buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Rötuşlasak Da Mı Saklasak Yoksa...

yoksa doğal mı bıraksak ....

stüdyocular kızmasın hemen , işlerine karışmak asla haddim değil de, müşteri olarak bir iki kelam yazayım dedim

sevgili babacığım gaza gelmmiş, takım elbiseyi giymiş , dalmış bir fotoğrafçıya. büyük boy bir portre çektirmiş.

yarın gel al abi denmiş kendisine.

gitmiş , parası neyse vermiş .

fotoğraf o kadar kötü ki.

yahu,55 yaşındaki adamın alnındaki beni neden silerler ?
hem babamın alnı kırışıklarla doludur ve adamın tüm karizması geniş alındadır zaten. ama o kırışıkları silersen keloğlanın alnına döner.

bu yaşıma geldim bu derece kötü fotoğraf görmedim ....

ne zaman vesikalık çekmeye gitsem tembihlerim, fazla oynamayın lütfen. ama almaya gittiğimde bebetoya dönmüş bir surat.

---
fotoğrafçılardaki rötuş hastalığı o derece büyük ki, nüfus işleri genel müdürlüğü yakında kendisi fotoğraf çekecek, böyle bir projeleri var.

insanlar kusurlarıyla güzel ...

tabi haklı olarak bana bir sürü küfür edeceksiniz içinizden , müşteri böyle istiyor, yoksa saatlerce milletin suratını temizlemek zevkli bir iş değil diyeceksiniz.

haklısınız.

bizim millet fotoğraflarına bakıp ''aaa ne güzel çıkmışım'' demeyi sever ve burnu büyükse suçlu fotoğrafçıdır ya da makinedir.

ama yok mu bunun bir orta yolu?

Tarih: 23 Kasım 2007, 19:30 - İp: 88.***.**3.212
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

çok kibar yazmışsın Buffalo.. Mustafanın açtığı "ösym nin vesikalık çekme isteği" başlığında, Fikret beyin yorumunu hatırlıyorumda.. "fotoğraflara, photoshopda resmen tecavüz ediliyor" demişti...

Kara Murat.. (amanın yanlış anlama olmasın olumlu manasındaki parmak bu, başka parmak değil )

eski linkleri bulmak için, konuyu açan arkadaşın nickini üye bilgisine baktığım bir arkadaşın sayfasında adres satırında değişiklik yaparak buluyorum.. (kolay ulaşma şeklimi, bazı arkadaşlar merak etmişti)

Cancaner'inde nereye kadar photoshop başlıklı bir konusu olacaktı.. orada daha farklı yönleri değerlendirmiştik..

Rokomet.. evet.. müşteriyi doğruya yönelteceğimiz yere, talebini abartılı şekilde karşılayıp, kendimizi zavallı durumuna düşüren biz olduk.. "ben" ifadesinin ne derece içinde olduğu artık önemini yitirmiş durumda.. ösym ile ilgili işleri kaybettik ve bundan sonrası için ne olacağı halen belirsiz..

Tarih: 24 Kasım 2007, 15:33 - İp: 85.***.**2.185
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

olumlu yok yanlış anlamam

Tarih: 25 Kasım 2007, 12:59 - İp: 88.***.**7.48
cap
cap (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

evet sevgili arkadaşlar
anadoluda bir söz vardır hepiniz bilirsiniz '' havanda su dövmek '' diye

studyocu arkaşları şöyle bir kenera alıyorum siz bekleyin arkadaşlar

evet arkadaşlar amatörler .doga fotografçıları ..vb hanginiz bu fotograf işinden geçiniyorsunuz hanginiz çogunuz elinizde bir makına gördüğünüz degişik kareleri fotograflıyorsunuz her eline kamera alan fotografçı kesilyor çıkyor ahkam kesiyor

