onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

Ters Objektif Yardım..

kullandığım fuji s5600 ün 28-300 objektifinin önüne herhangi bir 50mm lensi ters bağlasam sonuç alabilirmiyim..

Tarih: 5 Temmuz 2008, 03:42 - İp: 88.***.**5.175
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

ben compact makinemin önüne helios lensimi ters tuttum ve net fotoğraflar aldım. keşke tam olarak bağlayabilseydim. evden başka bir yaede işime yaramıyor.

sizde ise 50mm gibi bir objektifi bağlama imkanı var. objektifinizin önü yivli.

ters objektif iyi büyütme sağlıyor. sonuç alırsınız.

makinenizde 50mm 100 mm arasında ayarlayın. makro modda ve normal modda deneyin. belli bir mesafeden netlik sağlayabileceğinizi unutmayın. (mesela 25 cm den netlik sağlanabiliyorsa 30 cm den sağlanmayabilir.)

canon s5 , sony h serisi gibi makinelerde ters objektif kullananlar varsa birde onları dinlemek gerekebilir.

birde close-up lenste kullanabilirsiniz.
+1,+2,+4,+10 close-up lens olmak üzere setler var.

birde raynox un makinenize direk takabileceğiniz performansı daha iyi tek olarak satılan close-up makro lensleri var. onlarıda bir araştırın.

#oguzhanman' tarafından 05.07.2008 08:33:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2008, 08:31 - İp: 88.***.**6.138
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

evet raynoxun close up lenslerini biliyorum fakat benimkisi hem merak hemde bu merakı en kısa yoldan giderebilme düşüncesi :D
bugün arkadaşdan 18-70 alıp bi kaç deneme yapıcam fakat nikon objektifi sabit diyaframda kitleyebiliyomuyuz, kitliyorsakta nasıl yapıyoruz önce onu çözmem lazım :D

Tarih: 5 Temmuz 2008, 08:53 - İp: 88.***.**5.175
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

af-s lensin diyaframı makineden ayarlanıyor.

Tarih: 5 Temmuz 2008, 10:17 - İp: 88.***.**6.138
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kullanabilirsin cokda iyi sonuc alabilirsin
tabi sabitleyebilirsen.
alan derinligi bir milimetrenin bile altında oluyor ve dıyaframında cok işe yaradıgını soyleyemem.
yakın zamanda bu tip cekimlerimi yukleyecegim,yeterli bulursan denemeni tavsiye ederim

Tarih: 5 Temmuz 2008, 13:29 - İp: 88.***.**7.164
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Evet,
bu iş için adaptörler mevcut
http://urun.gittigidiyor.com/MACRO-TERS-OBJEKTIF-BIRLESTIRME-HALKASI-58-67mm_W0QQidZZ7869568

Alacağınız sonuç, kullanacağınız optiklerin kalitesi ile orantılı olur. Netleme mesafesi çok çok dar olacak, tripod veya makineti sabit bir yere koymak işe yarar.
Netleme ve büyütme kısıtlı olacağından sadece sınırlı planlar çekebilirsiniz.

Tarih: 5 Temmuz 2008, 14:37 - İp: 88.***.**4.142
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

gaijin denemeye başlayacaz artık bakalım

fdemirhan bahsettiğin adapter leri araştırmıştım fakat yeni makine alma arifesinde olduğum için bu merakımı minimum masrafla gidermeye çalışıyorum adapterlerin yerine hurda uv filtreleri kafa kafaya yapıştırarak deneyeceğim büyük ihtimalle

Tarih: 5 Temmuz 2008, 16:40 - İp: 88.***.**5.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hellfire mesaj kutusuna bekleniyorsunuz.
galeriye bir ornek daha yukledim. tam kadraj

Tarih: 5 Temmuz 2008, 17:34 - İp: 88.***.**6.47
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

gaijin iki fotoğrafında da çok iyi iş çıkarmışsın

binlerce dolarlık ekipmanlara para dökmenin gerekmediğinin

en güzel kanıtıdır bu

Tarih: 5 Temmuz 2008, 22:12 - İp: 88.***.**5.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

valla birazda onu gostermek istedim.
makrolara vs yorumlara bakıyorumda, insanlarda sanki dogaustu bir iş yapılıyor intibası uyanmıs, binlerce dolar harcamazsak olmaz dusuncesini yıkmak lazım.
arada belki detay farkı var ama bırde maliyet farkı var.
elindeki ekipmanı sonuna kadar kullanmak gerekli,gerisi tuketım cılgınlıgından baska birşey degil.
evet kısıtlı cekim olanagı var,evet zor evet ugrasmak gerekiyor ama isteyince oluyor.
2000 lira harcamadanda makro cekilebiliyor.
senınde cok iyi işler cıkaracagına eminim.ozellikle 28mm ters ıyı bir yakınlastırma saglayacaktır,varsa daha geniş acılı bir lens onuda deneyebilirsin. hatta prime bir lensle daha keskin sonuc alabilirsin.
lightbox olayını deneyıp sonucu bildirirsen sevinirim.kolay gelsin

Tarih: 5 Temmuz 2008, 23:23 - İp: 88.***.**6.13
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

valla 3 aydır hatıra fotoğrafı çekmek dışında deklanşöre dokunmadım arkadaştan yürüttüğüm d200 bile bi heyecan vermedi yeni birşeyler denemek lazım başka türlü olacak gibi görünmüyor sirkeciye çıktığımda hurda bişiler toplayıp denemelere başlayacaz artık :D

Tarih: 5 Temmuz 2008, 23:48 - İp: 85.***.**6.93