gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Herkes Buraya Baksın Çok Önemli

uzun zamandır beklenen (ben bekliyodum) gelişme oldu ve galeride yorumlama kriterlerini degiştirmeye yonelik ayarlamalar yapıldı.
buna gore

yuklediginiz fotograf için

1.fotografım yorumlanmasın
2.fotografım sadece yoruma acık olsun
3.fotografım sadece puana acık olsun
4.fotografım hem yoruma hem puana acık olsun

secenekleri koyulacak.

*puanlama sistemine cok sıcak bakmasamda,bos bos yorumlardansa 10 verip gecilmesinin daha iyi olacagı konusunda patron tarafından ikna edildim gibi..

*puanlamanın fotografa herhangibir etkisi olmayacak,yani fotografın toplam puanı gibi bir durum sozkonusu degil ama bu konuda itiraz yada gorusleri almak istiyorum oncelikle

*fotografı yorum ve puana kapatanlar için seyr_i sefa diye bir kategori acılacak (bunun nedeni yoruma kapalı fotografların galeriye cıkamama durumu yuzunden ayrı yayınlanması gerekliligi)

*ayın konusu kategorisinde + puanlama sistemi olacak.

----------------------

konu hakkındaki goruslerinizi, aklınıza takılanları, gordugunuz eksikleri bildirirseniz sevinirim.

Tarih: 24 Şubat 2008, 15:33 - İp: 78.***.**7.145
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Kad-ir haklısın... Dedim ya.. Fotoğraf kişinin kendisine ait... Yorum talep etmeme özgürlüğü de olmalı... Bir gerekçeye bile gerek yok ...Onu demek istemiştim...

Ben artık fotoğraf yayınlamayı bıraktığımdan rahatım bir nebze... Zaten benim fotoğraflarım öyle aman aman olmadığı için, kasmıyorum da fazla...Yorumlayan arkadaşlar kibarlık gösteriyorlar diye düşündüm hep... Site tümden yoruma kapatılsa da Benim için fark etmez... Ama şak şak filan da olsa, arkadaşın biri girmiş tebrik etmiş...Bir iletişim oluyor...Bir merhaba oluyor...İki günlük Dünya'da...Onu da çok görmemek lazım... Zaten Usta arkadaşlar az ama öz yorum yapıyorlar... Yanlışlarımı filan söylüyorlar...

Beni asıl hayrete düşüren konuyu yazmayı unuttum bak...

Ben bir kaç arkadaşa kırıcı da olmadan eksiklerini hatalarını kendimce yazdım... Adamlar Benimle muhabbeti bıçak gibi kestiler...

Bir yandan yok yapıcı yorum olsun yok şak şak olmasın deniyor bir yandan da bu tutum olunca bu ne lahana turşusu şimdi diyor insan...

O yüzden özellikle de hanımlara (daha alıngan oluyorlar) yorum yapmamaya yaptığım zaman da beğeni dışıda pek bir şey ifade etmemeye özen göstermeye başladım...

Genç arkadaşlarda biraz sabıkalı listemdeler...
Tam yorum yazacağım bakıyorum ismine, yaşına başına bu adam kesin bozulur diyorum , yorumdan vazgeçiyorum...
Sadece tebrik edip çıksam, burada milletin diline düşeceğiz yok şak şakçı filan diye...

Yorum yapmayada çekinir oldum ha...
Benim yaptığım yorumlara bir bakarsan git gide yorumz yapmadığımı, yorum sayımda düşme olduğunu ve yorumlarda uzun eleştiriler yaparken artık basit ve kısa tebriklerle yetindiğimi görürsün...

Bu da olayın başka bir boyutu...

Tarih: 28 Şubat 2008, 00:05 - İp: 85.***.**2.84
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Bak bir bayka boyut daha aklıma geldi...

Ya şimdi buradaki herkes elini vijdanına koysun...(Çok zordur çoookkkk...)

Siteye üye olduğunuz ilk günlerde ilk fotoğraflarınızda bir iki tane yorumcuk için hevesle siteye bakmayanınız cvar mıydı?

Fotoğrafınıza beğeni ifade edildiğinde koltukları kabar mayanınız var mıydı?

Bu kadar kasmayalım arkadaşlar...

Şak şak, şuk şuk filan yani zaten siz öyle çok özel bir fotğrafçıysanız acyip güzel fotoğraflar çekiyorsanız gidin orada bir sürü yarışması var, medyası var, sergisi var ... Var oğlu var... Yani netfotoğraftaki şakşakçılar beni anlayamadı tavrı da biraz acayip değil mi?

Ben kendi adıma bu soruları samimi bir şekilde yanıtlayayım...

İlk zamanlar fotoğrafıma biri tebrik ederim yazsa hanımı çocukları çağırıp bak bak filanca benim fotoyu ne kadar da beğenmiş diye gösteriyordum... O filanca belki de şak şakçıydı... Öyle bile olsa ondan Allah razı olsun...

Sayesinde kaç fotoğraf yayınladık, kaç dost edindik...

Şimdi

Tarih: 28 Şubat 2008, 00:14 - İp: 85.***.**2.84
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Caydım..
Yani yazdığımdan... Yazmama gerek yokmuş..