sayın buffalo arkadaş babanızın yaşadıgı olay tam bir acemi studyocu işi

artık studyo fotografçılıgı yap boza döndü bir kamera bir pc flaş takımı alan çıkıyor birazda anlyorsa phoshoptan tamam 10 numara fotografçı

eskiden karanlık odamız vardı ben ona SIR ODASI diyorum gelirdi müşterin en güzel ışıgını verir pozunu yakalar rötüşünü yapıp işleyip sır odamızda teslimatımızı yapardık müşterim senin sanatına gelirdi

ya şimdi müşterin gelir çekersin 4-5 kare bakar begenmez çek 4-5 kare daha begenene kadar begenir bu sefer başlar yok kaşımı al yok dudagıma silkon yap yok kelimi biraz kapat

yani demek istediğim öceleri sanat odaklı studyocular şimdi müşteri odaklı olmaya başladılar artıı studyocunu yapacagı degil müsterinin istekleri ön planda

asıl meslegi studyo fotografçısını rötüş anlayışı müşterisinin karizmatik özelliklerini kaybetmeden ve o karizmatik özelliklerini uygulyacagı kendine has ışık oyunlarıyla ön plana çıkarmaktır sen tuttup müşterini en belirgin özelliğini silemezsin sadece göze hoş gelmeyen yerleri yumuşatırsın

bir studyo fotografçısını marifeti vesikalık ve portre fotografında saklıkdır

hepinize sevgiler saygılar

Tarih: 27 Kasım 2007, 14:49 - İp: 88.***.**5.231
black_rock
black_rock (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

önceLikLe herkeze seLamLar

iLk oLarak şunu söLemek istiyorum her insan hata yapa ßiLir her insan acemi ola ßiLir her insan ustayada döne ßiLir ama geL geLeLim insanları sucLamadan yargıLamadan ve düzgün ßir diLLe anLatmak Lazım

1. Rutuş dendigi zaman ßunu Fotografcılar yapmıyor müşteri istiyor

2.Fotografı ceken Fotografcımız gerektigi gißi iLgisini gösteriri sunar söler
meseLa ßenim yaptıgım rutuşlumu istiyorsunuz dogalmı kalsın
ßu müşterinin secimidir eminimde her stüdyo fotografcısı yapıyordur ßunu

3.sadece rutuş degiL cekimlerdede meseLa insan düşüncesi vardır
a) poz vermesini seven
b) poz vermesini sevmeyen

eger kaprisLi sitresLi ßir müşteriye geLirsen şöLe der
ßen güLemem ßen yan durmam yakından cekme ilerden cek düzgün cek vs.. gißi sunumlar sunar
eger kaprissiz ßir müşteriye denk geLirsen pozunu verir fotograf cekmekten zevk ALır ve ne zaman nasıl cektigini anlamssın

4.her photo shop kullanan rutuşu ßiLiyormu sizce
a)evet
b)hayır
c) pc başına oturup ßir silgi ßir fon degiştirme ßir otomatik rutuş alsana ßen rutuş ustasıyım (:

5.buffalo efendim size geLelim medem arkadaş rutuşu yapamamış neden geri götürük şikayetinizi yapmadınız yada neden o stüdyoda işi ßiLene sölemediniz yada sölediyseniz nasıl ßir durumla karşılaştınız

6.hiç kimse ben ustayım diyemez çünkü herkezden iyi ßiri vardır.....

