flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Fotoğrafı Müdahale Ve Öncelik

Foto muhabirisiniz.

Telsizde kaza ononsu duydunuz size cok yakın olay yerine polistende ambulanstanda önce vardınız.

burakadar herşey güzel güzel bir haber yakaladınız. soru şu

1 yaralılara yardım ederim.

2 fotğraf makinemi çıkarım işimi yaparım

3 sizin fikriniz.

Tarih: 6 Ekim 2007, 20:37 - İp: 88.***.**6.139
buzkara
buzkara (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle bir durumda makinemi çıkarıp fotoğraf çekebileceğimi sanmıyorum.

Tarih: 6 Ekim 2007, 20:46 - İp: 88.***.**3.11
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

ikisi bereber de yapılabilir... daha evvvel böyle bir makale okumuştum mesleği ile insanlık arasında kalmış bir kişiyi anlatıyordu..ikisi de olabilir. önce bir kare fotograf.. sonra da ne geekiyorsa.. yada önce ambulans sonra bir kare fotograf...

Tarih: 6 Ekim 2007, 21:17 - İp: 88.***.**0.88
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Önce ambulans, sonra ilk yardım.Fotoğrafın canı cehenneme derim.

Tarih: 6 Ekim 2007, 21:22 - İp: 85.***.**7.113
mucahid-i
mucahid-i (üye)
Bursa / Amatör

Medyada görüyoruz insalar ne hallede.
Genel habercilerde sağduyu kaybı söz konusu.
Ama nedenide belli sağ duyu olursa bu seferde iş kaybı söz konusu olacak.
Haberi görüntüleyemiyecek.
Ama beni en sinir eden şey haberli şekilde yapılan kundaklamaları canlı canlı çekipte polise haber vermemeleri.
Birde üstüne polis hala ortada yok demeleri.
Ama en güzeli sağduyulu davranıpta mağdur insana imkanı el veriyorsa yardım etmeli.
Onun mağduriyetini haber yapmak yerine insanlık aybını örtmek.
İyilik yap denize at balık bilmezse Halik(Allah) bilir.

#mucahid-i' tarafından 06.10.2007 21:35:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ekim 2007, 21:34 - İp: 88.***.**5.192
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Gazeteciler biraz ağır eleştirilir bu konuda. İnsanlar yerde kan revan içindedir , gazeteci onlara yardım etmez fotoğrafını çeker.
İnsanlar tepki duyar, adama bak, fotoğraf çekeceğine yardım etse ya.

Oysa olay mahaline gelen savcı , polis sadece kendi görevini yaparken hiç suçlanmaz.

İyi kurulmuş bir toplumda herkes kendi işini yapar, gazeteci fotoğrafını çeker, polis delilini toplar, doktor hastalarla uğraşır, ilk yardım ekipleri de en son değil ilk oraya ulaşır.
Ama bizimki gibi derme çatma toplumlarda herşey karman çormandır.

Eğer , gazeteci , yaralılara yardım etmezse yaralılar ölecekse bence meslek filan bir yere bırakılmalı. Mesela arabanın içinde sıkışmış iki kişi, araba alev almış. Sadece gazeteci orada. O iki kişiyi yanarken çekerse belki büyük sansasyon yaratır, ama onları oradan çekip çıkararak hayatlarını kurtarırsa bence daha doğru bir davranış sergiler.

Kevin Carter isimli fotoğrafçı Sudan' da kendisine para kazandıracak fotoğraf peşindedir. Çölde gezerken aşağıdaki manzarayla karşılaşır. Bir fotoğraf çeker, olay yerinden uzaklaşır. Çocuğa yardım etmez.

Çocuk halen sağdır, ama o yardım etmez. Oysa 2km ötede Birleşmiş Milletlerin kampı vardır. Ama o sadece fotoğrafı çeker ve oradan uzaklaşır.
Bu fotoğraf ona büyük şöhret kazandırır. Pulitzer ödülünü alır.

