arifira
arifira (üye)
İstanbul / Amatör

Tam Amatörlük ( Pinhole + )

Merhaba;

bir süredir ilkel fotoğraf makinesi (pinhole) üzerine uğraşıyorum. Bu tip düzeneklerle negatif veya fotoğraf kağıtları üzerine görüntü alabiliyoruz bildiğiniz üzere.

Kibrit kutusundan yaptığımız bir düzenekte herşeyin el yapımı olması daha bir anlam kazanacaktır sanıyorum.

Bu nedenlede fotoğraf kağıdı yapımını araştırıyorum fakat pek başarılı olduğumu söyleyemem.
Ev yapımı fotoğraf kağıdı konusunda bilgisi olan veya kaynak önerebilecek katılımcılar var mı?

Not: Bazı sitelerde ipuçları yakaladım fakat bahsedilen birkaç kimyasalı temin edip edemiyeceğimiz bilemiyorum.

Sevgiyle...

Tarih: 16 Kasım 2008, 00:53 - İp: 78.***.**7.81
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet, bu konu fotoşopsuz fotoğraf isteyenlerin ilgilenmesi gereken de bir konu idi ayrıca, kimse yorum yapmamış,
süper güzel fotoşopsuz , artı makinanın da dahili müdahalesi olmadan, doğrudan hakiki öz fotoğrafçılık ...
ben konunuz öne çıksın biraz diye yazdım, yoksa zerre kadar anlamam bu işlerden
kolay gelsin ...

Tarih: 18 Kasım 2008, 18:20 - İp: 212.***.**1.146
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

emülsiyon bulup kağıdı ışığa duyarlı hale getirmeniz gerekiyor sanırım.
Ama emülsiyon nerde nasıl bulunur onu bilmiyorum...

Tarih: 19 Kasım 2008, 13:17 - İp: 81.***.**3.185
arifira
arifira (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar merhabalar;

konuyla ilgili araştırma yaptıktan sonra çıkan sonuç kağıt yapımının tahminden fazla masraflı olması...

Çam ağacı artıklarının toz haline getirilip kimyasal bileşikle kağıda dönüştürülmesi mümkün ve masrafı sadece 1 YTL. (1 lt kimyasal ücreti)

Ancak kağıt yüzeyi için kullanılacak gümüş sülfatın 50 ml'si 72 YTL ve 50 ml ile pek fazla kağıt elde etmekte mümkün değil.

Çözüm olarak şöyle yaptık.
Sirkecide Büyük Postane'nin yan tarafındaki fotoğrafçılardan
* Forte Bromofort BN10 Siyah Beyaz A4 boyutunda kağıt aldık. (10 YTL - Yuvam Foto)
* Ilford Film Developer ve Ilfosol Rapid Fixer aldık. (İkisi 25 YTL)

Daha önceden hazırladığımız konserve kutularına kağıtları yerleştirmek için biraz sorun yaşadık. Şöyle ki; kağıdın hangü yüzeyinin kullanılacağı elle tespit edilemiyor. Kırmızı LED ışığında iki yüz için iki konserve kutusundan deney yaparak bulduk.

Daha sonra banyodaki aynalık ışığını kırmızı ve düşük güçlü bir gece lambası ile değiştirip karanlık oda yaptık. (Öyle sandık ) Bu ortamda yaptığımız 4 konserve kutusundan da olumsuz sonuç aldık. (Hepsi yandı)

Nedeni ise kağıdın turuncu veya sarı-yeşil filtreli duyarlı olmasından kaynaklanıyor. Turuncu veya sarı-yeşil filtreli bir karanlık oda kullanmak gerekiyor bu marka kağıtta.

Şimdilik çeşitli denemelerle en verimli delik büyüklüğü, banyo süresini bulmayı ümit ediyoruz.

(Not: banyo işlemi inanılmaz kolay.
1. Bir ölçek film developer + 9 ölçek su ile hazırlanan banyo içinde birkaç dakika
2. Ilık suyla yıkama birkaç dakika
3. Bir ölçek Rapid Fixer + 3 ölçek su ile hazırlanan ikinci banyoda bir kaç dakika
4. ılık suyla bir kaç dakika yıkama
5. kurutma
Ölçek: Plastik tatlı kaşığı
Havuz: marketlerde kıyma, et gibi gıdaların konulduğu beyaz köpük tabak kullandık.)

