alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Fotografmı Resimmi

ben aslında bu konuyu nerde accamı bılemedım ama burası uygun GALİBA yaa lutfen bırı acıklasın ne bu yanlıs sozcuk kullanımı yaa
fotografmı resimmi kardesim bılellım bızde
gerekırse resım cekelım fotograf cızelım ama dogrusunu bılelım DIMI AMA...!!!

Tarih: 24 Eylül 2006, 00:35 - İp: 85.***.**6.196
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tartışmıycam.Bu konu çok tartışıldı çünkü.

Tarih: 24 Eylül 2006, 00:38 - İp: 85.***.**6.42
by_kaos_07
by_kaos_07 (üye)
Ankara / Meraklı

walla ben onu bu yaşıma kadar ayırt edemedim inşallah adam akıllı biri çıkar açıklamalı bişeyler sölerde biz de inanırız

Tarih: 24 Eylül 2006, 00:54 - İp: 85.***.**7.101
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

yahu tartışacak bir şey yok.
resim yapılır, fotoğraf çekilir.
resim fırçayla ya da benzeri araçlarla tuval üzerine yapılan bir sanattır. fotoğraf ise fotoğraf makinesi ile çekilen karelerdir.
bu kadar.
"resim çekmek" diye bir şey yoktur yani.

Tarih: 24 Eylül 2006, 15:24 - İp: 88.***.**7.45
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bu konuyla alakalı. Birbakın derim. birde soru sordum.

http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=9960

Tarih: 24 Eylül 2006, 20:22 - İp: 85.***.**7.84
meella
meella (üye)
Çorum / Meraklı

ikiside benim için aynı
fotoğraf çekmeyi de severim,
resim yapmayıda....

ama şöle bir gerçek var fotoğrafa bakıpta;
"aaa ne güzel bir resim olmuş demeleri olayı bitiriyo. "

sevgiler...

Tarih: 26 Eylül 2006, 03:21 - İp: 85.***.**9.227
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Resim diyenler hakkında çokta acımasız olmayalım bence çünkü Üstad Ara GÜLER resim diyor fotoğrafa...

Tarih: 28 Eylül 2006, 02:25 - İp: 85.***.**0.181
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

çok abartıyorsunuz arkadaşlar. fotoğrafa resim denmez diye bir kural yok.
tatarbey belirtmiş zaten, buna resim diyen üstadlar var.

bilgisayarı açın, belgelerim klasörüne girin. resimlerim diye bir klasör var bildiğiniz üzere.

ingilizce windows ta da aynı şeyler yazılıdır, my picture diye....onlar da fotoğraflarım demez.
(bu yaklaşımı saçma bulabilirsiniz belki, ama bulmayın. windows fotoğrafa da yön veriyor maalesef. örneğin yeni RESİM formatı vista ile birlikte gün ışığına çıkacak ve pek çok şeyi değiştirecekk sektördeki, yani microsoft mühendisleri fotoğraf sanatı konusunda karacahil kimse değiller).

resim terimini fotoğraf terimine tercih eden firmalar da var. HP gibi, hep resim der onlar.

resim işleme editörleri denir, fotoğraf işleme editörü pek tercih edilmez.

bence de doğrusu fotoğraftır . ancak resim diyen birisine karacahil diyemeyiz.

Tarih: 28 Eylül 2006, 11:58 - İp: 81.***.**4.236
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Yukarıda verdiğim linkteki soruya cevap veren olmayınca yazıyı buraya taşıdım.

FOTOĞRAF NEDİR:
Fotoğraf, doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir. Kelime Yunanca ışık anlamına gelen "photos" ve yazı anlamına gelen "graphes" kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla yazmak anlamına gelmektedir. Fotoğrafçılık uluslararası bir dildir ve modern hayatta üçüncü bir göz vazifesi görür. Fotoğrafçılık bakmakla görmenin ayrı ayrı şeyler olduğunu kanıtlar. Fotoğraf bugünkü gelişme devrinde bir bilim ve diğer bilim kollarının da hiç şüphesiz ki en büyük yardımcısıdır

Başka bir tanım:
Bir cismin görüntüsünün ışık veya başka bir ışıma enerjisi yardımıyla bir yüzey üzerinde gözle görülür ve kalıcı bir biçimde elde edilmesi işlemine 'fotoğrafi' (veya fotoğrafçılık), elde edilen görüntüye de fotoğraf denir.

