mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Photoshoplu Fotoğrafçılık

Arkadaşlar bu konuda çok sıkıntılıyım.Bazı insanların fotoğraflarını görüyorum gerçekten güzel çekimler,ama sonra bir bakmışsınız fotoğrafa yaptığı bir iki müdaheleyle mükemmele yaklaşıyor fotoğrafları.

Ben de kullanıyorum,bazı müdaheleler yapıyorum,ama bazen içim yanıyor çünkü uğraşsam da onlarca yorum alacak çok beğenilecek bir şaheser yaratamam bildiğim tekniklerle.

Sizce bunlar zamanla öğrenilecek işler mi ya da başka bir şekliyle sormam gerekirse öğrenilmesi günümüz şartlarında zorunlu olan bir şey mi?

Ya da şöyle sormalıyım fotoğrafçılık deklanşöre bastığın andaki enstanteneden ibaret olmaktan çıktı da çekim sonrası en doğru müdaheleyi yapanların sanatına mı döndü

#mavi_izci' tarafından 25.07.2007 14:51:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 14:50 - İp: 85.***.**2.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mudahale basarılı ve yerınde..eline saglık ege77

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:25 - İp: 88.***.**9.136
elalarini
elalarini (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim gaijin.
Kontrast artırdım önceki mesajımda dediğim gibi mavi_izci.
Yalnız beyaz patlaması oldu papatyada. Onu da düzeltebilirdim ama benim bilgim ile fazla uğraştırırdı.
Zor geldi diyebilirim

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:33 - İp: 85.***.**7.176
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

levelsa gelerek orta tonlarla ve siyah tonlarla oyna..beyaz tonların daha az etkilendigini gorursun
buda işe yaramazsa eger beyaz alanı secerek,select inverse diyerek geri kalanı uzerınde oynama yapabılırsın..

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:37 - İp: 88.***.**9.136
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Evet beyaz patlaması benim de dikkatimi çekti ama emin olamadım iyi birşey mi kötü birşey mi diye.

Adobe Photoshop çok karışık geldi bana,sizce Picasa gibi programlar vasat mı ?

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:38 - İp: 85.***.**2.248
elalarini
elalarini (üye)
Ankara / Amatör

Select inverse i tercih ediyorum genelde. Ama papatyayı çevrelerken, tık tık tık tık sinir oluyorum. Fazlalık seçmeyeyim diye yakından çevreliyorum ve zor oluyor. Önerini deneyeceğim gaijin. Sağol.

Mavi izci.. Photoshop zannettiğin kadar zor bir şey değil. Gerçekten değil Photoshop eğitim setlerinden bile sana fazlasıyla yetecek şeyleri öğrenebilirsin. Ama en iyi yolu kendin kurcalayarak öğrenmen. Ha eğer ben usta olmak istiyorum diyorsan bilemem. Ben kurcalayıpta öğrendim.

#ege77' tarafından 26.07.2007 01:47:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:46 - İp: 85.***.**7.176
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Önceliği fotoğraf çekim başarıma vermekle beraber arada bir photoshop ile de ilgileneceğim.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:54 - İp: 85.***.**2.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

elinde iyi malzeme olmazsa guzel yemek yapamazsın..
tabiki ncelik cekim tekniklerine verilmeli..ancak photoshopuda kurcala..gerekirse kaynak oneririz..
ustalık meselesine gelirsek,okadar şişirilmiş usta,üstad vs. varki bir sure sonra bunlaramı ustad diyorlar demeye baslayacaksındır...

Tarih: 26 Temmuz 2007, 02:11 - İp: 88.***.**9.136
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ege77 guzel bir ornek vermis. sadece makineyle istediginiz kadar ugrasin yine ikinci hali elde edemezsiniz. renkler cok degisiyor.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 11:29 - İp: 144.***.**8.200
elalarini
elalarini (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler eraycanli.
Bu sabah 5 e kadar damla fotoğrafı çektim. Compact makinem ile.. Güzel de oldu açıkçası. Sony den böyle bişey beklemiyordum. Onda da fon çok kötüydü. İlk denemem olduğu için. Direk mutfak Onu da düzeltmem gerekti. Bugün eklerim görürsünüz

Tarih: 26 Temmuz 2007, 16:06 - İp: 85.***.**7.176
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

efecan eger oyle birsey yapmissan ve fotografi galeriye yukelmissen guzel yorumlar alirsin, fotograf da guzel olur ama sen bu fotografa emek vermemissindir. cunku kosullar her zaman istedigimiz gibi olmaz, isik istedigimiz gibi olmaz, gezeriz, farkli acilar arariz, dogru isigi-zamani bekleriz vs. boyle yaparsak kenidimizi de gelistiririz, cektigimiz fotografin tadina da variriz. asil zevkli olan fotografi cekerken yasanan heyecan bence.
dedigine bu acidan bakiyorum ben. yani o zaman montaja giriyor is, manipulasyon bir fotograf elde etmis oluruz. "bence" dogru degil.

#eraycanli' tarafından 26.07.2007 18:33:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 18:32 - İp: 81.***.**7.8