buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Homocameraus Ve Netfotograf

Modern insanın içinde ayrı bir tür, elindeki cep telefonu,kompakt ya da en kralından DSLR , farketmiyor. Böyle bir insan var bu gün . Fotoğraf çekenlerden bahsediyorum ....

Çekme kaygıları farklı farklı , kimi yeni doğan bebeğini çekmek için basit bir makine alıyor, kimi çıktığı tatilde anı niteliğinde bir şeyler çekmek için...Kimi hiç bir estetik kaygı gütmeksizin çekiyor, kimisi az çok kendisini ifade etmek için.

Kimi cep telefonuyla çektiği şeyleri saniyesinde newyork taki kız arkadaşına yolluyor, kimi DSLR kamerasıyla çektiğini evrensel fotoğraf sitelerine yolluyor ve insanlarla paylaşıyor. Kimi minik bebeğini çekip bilgisayarına masaüstü resmi yapıyor, kimi memur olarak çalıştığı belediyenin web sitesi için yaşadığı şehrin amatörce fotoğraflarını çekiyor.

Çok güzel olmalarına gerek yok , çekiyorlar sonuçta ...
Ve dünyada milyonlarca insanın uğraşı bu. Kamerasıyla yatan da var, arada bir çıkarıp fotoğraf çeken de.

Çevresini görüntüleyip dijital ortama aktaran bu kitle kendi içinde çok faklı güdülere sahip. Ortak noktaları görüntülemek ....

Bir kısmı zamanla estetik kaygılar gütmeye başlıyor. İnternette,dergilerde gördüğü şeyleri nasıl çekebileceğini incelemeye başlıyor. O da öyle çekmek istiyor.
Kimisi bahçesindeki böceklere, kimisi evindeki çiçeklere merak salıyor. Kimi kuşlarla ilgilenmeye başlıyor .
Çiçekleri çekmeye başladığınız gün çiçekler sizin için papatya ve gülden ibaret değildir artık , ister istemez bir sürü çiçek çeşidini öğrenmeye başlarsınız. Kuşlarla ilgilenmeye ,onları çekmeye çalışmaya başladığınız gün kuş kavramı sizin için gökyüzündeki gri lekeden ibaret değildir artık.

Kimi plajdaki kızları çekmek gibi ayıp amaçlarla kullanır makinesini, kimi çocuğunu çeker, kimi köyündeki köprüyü insanlara tanıtmak ister, kimi sevgilisini çeker, kimi yaşadığı caddeyi, kimi de milyarlık makinesiyle kültablasını

Sonuçta görüntüleyen insan dedik ve çığ gibi büyüyen bir kitle ...

Ama güzeldir sonuçta sanatın bir dalıyla uğraşmak . Fotoğraf çeken bir insanın cinayet işleyebileceği bana pek olası gözükmez, hepsi de güzel insanlardır bana göre.

Ve sevindiricidir. Fotoğraf en demokratik sanattır denir , doğrudur. 30 liralık bir makine de işinizi görür, bütçeniz elveriyorsa daha çok da harcayabilirsiniz. Devlet dairesindeki memur Ahmet Bey de fotoğraf çekebilir, avukat Beytullah da , bir bakan da çekebilir, ülkenin en büyük bankasının genel müdürü de. Ortaokul mezunu bir köylü de fotoğraf çekebilir, bir üniversitenin anayasa kürsüsünün başkanı da.

Fotoğraf ne resim gibi ciddi bir eğitim gerektirir, ne edebiyat gibi ciddi bir birikim. Bu vasfı onu en demokratik sanat yapar .

Sayısı yüzmilyonlara ulaşan bu kitle beraberinde dev bir sektörü de yaratır. Japon elektronik devlerinin başı çektiği bu devasa sektör internet web sitelerini de beraberinde getirir.

Deviantart gibi kendi türünü yaratan yerler de olabilir, flickr gibi herkesin fotoğraf ekleyebileceği yerler de.

Bir kısmı ciddi sanatsal kaygı güder ve kaliteyi korumaya çalışır. Bir kısmının çöplükten farkı yoktur.

