paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

National Geographic - Sekoya Ağacı

National Geographic Ekim 2009 sayısının TR baskısında 5 sayfa yayılan Sekoya/Redwood ağacı fotoğrafı yer alıyor mu ??

Ulkelere göre baskılar değişik oluyor - emin olmadığımdan sorayım dedim . Var ise bir şeyler karalayacağim da ( hayranlığımı )

Tarih: 21 Ekim 2009, 10:58 - İp: 96.***.**9.175
dagli
dagli (üye)
İstanbul / Amatör

bahsettiğiniz ağaç fotoğrafı yukardan aşşağı birçok kareden meydana gelen panoramık tekniği ile çekilmiş olansa evet var fazlaca bilgi veremıyorum 15 gün evel istanbulda evdeyken fotoğraflara bakmıştım şu an azerbaycandayım aklımda kaldığı kadar kolay gelsin

Tarih: 21 Ekim 2009, 20:13 - İp: 85.***.**7.9
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Teşekkürler Dagli .... Ben de o zaman kafamdakileri yazayım .

------------------

National Geographic degisinin Ekim 2009 sayısında , 5 katlanmış sayfaya yayılan +100 metre yuksekliğinde bir Sekoya / Redwood ağacının fotoğrafı dikkat çekici ...

Dergideki fotoğrafı ilk gördüğümde " 4-5 fotograf panoramik olarak eklenmiş - bayağı emek var " dedim . Görüntü kalitesine , özellikle ışık kullanımına hayran kaldım .

Nasıl çekildiğini ayrı bir bölümde okuyunca yapılan işi ve bir çok insanın fotoğrafılığa ilgi duyup başlamasına yardımcı olan National Geographic 'i bir kere daha takdir ettim . Zaten çeken ekip " Dünya bu fotoğrafın nasıl çekildiğini merak edecek " diyip bir bilgi bölümü eklemişler derginin sonlarına .

5 sayfaya yayılan bu muhteşem ( bence ) fotoğrafın çekiliş öyküsü şöyle :

- 1 yıl süren planlama ve araştırma dönemi
- 10 kişiden fazla bir teknik ekip
- Ağacın çekileceği yerde diğer ağaçlar arasında iplerle kurulan karmaşık askı ve makara sistemleri
- Üstüste yerleştirilmiş , uzaktan PC ile kumanda edilen 3 DSLR
- Tam 3 hafta boyunca şafakta başarısız çekim denemeleri
- Sonunda şartların uygun olduğu bir gün tamamlanan çekimler

Ve TAM 84 ( seksendört ) fotoğrafın 120 saatlik çalışma sonunda mozaik dikişlenmesi ile ortaya çıkan dikey panorama şeklinde bir sonuç . Fotoğraf kalitesi İ - NA - NIL - MAZ .

Fotoğrafın 60 x 180 cm ebadı , PrintsNGS.com'da satışta ( $ 200 ) . Aslını yansıtmaktan uzak olan küçük boyu bu sitede görülebilir .

Fotoğrafseverler bir NG Ekim 2009 sayısı edinmeli , en azından bir kitapçıda açıp izleyerek bu eseri görmeli , vakit ayırmalı derim .

Tarih: 21 Ekim 2009, 23:13 - İp: 96.***.**9.175
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Diyenarda vardır,gidip bakmalı açıp içini..

Tarih: 21 Ekim 2009, 23:15 - İp: 88.***.**0.121
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu ay aksatmıştım ng dergisi. almam gerekli sanırım. verilen bilgi için teşekkürler.

Tarih: 21 Ekim 2009, 23:17 - İp: 78.***.**6.107
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ayrıca şimdi aklıma geldi bir ekleme yapmak istiyorum.

amatör fotoğraf çeken arkadaşlar, national gegraphic gibi bir dergide çalışmak isteyen arkadaşlar, başarı peşinde koşan arkadaşlar bende yapmak istiyorum diyen arkadaşlar bu cümlelerim size;