Tarih: 27 Kasım 2007, 15:34 - İp: 88.***.**3.98
black_rock
black_rock (üye)

devam edicem kusura ßakmayın

eskiden emege saygı vardı fotografcı dendigi zaman pek etrafta bulunmuyordu bulunsa ßile emek sarf ediLerek yapılıyordu

meseLa karanlık oda ( sırlar ötesi geLişim ) hata yapmamak için insan ter döküyor hata yapmamak için ßir kerede yapıca şeyi 50 kere kontrol ediyordu hata payı kabul ediLmeyecek derecede itinaLı ve düzenLi disipLinLi yapılıyordu
rutuş gene yapılıyordu ama sadece kalemle yapılıyordu ve gerekiLen yere rutuş yapılıyordu

hem o zamanlar eskiLere ßakarsanız dışarda dogal manzarada cekiLiyordu fotografLar ßir makina ßir perde ceket gömlek yok takım eLßise yok yada ceken kişiye

sacımın kenarındaki teLLeri düzeLtirmisin
kaşım kalın cıkmış kaşımı alırmısın
dudaklarıma ruj sürermisin
gözüm yana kaymış düzeLtirmisiniz
gömLek kravat varmı onu giyiniyimde cekin
cektigini fotografı gösterin bakıyım beyenmessem ßir kaçtanedaha cekersiniz
arka fon bölemi olcak cok kötü istemem ben bunu
rutuş yapın suratımdakiLeri yok edin

ßöLe ßir Lüksmü vardı aLlah aşkına

hiç ßir zaman şunu unutmayın teknoloji iLerLedikce emek azaLıyor he gene emek var ama teknoLoji işte herşey degişiyor

size yaşadıgım ßir örnegi sunucam şimdi ßuna ßenzer ßişe

ßir gün yaşLı ßir amca geLDi belki 65 belki 75 yaş arasındaydı öLe ters aksi konuşuyorduki bu davranışın ondan cıktıgını tahmin edemezdiniz benim kulagımda küpe ense saçımda uzundur onun cocugununda topsakaLı falan varmış geLdi ßana dedi ßu saç ne ßu sakaL ne ßu ne ßiçim yaşam tarzı dedi

bende döndüm şöle dedim babacım zaman degişiyor teknoloji iLerLiyor insanlar degişiyor karşımıza cıkan şeyLer degişiyor hayat kompLe degişiyor dedim

döndü ßana şöLe dedi ßen genç oLmadımmı ßizde yaşamadıkmı ßizde görmedikmi dedi fırca attı kızdı hakaret etti

bende dayanamadım şöLe ßişe sordum

babacım sizin gençLiginiz nasıldı
ßizim gençLigimizde şalvar falan giyinirdik

peki babacıgım şimdi neden kot pantolon gömlek kravat takıyorsun onları giyinsene dedim

ßana şöle dedi ßen onları şimdi giyinirsem ßana yakışmaz dedi o zaman gençLerede yada yaşam tarzLarınada karışmıyacaksın babacım dedim sustu

demek istedigim şu herkezin kullandıgı sistem aynı degil
herkezin yaptıgı iş aynı degil
herkezin düşüncesi fikri yaptıgı rutuşta ßir degil
sadece onu orda ßir kişide yaşadınız die
tüm stüdyo fotografıcıları ßöle olmaz eskisi gißi ola ßilrimi ?

fotografcı cektikten hemen sonra göre ßiLirmisiniz
yada gömlek kravat imkanınız olmaz otur cek ßu kadar

herkeze teşekkürLEr sevgiLer saygıLar....

her emekte ßir düşünce vardır her düşüncedede ßeceri ßulunmamaktadır her yapılan iş her insanın yaptıgı işLer aynı olmamaktadır........

Tarih: 27 Kasım 2007, 15:50 - İp: 88.***.**3.98
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar teşekkür ederm fikirleriniz için .

Cap çok güzel yazmış . Zaman zaman uzaktan izlediğim stüdyocuların forumlarında benzer konular açılıyor. Benzer şeyleri onlar da söylüyor.

Evet ben küçükken 2-3 ayda bir ailecek fotoğrafçıya gidilirdi, en fazla 2-3 fotoğraf çektirilir, hatırı sayılır bir para ödenirdi. Ve bu bir aile geleneğiydi ki benim ve akrabalarımın aile albümünlerinde stüdyoda çekilmiş çok fazla fotoğraf var.