Bu ortamda netfotograf ın işlevi , amatör ve ileri amatörleri kaynaştırıp okul olmaktır. Hiç bir estetik kaygısı olmayan insanlara az çok bir fotoğraf disiplini kazandırmak , hiç değilse pozlama, ufuk çizgisi , altın nokta gibi temel şeyleri kavratıp bu rastgele ortamı az çok disipline etmektir.

Rastgele çekilen şeyin bir anlamı olmayacağını insanlara kavratmak , evde bebeğini çekerken bile belli şeylere dikkat etmesi gerektiğini ona anımsatmak .

Bu sayısı yüzmilyonları bulan yığından belli bir kesimi de olsa daha sağlıklı bir ortama itecektir. Ve böyle bir amaç , içindeki 10 000 fotoğrafın tamamının da büyüleyici olduğu bir sitenin amacından çok daha ulvidir kanımca.

Yapılan yorumların , onaylama sürecinin hep bu amaçla yapılmasının sitenin amacına erişmesinde daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Bu ortamda elbette sıradan, hatta kötü şeyler de eklenebilecektir.Ve elbette bu

Tarih: 12 Şubat 2008, 13:26 - İp: 81.***.**7.49
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Okudum buffalo güzel yazmışsın.

Tarih: 12 Şubat 2008, 13:41 - İp: 85.***.**6.221
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uzun yazı yazanlara uyarı verilsin.yazı içinde kimse okumadıgı için araya saklanmıs politik unsurlar olabilir.
tilkinin altını okudum,ustunude birileri okusun

Tarih: 12 Şubat 2008, 13:59 - İp: 78.***.**6.91
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yazık size, bir de üniversiteli olacaksınız , ben üniversitede binlerce sayfalık kitapları okurdum

Tarih: 12 Şubat 2008, 14:01 - İp: 81.***.**7.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kitabı bende okurum.arka kapagında yazanları begenirsem bunun kapagı bile yokki
--
neyse su ilk yıldızlı kısımdan sonrasından supheleniyorum yarında orayı okurum artık..

Tarih: 12 Şubat 2008, 14:04 - İp: 78.***.**6.91
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yok kardeşim politika yok politika yapılacak ortam mı var sanki ülkede

Tarih: 12 Şubat 2008, 14:07 - İp: 81.***.**7.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

politika yoksa kavgada yok tartısmada yok,,ee ben bunu okuyup ne elde etcem

Tarih: 12 Şubat 2008, 14:11 - İp: 78.***.**6.91
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Burada çok vasat işler yüklerken zamanla kendini geliştiren ve zamanla harika işler çıkaran ve bir kısmı başka sitelere transfer olan bir sürü fotoğrafçı var.

en acı kısmıda bu zaten..buna uygun bi atasozu var ama soylemeyeyim şimdi.

----
yazı içinde yapılmıs en buyuk yanlısta

bilirimm sevgili okur, sen uzun önsözleri okumazsın der orhan veli bir çevirinin ilk cümlesinde

cumlesinin sona yazılması.
sona kadar okuyan adama sitemmi edilir basa yazsaydın bari

Tarih: 12 Şubat 2008, 14:16 - İp: 78.***.**6.91
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Haklısın dostum.

okudum okumasında da hakkatten çok uzun olmuş

Tarih: 12 Şubat 2008, 15:56 - İp: 213.***.**2.98
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İlk kelimesinden son kelimesine kadar okudum...
İyi düşünmüş, güzel yazmışsınız.Kompozisyon gayet iyi.Yalnız kadraj konusunda gaijin haklı, Orhan Veli'nin proloğunu karenin üst tarafına alsaydınız keşke...
Şaka bir yana yüreğinize; sağlık...
Pek katılımcı olmasamda forumu takip etmeye çelışıyorum.Arada bu türde yazılar görmek de hoş olurdu.Devamı gelir umarım.

#y.a.t.' tarafından 03.05.2008 11:23:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2008, 00:23 - İp: 88.***.**7.222
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

A bu arada en kısa zamanda kendime önünde "homocameraus" yazan bir t-shirt yaptırmayı düşünüyorum. Sevdim bu kelimeyi...

Tarih: 16 Şubat 2008, 00:29 - İp: 88.***.**7.222