dogusdokuz
dogusdokuz (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makro Sinek Bocek Fotograflari

selamlar
bugun etrafta ucusan hareket eden arilari gorunce bunlari makro modunda cekmenin cok zor oldugunu dusundum. acaba bunu ceken arakadaslar nasil sabit durmalarini sagliyorlar?
acaba sinegi oldursek , etik olarak fotografciliga uygun duser mi?

Tarih: 16 Temmuz 2005, 01:49 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Kompakt makinalarla o tip çekim yapmak çok zor genelde SLR makinalar ve uzun odaklı makro objektiflerle çekiliyor

Tarih: 16 Temmuz 2005, 20:08 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili dogusdokuz;

Sineği darp izi olmayacak şekilde öldürürsen bir problem olmaz İstediğin pozu verdirirsin sonra. O gördüğün güzel sinek fotoğraflarını çekenlerin böyle yapmadığı ne malum

Tarih: 18 Temmuz 2005, 15:54 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 18 Temmuz 2005, 16:05 - İp: yok
pikanto
pikanto (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle bu tür uçan yaratığın uçuş alanlarını ve nerelere konabileceklerini incele. sonra da bu alanlara kuvvetli bir yapıştırıcı sür ve bekle, sonrası senin sabrına kalmış
öldürmen etik değil ama bu operasyon sonrası sakat kalacakları işe alırsan bir sakıncası olmaz herhalde

Tarih: 18 Temmuz 2005, 18:31 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sayın dogusdokuz;
görünce sizde böcek çekenlere atıp tutacaksınız sanıp, hemen savunma pozisyonu alıp açtım konuyu.Fakat sizinde çekmek istediğinizi öğrenince sevindim.
Böcekleri boşuna öldürme.Öldürünce çok çirkin bir hal alıyorlar.Öldükleri belli oluyor.Bazı böceklerin fotoğrafları kolay çekiliyor.Çünkü kaçmıyorlar.Bazıları ise yerinde durmuyor.Arkadaşın dediği gibi nereye koncaklarını, ne zaman kaçacaklaranı iyi hesaplamak gerek.Kompak makinalar bir yere kadar çekiyor.En iyisi makro lens.miş.Fakat makro lensi kullanmadım.Fakat 1 cm dende çekseniz pek randıman alınabildiği söylenemez.Bu nedenle ya slr + makro objektif, yada kompak+close up lens gerekli.
dahada iyisi belgesel çekimi yapanlar gibi bunları insekvaryum a (inşallah doğru yazmışımdır) koyup çekmek.Onlar öyle yapıyorlarmış.Bir nevi stüdyo çekimi yani.

Tarih: 18 Temmuz 2005, 18:40 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

bu konuda www.selimgumus.com adresinden bilgi alabilirsin

#burkay' tarafından 18.07.2005 22:37:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2005, 18:53 - İp: yok
muhsin
muhsin (üye)
Kocaeli / Meraklı

bu konuda kelebeklerin insanı çok uğraştırdığını söylemeliyim; sen daha bir adım atmadan kaçıveriyor haylazlar bunun için herkesin bildiği gibi ultra dar açı objektifler gerekiyor. fakat arılar bu kadar uğraştırmıyor. 10-15 cm'den bile zoom da yaparak macro çekimlerini yapabilirsin. tek yapman gereken onları asla kızdırmaman ve çok yavaş hareket etmen. çiçeklerle o kadar meşguller ki sen onlara birşey yapmazsan onlar da sana zarar vermezler. kompozisyonu doğru kurmalı ve doğru anda deklanşöre basmalısın. gerekirse seri çekim de yapabilrsin, ama o zaman işin biraz şansa kalıyor. haydi rastgele..

Tarih: 18 Temmuz 2005, 20:53 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

musin arkadaşımızın dediği doğru uğraçaksın,azme bağlı olarak 50 fotodon 2-3 tanesi mükemmel çıkıyo. ben iki gün denedim 2 tane mükemmel çıktı(konu ve renk bakımından).ileriki zamanlarda galeriye atacağım...

Öldürmek yerine düblör kullanabilirsin, tanıdığım çok iyi sinek rölü yapan karıncalar var ...

Ama şunuda unutmamak gerekir en iyi sivrisinek ölü sivrisinektir...

Tarih: 18 Temmuz 2005, 21:14 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Kompakt bir modelle çekilmiş çok başarılı bir makro örneği aşağıdaki linkte

http://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=3544719

Tarih: 19 Temmuz 2005, 01:38 - İp: yok
dogusdokuz
dogusdokuz (üye)
Yurtdışı / Amatör

ilginize ve tavsiyelerinize tesekkur arkadaslar.sanirim ilk denemelerde sheltox gibi bir ilacla darp almamis birkac kurban uzerinde uzmanlastiktan sonra canli konu mankenleri bulmak gerekli.

Tarih: 19 Temmuz 2005, 21:36 - İp: yok