---------------------------------------------------------------------------------

RESİM NEDİR: (Resim arapça bir kelime) Ayrıca internette resim 'in tanımı yok gibi.
Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri.

Başka bir tanim: (Damla yayın evi, Türkçe sözlük.)
1 ) Bir şeyin çizgi veya boyayla yapılan biçimi. 2 ) Bu biçimleri yapma sanatı. 3 ) Fotoğraf

SORU ???????: Resim ve fotoğraf bir madde üzerine görüntünün aktarılması-işlenmesi işi olmasına karşın bu iki olayı anlatan ve içinde barındıran bir kelime varmı.???
Örnek: El yazısı + Matbaa yazısı.... = YAZI
sonuç olarak tümüne yazı diyoruz.

RESIM + FOTOĞRAF => ??????

Ben bunu herzaman düşünürüm ve bunun bir adı olmadığına karar verdim . Belki bu yüzden biz- ben RESİM diyoruz.

Bir adı varsa beni aydınlatın Lütfen.!!!!!!!!!!!

BELKİDE, GÖRÜNTÜ (İMAGE) TÜMÜNÜ ANLATAÇAK ENİYİ KELİME.

------------------------------------------------
GÖRÜNTÜ (Halıcı sözlük):

1. Gerçekte var olmadığı hâlde varmış gibi görünen şey, hayalet

2. fiz. Herhangi bir nesnenin mercek, ayna gibi araçlarla oluşturulan biçimi; herhangi bir nesnenin bazı ışık olayları sonucu elde edilen biçimi, hayal

3. sin. TV Bir film üzerinde sıralanmış resimlerin gösterici yardımıyla görüntülüğe art arda düşürülmesi sonunda hareketin yeniden kurulmasıyla ortaya çıkan görünüş; görüntülük üzerindeki hareketli resimler bütünü

4. mat. Sayı doğrusu üzerinde bir sayıya karşı gelen nokta

5. Manzara

Bana göre : Görüntü.
1: (Biy.) Gerçekte var olan veya olmayan şekillerin, hatırlanacak biçimde beyinde oluşturdukları iz.
2: (Fiz) Herhanki bir yöntemle, herhangi bir madde üzerinde ve içerisinde, Beynin göz merifetiyle algıladığı şekillerin tümü.

#azrael' tarafyndan 28.09.2006 15:01:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Eylül 2006, 14:39 - İp: 85.***.**7.20
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

wallahı ben bılmem ben RESSAM dıılım fotograf sanatcısıyım we benı ne ara guler ne wındosw baglar yanı ben hala hıc RESİM cekemedım neden se bılen warsa ogretsın we bu kural artık degıssın FOTOGRAF FOTOGRAF resım dııl
neyse bunu anlatmamıs bıras zor ama denıycem

Tarih: 29 Eylül 2006, 00:09 - İp: 85.***.**7.255
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

aliş, kurallara o kadar bağlısın madem. resim değil fotoğraf derim diyorsun ya.
esasında ne dersen de. o kadar önemli değil.

ama bak, w harfi yok bizim dilimizde. ''ve'' yerine ''we'' ; vallahi yerine wallahi, biraz yerine biras, deneyeceğim yerine denicem, diyen birinden ne sanatçı ne de ressam olur , tamam mı canım ciğerim.

alınma sakın, sataşmak gibi niyetim yok. böyle ahkam kesme, fotoğraf sanatçısıyım filan. iddialı laflar bunlar.
ara güler beni bağlamaz da deme. herkesi bağlar, en azından durup bir dakika düşünmek gerek, ara güler deyince.

#buffalo' tarafyndan 29.09.2006 10:47:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Eylül 2006, 09:45 - İp: 81.***.**7.124