlıyorlar bunların içinde bir çok işini iyi yapan var işte benim takıldığım bu çifte standart.

ilginç stil konusunda haklısınız...

Tarih: 23 Ağustos 2006, 11:30 - İp: 81.***.**3.185
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

diğer olaylarda rıza yoktu, ya da öyle iddia ediliyordu. g.özçelik olayı, tecavüz iddiası var.

burada basını , medyayı savunmuyorum. ben 2-3 senedir haber filan izlemem, gazete bile almıyorum. o derece bir nefret var bende.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 11:51 - İp: 85.***.**1.182
ad devrim
ad devrim (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar.

Bu konu aslında medyanın tahlili açısından oldukça zengin. Aslında daha önce de habercilik anlayışı başlığı altında ülkemizdeki haberciliğin belli yönlerini tartışmış ve haberciliğin çürümüş olmasının, doğru değil, ancak doğal olduğundan behsetmiştik. Medya ülkedeki güçlerin bir koludur yalnızca. Ve o kol sahibine ihanet etmeyecektir.

Bir sistem bireylerden oluşur. Ve eğer sistem bozuksa bireylerden de düzgün olmalarını beklemek yersiz olur. Kimisi az bozuktur, kimisi çok. Ama mutlak bozuktur.Ali Kırca'yı diğer tüm sunucular gibi sevmem. Ben sadece Ali Kırca'yı değil medyayı sevmem. Sevmek için yeterli sebep yok.

İşini iyi yapan ne kadar çok haberci var bilseniz. Hatta işini iyi yapan müzisyen, yazar, düşünür. Ancak bu işin kimin hizmetine sunulduğu, kimin çıkarlarına alet olduğu işini iyi yapan kimsenin onurunu, ahlakını belirleyen unsurlardır. Aslında o işin "iyi" yapılmasının, gerçek anlamda bir iyi ile pek de ilgisi yoktur. Şurası çok açıktır; eğer karnınızı doyurmak istiyorsanız, cebinize iki kuruş para sokabilmek istiyorsanız, sisteme ihtiyacınız var demektir. Ve sonuçta sisteme dahil olursunuz. Belki köşesinden bucağından, belki tam ortasından.

Ali Kırca yanlış bir davranışta bulunmuş mudur? Elbette. Peki bu davranışı anlaşılabilir mi? Elbette. Ancak Ali Kırca ve niceleri böyle bir davranışta bulunmasalar dahi ahlaksız bir medyanın, ahlaksız çalışanlar olmaya mahkumdurlar. Pek çoğumuz bu örneklemeden yola çıkarak kendimizi yargılayabiliriz. Genç haberciler de, pek çok mesleğe mensup kişiler gibi ailelerine karşı olan sorumlulukları ile topluma karşı olan sorumlulukları arasında bocalamaktalar. Sonuçta, "aileye ihanetin" sonuçları daha somut ve acı olacağından topluma ihanet etme yolunu seçiyorlar. Halbuki aileleri de toplumun bir parçası olduğundan onlara da ihanet etmiş oluyorlar. Tabi bunlar dile kolay. Toplum baskısı, şartlandırmalar, siz ne denli doğrunun ne olduğunu bilirseniz bilin, yanlış yapmaya itiyor insanı.

Korkunç bir durum var ortada. Siz bir sistemin, düzenin ne kadar adaletsiz ve çarpık olduğunu bilseniz de yaşamak için o düzene muhtaç bırakılıyorsunuz. İşte medya çalışanları da medyanın ne denli bozuk olduğunu bilseler dahi o medyanın bir hizmetçisi olmaya zorlanıyor.

Ne diyelim? Medya çürümüştür, doğrudur. Değişmelidir, o da doğrudur. Ancak medyanın değişmesi ile düzen değişmez. Düzenin değişmesi ile medya değişir. Eğitimin, kültürün, bilincin değişeceği gibi.

