ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

Acil K10d İçin Hafıza Kartı

Merhaba, K10D makine için sipariş vermek üzereyim fakat hangi hafıza kartını alacağımı bilemiyorum. Amazondan ve internette diger sitelerden baktığım kadarıyla hiçbirinin üzerinde ne kadar hızlı olduğu yazmıyor, saniyede şu kadar mb aktarım falan yazmıyor. 8 gb'lık bir SDHC almak istiyorum. Bana önerebileceğiniz en iyi ve güvenilir kart hangisidir? Lütfen çok acil yardım...

Tarih: 27 Kasım 2007, 21:36 - İp: 88.***.**9.153
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

Size 8GB yerine 4GB yada illaki kapasite diyorsanız 2 tane 4GB öneririm. Sonuçta kartınızda bir problem olma ihtimaline karşı 2 kart olması her zaman için daha iyidir.
Bu arada Transcend 4GB 150x modelini de öneririm ( Link ). Fiyatı hem Sandisk'lerden biraz daha uygun olur hem de yeterli performansı sağlar. Başka modeller olarak ise Sandisk Extrem III serisi (tabi 4GB olanı var mı bilemiyorum) yada diğer markaların 150x olan modellerine bakın.
Ancak linklerini verdiğiniz A-Data modelleri pek iyi gözükmüyor. Dikkat ederseniz kullanıcı puanları oldukça düşük.
Son olarak 4GB SD kartın K10D'de raw formatında yaklaşık 220-240 poz alabildiğini belirtmek isterim.

Tarih: 28 Kasım 2007, 01:07 - İp: 88.***.**6.205
kelfender
kelfender (üye)
Ankara / Amatör

amazon.com dan alınma bir kullanıcı yorumu

Good, but usually not better than an Ultra, June 5, 2007
By Charlie Howard (Wine Country, USA) - See all my reviews
With my equipment, this 'Extreme' card is faster than an 'Ultra' only in a few situations. Usually, the two cards perform identically, and you can buy three Ultra's for the price of two 'Extremes'.

The 'Extreme' captured 29 RAW images in 30 seconds, while an Ultra captured only 23 (the camera supposedly can capture 3 frames/second). Using the computer's USB 2.0 card reader, the Extreme uploaded just a tad slower than the Ultra (1.2 seconds/frame, vs. 1.15 seconds/frame). When capturing JPG's, the two cards were about equal (85 vs. 86 frames in 30 seconds) with the Ultra a tad faster... a negligible difference.

If the camera could capture 5 frames/second instead of 3, or the card reader were faster, the 'Extreme' card might have been faster than the 'Ultra'; but this is the equipment I have.

So, if you know your equipment can take advantage of the extra speed and you'd rather have the slight speed advantage than have three cards ($29/each) for the price of two ($43/each), consider the 'Extreme'. Otherwise, I'd recommend using the 'Ultra'.

Tarih: 28 Kasım 2007, 05:11 - İp: 85.***.**2.209
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Sandisk extreme ııı 4GB en iyisi ve hesaplı zaten türkiyedede ucuz Ben aynısının CF sini 12 ay taksitli
125 YTL ye aldım Raw modunda her resim yaklasık 10 MB
harcıyor * JPEG çekersen yine yaklasık 250 resim çekersin
Tek başına RAW 300 - 400 resim
Sandisk bu işin en iyisidir ve arızalı çıkmaz burdan aldığında garantili almış olacaksın.

Tarih: 28 Kasım 2007, 13:13 - İp: 194.***.**1.69
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Raw fotoğraf çekeceğine göre hızı düşük bir kart alırsan. Yazma süresinin uzun olmasından dolayı fıtık olursun. Hele uzun pozlamalı fotoğraflarda bir sonraki ilginç kareleri bile kaçırabilirsin. Bunun için 150x yazma hızının altında bir kart almanı tavsiye etmem.
Kartlar her halükarda buzulabilen ürünlerdir.Bu nedenle bir tane 4 GB karttan başka kart alacaksan onları 2GB almanı öneririm. Sandisk Extreme III, Trencend veye Lexar iyidir ancak her markanın da değişik kalitede olanları var dikkat et. Sen yazma hızına bak.

Tarih: 1 Aralık 2007, 09:26 - İp: 85.***.**1.140
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

Hepinize teşekkür ederim, sandisk extremeIII 4gb sipaiş ettim, biraz tuzlu oldu 84 dolar ama olsun artık napalım. Umarım doğru karar vermişimdir.

Tarih: 2 Aralık 2007, 23:09 - İp: 88.***.**3.171