#turnusol' tarafından 28.02.2008 06:19:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Şubat 2008, 01:48 - İp: 88.***.**2.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir iki cizikte ben atayım.
---
siteye ilk geldigimde,yorum gelince seviniyordum gercekten,cunku insanların gercekten begendigini dusunuyordum,ama her fotografın begenildigini gorunce,ustune birde kendim, ekledigim fotografta bariz kusurlar oldugunu bilip ekledigimde,yine aynı yorumları almak acaba dememe neden oldu.

sonra farkettimki 60a yakın fotograf yuklemişim bini askım yorum almısım ve bir iki taneden baska eleştiri veya tavsiye almamısım.
yorum yazanlarda sagolsun hiçbirine tek kelime etmem,edemem.

ama su damlacık fotografında aldıgım tavsiyeler begeniler benım için diger butun fotograflarımda aldıklarımdan degerli gercekten.cunku oraya yazmak zorunda olmayan,yada kendini benım gozume sokmak zorunda olmayan ınsanlardan aldım o yorumları sagolun

------------------------

sitenin benim için ogretici yanı forumdur,galeri degil,oyuzden daha sonra agırlıgı foruma verdim.bir biliyorsam paylastım,bilmedigimi aldım,baskasına anlattım.

ancak oncesinde deli gibi eleştiri yorum tavsiye yazıyordum,
bayanların ve genclerin alınganlgı konusuna katılıyorum.
barız bır ornek; vampiria isimli bir uyeye, yaratıcılıgını arttırması ve surekli kendini cekmemesi gerektigi yonunde bir eleştiri yazmıstım,
"tesekurler butun fotograflarımı siliyorum,artık fotograf cekmeyecegim" dedi ve gercektende sildi.

bende yalan yok,içim dısım bırdır olabildigimce, zerre uzulmedim.uzulmemde. bukadar eleştiriye kapalı olmak saglıklı degil bence,ve sadece guzel oldugum için yorum alıyorsam asıl oyle bir eleştiri gelmesini ister diger herkese kızardım o sahsın yerınde olsam.algılarımız farklı demekki.

bugun galeride gorunce farkettim yenı bir fotograf daha eklemiş,"yenıden eklemene sevindim ama hala aynı noktada olmana uzuldum,umarım yaratıcılıgını geliştirmeye yonelik calısırsın" diye bir yorum daha yazdım,yine aynı sekilde sizin benımle ne derdiniz var yazmayın tarzı bır cevap aldım.

------------------

eger,
amac eleştiri alıp kendini geliştirmekse,acın fotografı yoruma,gelen eleştirileri dikkate alın.
eger amac ozellikle erkekler bakıp benım guzelligimi gorsunlerse kapayın fotografı yoruma,nede olsa dipnotta msn adresi isteyen, begeni mesajları yınede gelecektir.
fotografın makineni kendine cevirip deklansore basmak olmadıgını dusunuyorum,bilmem siz ne dusunursunuz.

---
agır konusabilirim,acıkcası sinirlendim.

---------------------------------------

adını şakşak koyduk ama daha dogru bir tabir geldi buffalodan, DÜRÜST YORUM

benım derdim budur.
durust yorum yoksa galeride varsın olamsın.engellemek mumkunmu??
degil
azaltmak mumkunmu belki evet belki hayır.
ama ben tarafımı belirtmek zorunda hıssediyorum.

bana gaijin oldugum için yorum yazılmasın demek için yoruma kapıyorum fotograflarımı,cunku ben sıtenın hemen her kısmında varım.ve populer adama,daha cok eleştiri yapılıp,tanınmayan adamın guzel fotografına yorum bile yapılmamasını yanlıs buluyorsam buna benımde uymam gerekir.

------------------------

hiçbir zaman fotograflarım yorum üstüdür duygusuna kapılmadım,kendim bile baktıgımda enaz uc hata sayarım her fotografıma.
senın yorumunu begenmedim deme luksune ve hakkınada sahıp olmadıgımı dusunuyorum, DURUST olduktan sonra...
benım eleştiri alabilecegimi dusundugum fotografıma, durust eleştiri yapabilecegini dusundugum insanlar zaten bir şekilde yorum yapar hata varsa gosterir ve ben almam gerekeni alırım.

Tarih: 28 Şubat 2008, 02:25 - İp: 88.***.**1.186
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Şunu gerçek anlamda söylemek gerekirse bir fotoya olumlu veya olumsuz bir yorum geldiği zaman fotonun sahibi onure olur,çünkü o fotoyu bakan kişi ciddiye alıp bir iki kelime yazma zahmetine katlanmıştır.Buda inanın çok hoş memnuniyet verici bir şey.
Bir kaç gün önce özgür çocuk isimli bir foto yükledim inanın fotoya bakan bile olmadı?Foto kötümüydü? Bence hayır.Neden bakılmadı sizce?Kendi şahsi fikrimi söyleyeyim galeri içindeki körlerin sağırların birbirini ağırlamasından başka bir şey değil.
EEE o zaman yoruma kapalı olsun,Favori fotoğrafçılarım seçeneğine neden karşı çıkıyorum?Bu sebepten dolayı.
Beni saldırgan kaba olmakla suçlayan bir kesim var.Neden Bence gerçek payı olan şeylerin söylenmesi hoşlarına gitmiyor.Belki zaman içerisinde bir şeyler daha iyi anlaşılır.Saygılarımla...

Tarih: 28 Şubat 2008, 10:12 - İp: 88.***.**2.181
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

yoruma açık olsun veya olmasın seçeneğini sonradan düzenlenebilir hale getirelim.
akşam yüklediğimi açık unutmuşum.
yorum rekorları kırmış,1 yorum almışım.
sonradan değiştirilebilinir hale gelmesini talep ediyorum.

Tarih: 29 Şubat 2008, 15:02 - İp: 85.***.**9.67
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Evet kad-ir haklısın buda iyi olur.O imkan tanınırsa yüklediğim fotoların hepsini yoruma kapatıcağım.

Tarih: 29 Şubat 2008, 16:29 - İp: 88.***.**3.101