kaptan52
kaptan52 (üye)
Ordu / Amatör

Sonradan Iso...

Merhaba arkadaşlar, Bu konu size biraz tuhaf gelebilir belki ama,bir an aklıma takıldı işte. Makinede mevcut bulunan ISO değerleri sonradan artırılabilirmi acaba.
Bilindiği üzere teknolojinin sonu yok.

Tarih: 10 Nisan 2007, 20:27 - İp: 88.***.**0.101
elalarini
elalarini (üye)
Ankara / Amatör

Artırılamaz diye düşünüyorum. Çünkü bunu fotoğraf üzerinde işlemek fotoğrafın kalitesini yerlerde süründürebilir. Fotoğrafa bağlı tabi.. Bencelerim..

Tarih: 10 Nisan 2007, 22:05 - İp: 85.***.**6.224
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

ISO sonradan değişmez. Aceleden veya bilmemekten kaynaklanan ayar hatalarını sonradan düzeltmek için photoshopta image/adjusments menüsü size pek çok seçenek verir.

Tarih: 11 Nisan 2007, 10:02 - İp: 88.***.**3.164
kaptan52
kaptan52 (üye)
Ordu / Amatör

Benim öğrenmek istediğim şey; fotoğraf makinamızın satın alındığındaki Iso su diyelim ki en son 800 olsun, bu Iso değerini makineyi tamirciye/ilgili yere götürüp 1600 veya 3200 çıkartma/yaptırma şansımız varmı. selamlar. saygılar.

Tarih: 11 Nisan 2007, 10:13 - İp: 85.***.**1.217
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bildiğim kadarıyla bu olanaksız. Yapılsa bile makina parası kadar masraf olur sanırım, üstelik kullanımı sınırlı bu kadar yüksek ISO için değmez. Yeni makina almak daha mantıklı olur. Kolay gelsin.

Tarih: 11 Nisan 2007, 10:20 - İp: 88.***.**3.164
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

merson hocam kaptan haklı olabilir.. yada hipotezi doğru olabilir diyeyim.

makinelerdeki ISO bildiğim kadarıyla sensörün hassasiyetine göre bir takım elektronik ayardan ibaret..
Elektroniğin teoriğini ve pratiğini bilen biri olarak bu mümkün olabilir diyorum.

Ama pratikte halihazırda uygulamada varmı bilmiyorum. Hiç duymadım görmedim. Belki firmware ler ile yapılabilen bir hadise olabilir.

Kaldıki poşotopta da iso yükseltilmesine benzer ayarlamalar yapılabilir sizin dediğiniz gibi.. Hele hele raw kayıt edilmişse çok daha müsayit olur.

Tarih: 11 Nisan 2007, 11:35 - İp: 88.***.**6.31
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bazı rus hack sitelerinde canon un bazı makineleri için firmware mevcut ve iso yu artırdığı hatta makineye raw fonksiyonu eklediği iddia ediliyor ama aslı astarı var mıdır bilemiyorum.

Tarih: 11 Nisan 2007, 11:41 - İp: 81.***.**7.49
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

rokomet, buffalo,
Teorik bilgileriniz için teşekkürler.
Ustalar verken yazmakta acele etmişim.

Tarih: 11 Nisan 2007, 12:02 - İp: 88.***.**7.24
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. kaptan52,
Pratik olarak dediğiniz şey yapılıyor.
"Poz itme" denilen şey filmli dünyada, sözgelimi 400 asa lık film kullanıp, 1600 asa lık çekimler yaptıktan sonra filmi banyo ederken bir takım işlemlerden geçirmekti (kabaca daha uzun süre banyo etmek diyebiliriz).
Sonuç daha grenli olurdu tabii ama 1600 asa da çekim yapma imkanınız olurdu, ve başka türlü çekemeyeceğiniz fotografları çekerdiniz.

Digital dünyada poz itmek için yapılan şey daha basit. Fotografı çektikten sonra exposure değerini arttırıp 2 poz açıyorsunuz. Tabii makinenizin dynamic renge kapasitesi ve noise seviyesi sonucu çok etkiliyor.
Ben 6400 ve 12800 ISO denemeleri yaptım, S/B ve ufak boy fotograflarda kullanılabilir sonuçlar alınıyor.

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:13 - İp: 85.***.**0.197
kaptan52
kaptan52 (üye)
Ordu / Amatör

Öncelikle güzel ve ufkumuzu açıcı yorumlarınız ve zahmetiniz için; ege77,merson,rokomet,buffalo,fdemirhan
hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Benimkisi olabilirmi
acaba sordusundan?.
Gerisini artık bilimadamlarına havale ediyoruz. ucuz ve ergonomik olmak kaydıyla. herkese selamlar, saygılar..

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:48 - İp: 85.***.**1.217
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dediğiniz eger makina destekliyorsa mumkun...firmware yrımıyla bu tıp sonradan ozellik artırımları mumkun..makinanızın eger ıso aralıgını genişletmek için bir firmware i varsa ve makina bunu dstekliyorsa olbilir diye dusunuyorum..

Tarih: 11 Nisan 2007, 15:28 - İp: 88.***.**0.95