39ekran
39ekran (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Turizm Fotoğrafçılığı Hakkında Bilgi

Merhabalar.
Bulunduğum şehirde bir stüdyoda çalışmaktayım. Işıkçılıktan başlayarak çekirdekten yetişme olarak öğrendim bu işi.
5 adet farklı stüdyo odamız var. Türkiye'deki en büyük ve en iyi stüdyolardan biri.
Fakat gelecek sene Antalya'ya gitmeyi istiyorum. Daha önce yaşadığım ve tekrar yaşamak istediğim bir şehir. Stüdyo fotoğrafçılığından ayrı olarak otel fotoğrafçılığı yapmak istiyorum. Antalya'da yaşarken bu işi yapan tanıdıklarım vardı fakat o zamanlarda fotoğrafçılıkla bağım bu kadar kuvvetli olmadığından pek soru sorma gereği duymamıştım.
Benim merak ettiğim bir kaç konu var bununla ilgili.

1-Otel fotoğrafçılığının mantığı düğünlerdeki şipşakçılık gibi midir? Çekilen fotoğraflar belli aralıklarla minilabe gönderilip basılır mı? Yoksa hepsi toplu olarak mı basılır?

2-Satışı nerede yapılır bu fotoğrafların? Dükkan veya stand gibi bir yerde mi?

3-Kemerde, Belek'te 5 yıldızlı lüks otellerde fotoğrafların satış ücretleri ne olur?

4-Otel fotoğrafçılarının ortalama maaşları ne olur? Yüzde ile mi çalışırlar?

Tüm sorularım bunlar. Bu konuda bilgi sahibi değilim çünkü çevremde daha önce otel fotoğrafçılığı yapmış kimse yok. Hepsi stüdyo ve gelin damat, düğün üzerine çalışmış hayatları boyunca. Bunlar dışında bana verebileceğiniz bilgiler varsa memnun olurum.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler şimdiden.

Tarih: 24 Eylül 2013, 15:51 - İp: 85.***.**2.11