boncukm
boncukm (üye)
İstanbul / Amatör

Stok Sitelerine Fotoğraf Kabul Ettirmek?

fotoğraf stok sitelerine fotoğraf ekleyip satmak istiyorum nasıl fotoğraflar kabul ediliyor teknik açıdan nasıl fotoğraflar uygun görülüp kabul ediliyor (dpi , ışık vb. konular nasıl olmalı ) bilenler yazarmı lütfen stok sitelerinde fotoğraf satan varmı bilgilerini yazıp konu hakkında yardımcı olabilirlermi ,yolun başında bir amatör olarak fotoğraf çekiyorum stok sitesinde fotoğraf satmak için usta bir profesyonel olmakmı gerekiyor

Tarih: 19 Ocak 2015, 14:18 - İp: 176.***.**0.188
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Ben de bir ara uğraşmıştım.Bir kaç stok ajansına üyeyim hala tek tük de olsa fotoğraflarım satıyor.Microstock fotoğrafçılığı ya da kısaca stock fotoğrafçılığı, ilk zamanlarda amatörlerin de para kazanabildiği bir alanken artık günümüzde bu durum değişti. Her stock ajansı aynı olmamakla birlikte genelde ajanslar fotoğraf kabul ederlerken çok ince eleyip sık dokuyorlar.Fotoğrafınız kabul bile edilse sizin fotoğrafınızın diğer benzer fotoğraflar arasından öne çıkması,satması lazım.Kısacası bu işi profesyonelce yapacaksanız belki para kazanabilirisiniz.Amatör yaklaşımla bu iş zor.Amatör bir yaklaşımla fotoğraflarınızı kabul ettirebilirsiniz belki ama fotoğraflarınızın ciddi anlamda gelir getirecek sayıda satması zor. Yine de yapmak isterseniz,stock fotoğrafın ne olduğunu iyi kavrayın,ekipman temin edin,kendinizi geliştirmeye çalışın fotoğrafçılık konusunda.Ajanslara fotoğraflarınızı kabul ettiremezseniz yılmayın devam edin.Photoshop bilgisi mutlaka lazım.Fotoğraf kabulünde çok seçici olan sitelerden başlamayın moraliniz bozulur. dreamstime,shutterstock tavsiye edebilirim ilk başta.Tekrar söylemek gerekirse ciddi paralar kazanmak istiyorsanız bu işe ciddi eğilmeniz lazım.Sonuçta elin oğlu yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz.

#mustafa_ozdag' tarafından 22.01.2015 14:17:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ocak 2015, 14:16 - İp: 92.***.**9.83
  • 1