Şimdilik bilgiler bu kadar.
Yeni deneylerden sonrada resimlerle birlikte tekrar paylaşım dileğiyle...

Sevgiyle...

Tarih: 23 Kasım 2008, 00:52 - İp: 78.***.**0.26
byg1g4
byg1g4 (üye)
İstanbul / Amatör

fswrty

Tarih: 27 Kasım 2008, 11:00 - İp: 85.***.**7.152
arifira
arifira (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar merhaba,
forumun özel mesaj kısmından bu iletiye dayalı bir arkadaşımız soru göndermiş. Ona yazdığım mesajı konu ile ilgili ve yararlı olabilir düşüncesiyle burayada alıntılıyorum.

Sevgiyle...

Merhaba sevgili ............;

benim izlediğim yöntemi özetle belirteyim izninizle.
Öncelikle doğrudan film şeritleri ile başlamadım. Bunun en önemli gerekçesi filmin basılması konusu.
Film şeritlerini kullandığınızda öncelikle filmi banyo edip sonra agrandizör adı verilen bir alete ihtiyacınız var. (-ki pinhole'ün tersi bir mantığı var. Yazımın sonunda değineceğim)

Ben öncelikle el becerisi kazanmak ve olumlu sonuçlar elde ederek ilgimi canlı tutmayı tercih ettim. Bunun içinde öncelikle siyah beyaz fotoğraf kartlarını kullanarak işe başladım.

Eminönünde Büyük Postanenin Sirkeci tarafındaki (İstanbul'da olduğunuzu varsaydım) Yuvam Foto'dan A4 büyüklüğünde olan siyah beyaz fotoğraf kartı aldım (içerisinde 20 adet A4 kağıt var 10 YTL)

Hemen yan tarafında ilfosol firmasının Film Developer ve Rapid Fixer kimyasallarını satın aldım. (1 ve 2. banyo da diyorlar ikisi toplam 25 YTL)

Evde daha önceden atmadığım küçük mısır konservesi kutularını, bir milyoncu ucuzluk marketlerinden aldığım kapaklı el sabunu kutularının içerisini siyah boya ile boyayıp pinhole kutuları yaptım.

Aldığım bu fotoğraf kağıtlarını kutularıma yerleştirip 50 dakika pozlandırma süreleri ile sonuç aldım.
Not: (Bromofort marka kağıt almıştım ve turuncu ışıkta kullanılıyor. Ben kırmızı ışık kullanma hatasına düştüm :-) . İkinci bir sorunuda kağıdın çekim yüzeyinin hangisi olduğunda yaşadım. Mat yüzeyi imiş.

Banyo işlemide hemen lavaboda yapılabiliyor. (yeteri karanlığı sağlayarak)
Film Developer ile (1 ölçek developer yaklaşık 9 ölçek su) kağıdı banyo ettikten sonra akar suda 5 dk kadar yıkadım. Rapid Fixer ile görüntüyü sabitlemek için ikinci banyoyu yaptım. (1 ölçek fixer 3 ölçek su) Sonuçlar gayet güzel oldu.

Kullanacağım turuncu ışık için çözümü Bahaus'ta elektronik bölümünde gördüğüm 220 volt ile çalışan turuncu ikaz lambaları ile sağladım. (ikili paket 5 ytl idi) Bu ışıklar sanırım panolarda vs ikaz ışığı olarak kullanılıyorlar. Çünkü arkaları contalı somunlu biçimdeydi.

Bu yöntemle şimdilik değişik pozlama süreleri ve kutular deneyerek tecrübe kazanıyorum. (4-5 kağıt tükettim yukarıdaki deneyler için :-) )

Bu aşamadan sonra film şeritleri ile çekime geçmek istiyorum. Nedeni yukarıda belirttiğim gibi tekniğin farklılığı ve araçların değişmesi...

Film şeridi ile yapılan çekimlerde filmin banyosu yukarıda anlattığım kağıt banyosu gibi. Resmi geliştiriyor sonra sabitliyorsunuz. Ancak bu işlem film şeridinin üzerinde... Buradan sonra iki seçeneğiniz var.
1- Banyo ettiğiniz filmleri bir fotoğraçıda kağıda basmak
2- Kendinizin basması

Birinci seçenek için diyecek bir şey yok. Ancak ikinci seçenek için öncelikle agrandizör adı verilen bir alete ihtiyaç duyuyorsunuz.