- 1 yıl süren planlama ve araştırma dönemi
- 10 kişiden fazla bir teknik ekip
- Ağacın çekileceği yerde diğer ağaçlar arasında iplerle kurulan karmaşık askı ve makara sistemleri
- Üstüste yerleştirilmiş , uzaktan PC ile kumanda edilen 3 DSLR
- Tam 3 hafta boyunca şafakta başarısız çekim denemeleri
- Sonunda şartların uygun olduğu bir gün tamamlanan çekimler Ve TAM 84 ( seksendört ) fotoğrafın 120 saatlik çalışma sonunda mozaik dikişlenmesi ile ortaya çıkan dikey panorama şeklinde bir sonuç .

bu bilgiyi örnek alarak,

bir profesyonel fotoğraf fotoğraf kurallarına ek olarak,
bir profesyonel çalışma emek ister,
bir profesyonel çalışma bilgi ister,
bir profesyonel çalışma sabır ister,
bir profesyonel çalışma teknik altyapı ister,
bir profesyonel çalışma yaratıcı bir bakış ister,
bir profesyonel çalışma kimi zaman iyi bir ekip ister,
bir profesyonel çalışma azim ve istek ve ısrar ister,
bir profesyonel çalışma iyi bir yazılım bilgisi ister,

not: çalışma = fotoğraf anlamındadır.

ekleme yapılabilir tabi ama genel anlamda bunlar yeterlidir. Bazen forumda iyi fotoğraf nedir, nasıl çekilir, neler gereklidir, çiçek böcek ağaç nasıl çekilir, ne yapmalıyım gibisinden sorular soruluyor. sanırım buradaki açklamalar bazı arkadaşlara referans olarak gösterilebilir.

yapılacak çalışma duruma göre şekillenir. öyle, bu nesne 40d 70-200 le çekilirmi sorusu değildir bazen..
herzaman makina+lens yeterli gelmez. tıpkı bu örnekte olduğu gibi. extra bir teknik+gözlem+çalışmayada ihtiyaç vardır.

Tarih: 21 Ekim 2009, 23:30 - İp: 78.***.**6.107
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Daha güzel özetlenemezdi bu konuda kafamdan geçip de tam yazıya döküp anlatamadıklarım Remi ... Çok teşekkürler .

Bu arada unutmayalım , projenin başındaki 50-60 yaş arasındaki fotoğrafçı ve editör bilfiil oradalar . 3 hafta sabahın köründe , nemde,yağmurda , orman koşullarında . 100 metre yukarıdan kopup düşebilecek dallar yüzünden kafalarında kaskla çalışıyorlar . Her ikisi de NG'de yönetici editör seviyesinde aslında ... Araştırdım baktım - Pulitzer ödülleri , kitapları var .

Ama ödüllerini bir kenara yerleştirip , sıcak ofislerinde kahve yudumlarken , arasıra sadece Karaiblerdeki "köfte" işlere kendileri gidip , geri kalan işlere asistanlarını yollayarak bu işi yapmıyorlar . 20'li , 30'lu yaşların enerjisini gerektiren işlere bile koşarak gidiyorlar . Nasıl bir fotoğraf sevdası olduğunu düşünün içlerinde ...

Tarih: 22 Ekim 2009, 00:07 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu ayki dergiyi bildiğim bir-iki hatta 3 yere sordum dergi tükenmiş iyimi

artık başka mağazalara bakamak lazım. Ama derginin tükenmesi güzel bişey tabiiki.

Tarih: 23 Ekim 2009, 09:48 - İp: 88.***.**3.253
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Diyenarda baktım kitaba, Ekim Sayısı yedi lira ..

Tarih: 23 Ekim 2009, 22:38 - İp: 88.***.**9.248
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

evet hemen heryerde tükenmiş dergi.. ben de genelde NG alırım , tevekkeli değil bu ay bulamadım neyse sonunda gördüm sekoya ağacı fotoğrafını ve gerçekten muhteşem.. aslında NG deki fotoğraflar hemen herzaman çok hoşuma gidiyor, anlatılan hikayeyi gerçekten destekleyen ve kendisi konuşan fotoğrafları için sıklıkla alıyorum zaten..

Tarih: 24 Ekim 2009, 21:09 - İp: 78.***.**4.159
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

bu ayki dergiyi bildiğim bir-iki hatta 3 yere sordum dergi tükenmiş iyimi

Tükenir elbet Remi NG Ekim sayısı Tüyap kitap fuarında bedava dağıtılıyordu.

Tarih: 16 Kasım 2009, 20:33 - İp: 88.***.**9.196