#ad devrim' tarafyndan 23.08.2006 12:00:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 11:58 - İp: 85.***.**3.253
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

buffalo ve ad devrim goruslerinizi paylaşıyorum

Gaztecilikden mezun olan biri olarakda ben de tv izlemeyen gazete okumayanlar sınıfındayım. Ancak afet savas gibi durumlarda bilgi amaclı internetten okuyorum yazıları.

bunun sebebide medyadan iğrenmemdir. Alı kırca kimdir? Gercekten iyi habercimidir? Gecmisini bilmiyorum.. AMa geçmişini bildigimiz stajyerin ilerde iyi bi haber sipikeri olacagı kesin

Ali kırıcı yada sipiker...

o goruntukdei kişinin stajyer oldugu soyleniyor.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 12:08 - İp: 85.***.**8.0
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ad devrim, güzel bir yanıt yazmışsınız. tamamında size katılıyorum.

gazetelerin büyük holdinglerce satın alınması 1980 lerden sonra başlayan, daha sonra hız kazanan bir süreç. bu gün çok satan bağımsız bir gazete bulunmamakta. bu süreçte kişiliğini koruyabilen çok az gazeteci kaldı. pek çoğu işinden çıkarıldı.
içlerinde karakter krıntısı taşımayanlar en üst noktadalar.

cnn türk ün başında m.ali birand var. zamanında trt de çalışırken zimmetine para geçirmekten mahkum olmuş bir adam.

hürriyetin ve aslında tüm medyanın başındaki ertuğrul özkök hakkında bir şey yazmaya sayfalar yetmez. adam mümtaz soysal ın yazılarına bile son vermekten çekinmedi. gerekçe kıbrıs sorunundaki yazıları idi.

bu gün medya iktidarı kuran, gerektiğinde yıkabilen bir örgüt.

oysa bu ülkede çok büyük gazeteciler vardı, halen de var.

kontrast; demek stajyeri imiş ha! her tokat bir basamak anlamına geliyor o zaman

Tarih: 23 Ağustos 2006, 12:30 - İp: 85.***.**1.182
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

stajyer deyip geçmeyin, geleceğin genel yayın yönetmeni,

Tarih: 23 Ağustos 2006, 13:09 - İp: 81.***.**3.185
subcücü
subcücü (üye)
Kocaeli / Amatör

valla seyrettim videoyu görüntü kalitesi biraz kötüydü ancak yinede ne bileyim adama birtürlü yakıştıramadım. yazık oldu. iyi bir haberciydi. en azından satılmış kalemlerden değildi.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 13:24 - İp: 85.***.**5.215
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

satılmış kalem..

aslında cok irdelenecek bir sozcuk..

koç grubu zamanında aydın dogan'ı otomobil sektorunun yeni canlandıgı zamanda tekel haline getirmişt.

sadece aydın doğana destek vererek butun otomobil alımlarının aydın doğanın şirketinden yapılmasını sağlamıstı.

zamanla güdümlü bir zengin haline gelen aydın doğan kıvamına geldiginde koç grubu tarafından medya patronu yapıldı.

şimdi bagımsız bir şekilde medya patronlugu yapıyor

koç grubu ise zamanında çatı malzemesi yaparak zengin olmuştu

çatıları yapan bunlar ise evleri yapanlar nerede...

Tarih: 23 Ağustos 2006, 14:45 - İp: 85.***.**3.35
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalo Gamze özçelik olayı da Ali kırca olayıda aynı şeyler.
Gamze Tecavüz diye didinsin dursun. Paşa Paşa eğlenmişler, esrarını çekmişler, işini de görmüşler... Görüntüler piyasaya yansıyınca da tecavüz diye tutturdu...

herkes işine gelen yerden tutuyor...

Ayrıca Basamak olayı belki ali kırca olayı ile örtüşmeyebilir ama güzel bir örnek oldu

Tarih: 23 Ağustos 2006, 15:06 - İp: 85.***.**7.40