Ama mesela benim son 15 senede stüdyoda çekilmiş hiç fotoğrafım yok ve aslında çok az kişi stüdyoya gider oldu . Siz stüdyocu arkadaşlar benden daha iyi bilirsiniz bu durumu .

Dadanagast bir ara yazmıştı, İngiltere de insanların stüdyolarda fotoğraf çektirme alışkanlığını sürdürdüklerini ve bu işin pahalı olmasına rağmen halen rağbet gördğünü belirtmişti.

Ama artık ailecek stüdyoya gidip fotoğraf çektiren kalmadı sanırım .

--------
Mete de yazmış ÖSYM yi kaybettik diye. Ben de yazmıştım , nüfus cüzdanları ,kimlikler vs . için nüfus genel müdürlüğü ihaleyle foto makinesi ve baskı cihazı almayı planlıyor diye biliyorum .Sanırım stüdyocu arkadaşlar için çok ağır bir darbe olur bu

Ama işte nüfus müdürlükleri böyle bir ihtiyacı neden hissediyor sorusunu çözmek lazım .

Konuya dönersek , Black_Rock ; neden geri gitsin ki babam . Beyefendi bir adamdır babam ve stüdyoya gidip cıngar çıkaracak biri de değil .Sonra ben de neden geri götüreyim fotoğrafı?
Bu işi profosyonelce yapan ya da yaptığı varsayılan bir iş yerinde bir portre çektirmek ve karşılığında adam gibi bir fotoğraf beklemek sanırım herkesin hakkı .

Bazı arkadaşlar yazmışlar, bir printer bir pc ile işyerleri açılıyor diye. Sanırım haklılar.Sanayide çırak olmak için bile bir sürü belge lazımken sonuçta sanat icra eden bir meslekle ilgili bu derece rahat işyeri açılması tuhaf .
Fotoğrafçıların federasyonu,derneği filan yok mu?
Cep telefonu satan bir yer mi açayım yoksa fotoğrafçı mı açayım gibi garip bir ikilem var sanırım

Dijital fotoğraf sayesinde fotoğraf sanatı altın çağını yaşarken işini layıkıyla yapan stüdyocu arkadaşların forumlarda isyan boyutundaki serzenişlerini sıkça okudum
Umarım sorunlar çözülür diyeyim , ama hemen hemen tüm meslekler anlamsızlaşıyor son 20 senedir ve tek meslek artık para sanki

Tarih: 27 Kasım 2007, 16:05 - İp: 81.***.**7.49
black_rock
black_rock (üye)

neden geri gitsin ki babam . Beyefendi bir adamdır babam ve stüdyoya gidip cıngar çıkaracak biri de değil .Sonra ben de neden geri götüreyim fotoğrafı?

1.neden geri gitsin ki babam . Beyefendi bir adamdır babam ve stüdyoya gidip cıngar çıkaracak biri de değil .

cvp: stüdyoya cıngar cıkarmaya degil acemin yaptıgı hatayı ustalarınada yansımaması için sadece uyarı sayıcak isterse ßirdaha hiç gitmesin

2.Sonra ben de neden geri götüreyim fotoğrafı?

cvp:götürüp götürmemek size kalmış ama götürdügünüz zaman
orayla iLgilenen usta ve yetkiLiLer gözLeri ile görünce hiç yoktan gene uyarıya ve ßir ßaşka müşterinin ßaşına geLmesin die itinalı davranıcaktır

selamlar...

Tarih: 27 Kasım 2007, 16:14 - İp: 88.***.**3.98
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla işte, olmuş bitmiş. 15-20 lira için çene çalmaya da değmez diye düşünmüştür sanırım .

zaten bu konuyu sadece tek bir fotoğrafın üstüne açmadım , çektirdiğim vesikalıklar, sağda solda gördüğüm bazı fotoğraflar vs.

Tarih: 27 Kasım 2007, 16:29 - İp: 81.***.**7.49