ascraeus
ascraeus (üye)
Kocaeli / Firma

32 Gb Ve Üstü Kartlar Hakkında

Merhabalar,

Bilgilendirme amaçlı olarak bahsetmek gerekirse, piyasada bulunan yüksek veri aktarım hızına sahip 32 gb ve üzeri hafıza kartlarını bazı makinelere taktığınız zaman kartın makine tarafından tanınmaması veya belirli çekim sayısından sonra makinenin "kart okuma hatası" vermesi muhtemel bir sorun olmakta.

Kısa 3-4 ay önce satın aldığım D7000 ile TEAM TMSDXC64GC10 FLA 64GB kullandığımda bu sorun ile karşılaştım. Benzer sorunlar yaşıyorsanız, Nikon ve Canon'un sitelerinde gerekli güncelleme mevcut. "Firmware" güncellemesi yaparak bu problemden kurtulabilirsiniz.

Tarih: 26 Ağustos 2013, 16:12 - İp: 5.***.**3.183
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

bizim insanımızın hem en yüksek hem en pahalı olması tutkusunu halen anlayabilmiş değilim. Üretici firmaların pazarlama stratejisi de sonuçta çok iyi ama bunlara düşmemek gerek.

Kulakları çınlasın Özer Kanburoğlu hocam ile birkaç kez sohbet etme şansını yakaladığımda bana yüksek GB lı hafıza kartlarının hantal iş çıkardığını halbuki 2-3 tane 2 yada 4 Gb hafıza kartı alıdığında daha temiz ve doğru iş çıkacağını iletti.

Düşünün tatil,gezi yada iş için fotoğraf çekimindesiniz ve 1 adet 32 GB hafıza kartınız mevcut.Tüm çekimi bu kart ile yaptınız ki tüm fotoğaf makineleri battery grip olmadan 750-1000 arasında fotoğraf çıkartabiliyor.500-800 tane fotoğraf çektiniz ve fotoğrafları işlemek için geri dönüyorsunuz ofise-eve vs.

Kart yuvasında yada kartın kendisi bir şekilde hasar görmüş tüm hafıza kartı resetlenmiş,

Bu esnada ne yapardınız ?

Şimdi hangisi daha mantıklı tek bir hafıza kartı ile mi dolaşmak yada 2-3 tane 2 yada 4 gb hafıza kartı bulundurmak mı ?

Siz Siz olun bunu başınıza gelmeden bir gözden geçirmenin sizin faydanıza olduğunu unutmayın.

Not : bende 2 tane 2 GB 1 tane 4 gb hafıza kartı mevcut.
saygılarımla

Tarih: 27 Ağustos 2013, 01:06 - İp: 78.***.**1.240
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Gökhan beye +1

Tarih: 27 Ağustos 2013, 11:54 - İp: 212.***.**6.170
erdemkayhan
erdemkayhan (üye)
İstanbul / Amatör

gokhanz sormak istiyorum. d800 kullanan biri olduğunu varsayalım 32 gblık bir karta 298 adet raw çekebiliyorsun. 2 gblık kartlarla çekime gittiğini düşün. her 25-30 kare de bir kart mı değiştireceksin? yani tamam eskiler daha tecrübeliler, bilgiler vs vs lakin eskiler eskide kaldı. öğrenebileceğin kadar öğren onlardan ama özgünlüğünüde koru üstüne akıl yürütülmemiş hiç bir öğreti öğrenilmiş sayılmaz. saygılar.

Tarih: 7 Kasım 2013, 15:48 - İp: 176.***.**4.10
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Erdem bey arkadaş 2gb 4gb demiş ama onlar baya bi eskide kaldı zamanımızda megapikselin artmasıyla birlikte fotoğrafların veri boyutlarıda aynı oranda arttı gitti şu zamanda en ideali 8 gb'lık hızlı kartlardır bununla 260tan fazla raw çekersin

Birde şu videoyu izlemeni tavsiye ederim;

hafiza kartinin kapasitesi ne kadar olmali?

#m.levent' tarafından 07.11.2013 16:43:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2013, 16:27 - İp: 88.***.**1.32
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

gokhanz'a kesinlikle katılıyorum ama erdemkayhan'a da katılıyorum.Tek sefer de 32 Gb gibi kartlar almak yerine 2-3 tane 8 Gb. boyutunda ki kartlar daha sağlıklı olur.Techology istediği kadar ilerlese de kartlar çok çabuk zarar görüyor.Örnek vermek gerekirse arkadaşımın hafıza kartı kilidi başka birisi kartı takarken kilitli şekilde kırıldı ve içinden fotoğrafları alamadık...

Tarih: 11 Kasım 2013, 16:53 - İp: 212.***.**0.119
berkelcomtr
berkelcomtr (üye)
İstanbul / Firma

Elimde kelepir Kingston Marka 16GB Okuma Hızı 90MB/SN , Yazma Hızı 45MB/SN olan Class 10 Ultimate SDHC Kart mevcut.0 216 386 17 15

Tarih: 3 Ocak 2014, 17:24 - İp: 176.***.**7.5
  • 1