Bu alet pinhole'ün tersi gibi çalışıyor. Bir masa lambasının önünün kapalı olduğunu ve ucunda bir delik olduğunu düşünün. Bu deliğin önüne banyo ettiğiniz filmi koyuyorsunuz ve ışığı açtığınızda ışık filmden geçip odağında duran kağıda çıkıyor. (Pinhole'deki gibi. ışık kaynağı geçtiği filmin renklerine göre kağıt yüzeyini pozlandırıyor)

Tabi teoride bu kadar basit anlatılabiliyor ancak, kağıdı odaklama ve yaklaşık 3 cmlik filmi 10-20cmlik kağıtlara aktarmak için bir mercek sistemi (ek olarak filtreler vs) içeriyor.

Internet üzerinde açık artırma sitelerinde 100-150 YTL arasında satışta olanlarını bulmak mümkün.

Bu bağlamda tekrar söylemek gerkirse ben öncelikle ilgimi canlı tutmak ve az masrafla bunu yaparak tecrübe kazanmayı tercih ettim. Umarım daha sonrada agrandizörü olan biri ile tanışırsam kendisinden izin alarak tecrübe edinip daha sonra kendime satın almayı düşünüyorum. (Aslında herşeyi kendim yapma sevdalısıyım. Bu nedenle yeteri bilgiye ulaştıktan sonra agrandizör yapmayıda denemek istiyorum)

Şuanda size iletebileceklerim bunlar.
Yazmayı unuttuğum noktalar olabilir veya sormak istedikleriniz. Bilgim oranında tekrar yanıtlamaya çalışırım.

Sevgiyle...

Tarih: 26 Aralık 2008, 04:11 - İp: 78.***.**1.129
arifira
arifira (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar merhaba;

ilk deneyimlerimizi paylaşmak istedim.
Pozlama süresi ve delik büyüklüğü ile ilgili denemelerimiz devam ediyor.
Not: Negatifler fotograf kağıdı üzerinde olduğu için dijital fotoğraf makinesi ile resmini çekip photoshop'ta "invert" işlemi ile pozitifledim. :-)

Sevgiyle...

Tarih: 30 Aralık 2008, 00:39 - İp: 78.***.**9.45
luvitech
luvitech (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Luvitech firması olarak Türkiye de dizayn edilmiş iğne deliği fotoğraf makineleri üretiyoruz. İğne delikleri özel olarak Amerika da "Electron Microscopy Sciences" tan getirtilmiştir. Detaylar için Luvitech web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teşekkürler,

Tarih: 15 Aralık 2013, 14:00 - İp: 92.***.**4.210
gamze-t
gamze-t (üye)
İzmir / Meraklı

İğne deliği kameralarla ilgileniyor olmanıza sevindim. Ben de yaklaşık 1 sene önce ilk iğne deliği kameramı kendim yaparak denemelere başlamıştım. Bitti Gitti adında İstanbul'da kendi kameralarını yapan ve iğne deliği fotoğrafçılığı için karanlık oda ekipmanları satan bir atölye var. Onlardan bir teneke kamera almıştım, hala seve seve kullanıyorum. Sitelerinde iğne deliği fotoğrafçılığına dair pek çok bilgi de paylaşıyorlar.

Kendi kameramı yaparken pek çok deneme ve pek çok hüsran ile karşılaştım. iğne deliğinin büyüklüğünden, yaptığınız kutunun hiç ışık geçirmemesine. delik ile fotoğraf kağıdının uygun uzaklığına karar vermede ve kendi araştırmalarımla karanlık oda ampülleri yapmaya çalışmakla onlarca saat ve para kaybettim. Ama bir kere alıştıktan sonra aslında ne kadar da keyifli bir deneyim olduğunu anladım. Bitti Gitti ekibi gerçekten bu konuda bilgili ve her emailinize ilgiyle yaklaşıp size nerede hata yapmış olabileceğiniz anlatıyorlar.

Eğer hala iğne deliği fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız bir göz atmanızı tavsiye ederim.

birkaç farklı konu halinde yayınladıkları eğitim serisine de şuradan ulaşabilirsiniz;

İğne Deliği Kameralar ve Karanlık Oda Rehberi

Bol fotoğraflı günler!

#gamze-T' tarafından 26.10.2017 20:08:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2017, 20:06 - İp: 188.***.**6.208
  • 1