barutelif
barutelif (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Gel Burdan Yak . .

Merhaba arkadaşlar, biraz önce başıma gelen bir olay anlatacağım size.

Dün akşam itibarı ile bir bayan müşteri yanıjnda 3,4 yaşlarında oğlu ile studyomuza geldi. Elinde bir vesikalık, fotoğrafın 10x15 baskı boyutunda 3 adet olarak istediğini söyledi. Bizde firma olarak, isterseniz biz çekelim çok daha güzel ve daha iyi kalitede olacagını söyledik. Hayır bu vesikalıgı istiyorum dedi.

Peki dedik.

Fiyat olarak 10 tl fiyat verdik. Tarattık 600dpi , 10 x15 3 adet baskıyı hazırladık. Bugun geldi hanımefendi, biz hoşgeldiniz dedik ve yüzümüze bile bakmadı müşteri.

İlk sözü ' Çok para aldıgınız baskı nasıl oldu bir görelim ' şeklinde oldu. Bizde fotoğrafları verdik ve eline alır almaz çok kötü hiç olmamış bunu kendi tarayıcımla ben tarardım oldu. Bizde hanımefendiye ücretin önemli olmadıgını getirin biz çekelim bir de öyle olsun dedik. Bayan istemiyorum dedi ve çıktı gitti. Şimdi ben her zman müşteri haklıdır doğrultusunda ilerleyen birisiyim, fakat bundaki olay tam anlamı ile benim aklımı biraz karıştırdı!

İkincisi iki hafta önce bir bayan geldi ve acil vesikalık istedi çektik. Aradan 2 haft ageçti ve şimdi bizi aradı vesikalıgın hiç olmadıgını söyleyerek bir kez daha basılmasını istediğini söyledi .. Gün böyle başladı bakalım nasıl devam edecek.

Paylaşımdaki amacım siz değerli meslektaşlarımla bir nevi olsun dertleşebilmek fikir alışverişinde bulunmak.

Tarih: 15 Mart 2011, 12:13 - İp: 78.***.**1.201
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Allah kolaylık versin Trajikomik işte.. kusura bakmayın güldüm ama..

Tarih: 15 Mart 2011, 14:29 - İp: 78.***.**4.43
barutelif
barutelif (üye)

ikinci bayan geldi, vsikalıgın tekrar basılmasını isteyen, aynı vesikalıgı biraz gözlere renk vererek bastım. Bu daha iyi olmuş dedi . Ve sonra eski verdiklerimizi istedik. Bir tanesine baskıcımız bakar değerlendirir , diğerlerinide yırtıp atacagız dedik.

Müşteri siz ne yapacaksınız bu kadar fotorğafımı, yabancı kimslerde bu kadar fotoğrafımın olmasını istemem açıkçası dedi. Yırtıp atacagımızı söylediğimiz halde, genede vermedi bizde güldük ve iyi sizde kalsın dedik.

Varsa başka trajikomik olaylar paylaşırsanız sevinirim. .

Tarih: 15 Mart 2011, 14:33 - İp: 78.***.**1.201
sern
sern (üye)
İstanbul / Meraklı

mahalle baskısı işte

1- sizin oralarda yeni açan veye gizli rekabet yapan biri varmı

2 -bu meslekte kaç yıllıksınız ( yani yüzünüz eskimeye başladımı )

3 - işyerinizin dekoru kaçyıl oldu yenilemeyeli

4 - herhengi bir firmeye ait bir tablanız varmı

işte sebebler

ama sorun sizde kesinlikle degil .........

#sern' tarafından 15.03.2011 14:38:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2011, 14:37 - İp: 188.***.**3.9
barutelif
barutelif (üye)

İlkinden şüphelenmedim değil, fakt ikincisi ilginçti, Saç ışıgı kullandık, saç ışıgı ile alakalı olarak, ' Saçımın burası parlamış, burası az parlamış bir dengesiz durmuş ' fotoğraf biraz soğuk hafif hafif ceketimde kırışıklıklar var bir de sanki arka fona alıp yapıştırılmış gibi, yani başımı kesmişsiniz, alıp arkadaki bir kagıdın üzerine yapıştırmışsınız gibi. .gibi. .gibi.. .

Ürün Vesikalık;

Çekilen ekipman
Canon 1DS MARKIII
Canon 24 1056 F4L
3 x 600 Elichroom
Kullanılan program portraiture ps + 4,5 x 6 crop.

Sağlık olsun. 100 taneden 2 tane çıktı.

Tarih: 15 Mart 2011, 14:54 - İp: 78.***.**1.201
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Valla ben olsam, o yabancılara vermediği fotografı rica eder, gözünün önünde yırtıp atardım.
sonra da "içiniz rahat olsun, emin olun yırtıp atıyoruz" derdim.

Mantığa bak, fotografını ben çekmişim, PC'de işlemişim. Kötü bir niyetim olsa, PC'den tekrar basar, ne yapacaksam yaparım.

Yok yok benden esnaf olmazmış onu anladım Böyle saçmalıklara hiç tahammül edemiyorum.
Sizi de olgunluğunuzdan dolayı tebrik ediyorum

Tarih: 15 Mart 2011, 14:57 - İp: 78.***.**4.43
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

150-200 kişide birkaç tane çıkar böyleleri

Tarih: 16 Mart 2011, 19:25 - İp: 85.***.**5.48
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Yanan, yandı bile...

Tarih: 16 Mart 2011, 22:18 - İp: 83.***.**5.177
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Ben tam kuzu müşteri tipiyim.

he abi, tamam abi, olur abi.

Tarih: 16 Mart 2011, 22:38 - İp: 88.***.**6.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

parasını iade eder fotografları gozu onunde yırtardım
sonra "dukkanımdan cıkar mısınız, iyi günler" derdim

benden de esnaf olmaz

Tarih: 16 Mart 2011, 22:51 - İp: 88.***.**8.140
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Neden olmasın Çağdaş... biraz bana takılsaydın..

Sn. barutelif ... hayırlı olsun, yeni bir işyeri açtığınız, konularınızdan anlaşılıyor.. Fotoğraf üzerine olmasada, kısa süreliğinede olsa acaba esnaflık - tezgahtarlık tecrübeniz oldumu.. Daha açık bir şekilde sorayım; bir ustanız varmı.. Benim en şansız yanım; ustamın babam oluşuydu..

Benzer talepleri, vesikalığı boşverin hatıra fotoğraflarında dahi yaşamıştık.. soft-focus filtresiyle basılmış fotoğrafı iade etmeye gelen bir bayan, eksik gelen fotoğrafı sorduğumuzda; "-almanyaya gönderdim.. size ne benim fotoğrafı ne yaptığımdan." şeklinde cevap vermişti.. Bu diyaloğun üzerinden en az 12 yıl geçmiştir.. ve biz soft-focus filtreyi bilgisayarda kullanmadık.. 6x7 mamiya ile çekim anındada kullanmadık.. Hadi bakalım Çağdaş.. ustalık taslayalım biraz.. O filtreyi nasıl uyguladık..

Tarih: 17 Mart 2011, 22:49 - İp: 83.***.**5.177
  • 1