Ama eleştiriler peşini bırakmaz fotoğrafçının, neden yardım etmedin, vicdanın sızlamıyor mu, insanlık öldü mü....gibi eleştiriler.
Kevin Carter bir süre sonra depresyona girer ve intihar eder. Geride bıraktığı mektupta ''aç çocuklar rüyamda üstüme üstüme geliyor'' yazılıdır.

Öldükten sonra pek çok fotoğrafçı Kevin Carter' a sahip çıkar, onun görevini yaptığını, fotoğrafçıların SUdan'daki bulaşıcı hastalıklar konusunda uyarıldığını söylerler.

Fotoğrafçı belki çocuğa yardım etmemiştir, ama çektiği fotoğraf Afrika ya olan yardımları artıtrır, Afrika'nın adeta sembolü olur, insanların beynine kazınır.

Tarih: 6 Ekim 2007, 21:42 - İp: 88.***.**2.178
elalarini
elalarini (üye)
Ankara / Amatör

Netfotografta bir haber fotoğrafına yaptığım yorumdan sonra gelen mesajı aktarıyorum.. Kendisi haber fotoğrafçısıymış..

"Trafik kazası veya bir olaya karışan yakınım da olsa çeker ve yayınlarım ve hatta bu bir bayansa haber değeri olması için eteğini sıyırır ve öyle fotograflarım."

Mesajın tamamını yazmayayım istedim. Hiç bir değiştirme yapmadım, mesaj kutumdan c/p yaptım. Peki buna ne demeli?..

#ege77' tarafından 06.10.2007 22:56:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ekim 2007, 22:54 - İp: 88.***.**0.77
musoo
musoo (üye)
Ankara / Meraklı

Fotograf cekerek zaten konuya mudahil olmus oluyorsunuz,siz o fotografı cekmedikce kimse bunu bilemez.Konu fotograf mı cekmeliyim yoksa yardım mı etmeliyim ise her ne yaparsanız yapın olaya karısmıs olacaksınız.Cok duygusuz gozuksede fotografcı fotografını cekmelidir.Bir dr veya polis olup olaya o anda el koyamayacagınız sürece fotograf cekin derim.

Tarih: 6 Ekim 2007, 23:17 - İp: 81.***.**7.61
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Adam aşağıya atlıyor ve fotoğrafçıda kare kare görevini yapıyor..

TIKLAYIN ..

Tarih: 7 Ekim 2007, 03:08 - İp: 85.***.**4.88
fotomakro
fotomakro (üye)
İzmir / Amatör

tabikide elimden geldigince yardim etmeye calisirim orda bi insanin hayati soz konusuyken aaa foto cekiyim ne amacla cekiyosaniz para kazaniyim yarismaya gonderiyim isim sz konusu yada ne biliym iste...hepsinden once gelir bence bi insanin hayati...yani bu bnm isim deil deyip de foto cekekmem ben insanlar gozumun onunde kivranirken...

Tarih: 7 Ekim 2007, 12:50 - İp: 85.***.**5.158
musoo
musoo (üye)
Ankara / Meraklı

Selamlar,

Bence Buffalo'nun verdiği örnek gayet açıklayıcı konu insani değerler olamaz.Flassv'nin durumu ( Foto muhabirisiniz demis ) ki meslegi fotograf cekmek; insanlara haber vermek,göstermek.Eger o ve onlar fotograf cekmezse bilemezsiniz ne oldugunu çevrenizde.Kisisel görüsüm ben yardım ederim ama bu benim meslegim degil, ben sadece fotograf cekmeye calısan amatör bir fotagrafcıyım.Eğer bir şekilde olaya müdahil olacaksam bunu fotograf çekerek yapmazdım mesleğim foto muhabirliği olmadığı sürece.Haberleri izliyorsunuz değilmi sokakta karısını 35 yerinden bıcaklayan sapıklar vs.. bu görüntüleri bizlere ulaştıranlar duygusuz insanlar mı ?

Saygılarımla..

Tarih: 7 Ekim 2007, 15:24 - İp: 81.***.**7.226