guel
guel (üye)
Almanya / Meraklı

Fotografta Netlik ?

Galerideki fotolarla karsilastirinca cektigim bircok fotografta netlik sorunu var... makinemdenmi kaynaklaniyordur ( canon ixus 120 is) yoksa yanlis ayarlarimi kullaniyorum... cektigim fotoyu genelde hem Auto hem manuel programda cekiyorum...yardimci olursaniz sevinirim :-)

Tarih: 17 Mart 2011, 23:55 - İp: 109.***.**2.24
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Fotoğraflardan örnekler ve çekim bilgilerini verebilirseniz daha iyi olur.

Tarih: 18 Mart 2011, 10:51 - İp: 88.***.**9.202
baynikon
baynikon (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Evet benimde karsilastigim bir sorun netlik sorunu; Lens temizligine onem verin kesinlikle bez, gomlek vb. silmeyin ben yumusak firca kullaniyorum, bulutlu veya ruzgarli havada cekim yapmamaya ozen gosteriyorum, gunesli ozellikle gun batimi iyi bir tercih olabilir, tripod kullanimi cok onemli tripod yoksa makinayi iyi sabitlemeniz gerekebilir, (canon ixus 120 is) makinanizin ayarlarini bilmiyorum ama mumkunse kontrast, saturation(renk doygunluğu), vivid(canlı/parlak ) ayarlarini kullanabilirsiniz, naçizane bilgimle basarilar.

Tarih: 18 Mart 2011, 14:49 - İp: 174.***.**3.156
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

doğru lenslerle, kaliteli ve temiz ekipmanlarla, doğru bilgi-ışık ile istediğiniz netliği yakalarsınız.

Tarih: 18 Mart 2011, 20:21 - İp: 85.***.**4.116
guel
guel (üye)
Almanya / Meraklı

örnek olarak ekledigim fotolarda "Elektrik Direkleri" ni verebilirim...cekim bilgisi olarak biraz zoomladigimi hatirliyorum azda olsa yakinlastirinca netlik hemen bozuluyor...
ve mesela agac resimlerinde kücük dallarin daha belirgin olmalarini istiyorum Mesut abi

Buranin havasi genelde hep bulutlu ve rüzgarli oluyor maalesef...sizlerinde dedigi gibi kontrast, isik vs fotoyu cektikten sonra degil cekmeden önce ayarlamayi ögrenmem lazim...baynikon ve remi5861 önerileriniz icin cok tesekkür ediyorum

Tarih: 18 Mart 2011, 22:34 - İp: 109.***.**2.149
  • 1