cocobryce
cocobryce (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılık Yetenek Sınavları

selam herkese.Güzel sanatlar fotoğrafçılık bölümünün yetenek sınavlarıyla ilgili bilgisi olan varsa lütfen yazsın.herkese soruyorum kimse bişiy bilmiyo!!bide bu yetenek sınavlarının tarihi ne zaman??

Tarih: 28 Kasım 2005, 16:04 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Mimar Sinan veya Marmara üniversitelerinin kapısına kadar gidecen.... Başka tarif bende yok.... Zannedersem... Bütün okullar sırayla yapıyor... Çakışma olmayıp, adaylar birkaç okulun sınavına girebilsin diye.... 93 ve 94 senelerinde girmiştim. Nasip değilmiş....

Tarih: 28 Kasım 2005, 17:24 - İp: 85.***.**3.14
gavroche
gavroche (üye)
Bursa / Amatör

Selam dostum... Kendimde bu sene Mimar Sinan Fotoğraf bölümü sınavlarına girecek bibi olarak sana elimden geldiğince bildiklerimi aktarmaya çalışayım... Öncelikle şu kanımın bir türlü kaynamadığı ÖSS zıkkımıdan baraj puanı alıp herhangi bir alandan sınavı dediklerine göre kağıtta yazan şeye göre yani, başarı ile bitirmiş olacaksın... Sonra elinde sınavı başarı ile kazandığın sonuç belgen ile dayanıcaksın okulun kapısına ön kayıt için... Ardından seni genel olarak 3 aşamalı fakat senesine ve okuluna göre prosedürleri değişen bir sınav bekliyor... Ancak genel olarak sınav şöyle yapılıyor bildiğim kadarıyla... Birinci aşamada bir test sınavı var genel kültür konulu... Bundan alacağın puanın belli bir bölümü elde tutuluyor... Daha sonra ikinci aşamada sanırsam mülakat yapılıyor ve bu okula girmek için en önemli aşama diyebilirim çünkü karşında oturan amcalar, teyzeler genelde bayaa işin ehli insanlar olduğundan seni biraz değil bayaa zorlayabiliyorlar... Ama gözün korkmasın dostum öle sözlü falan yapmıyorlar bilidiğim kadarıyla... Güzel bir sohbet sadece sen ve fotoğraf hakkında Ardından en zevkli aşama geliyor tabii ki de lafla peynir gemisi yürümez al bakalım şu makinayı aşaması... Sana bir portfolyo hazırlatıyorlar okul içinde veya dışarıda bu değişebiliyor tabii... Sanırsam çektiğin fotoğrafın teknik özelliklerinide not aldırıyolarmış bazen... Diyafram, enstantane vs... Sonra bir dönem kağıt üzerine çizim de yaptırılıyomuş bildiğim kadarıyla anck durum şimdi nasıl hiç bilemiyorum o konu üzerine... Sonra testden aldığın ve elde tutulan o puan diğer sınavlardan aldığın puanlarla birleşip senin kontenjanda ki sıralamanı belirliyor... Sınavda görüşürüz inşallah dostum... Işığın bol olsun... Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Tarih: 30 Kasım 2005, 02:56 - İp: 85.***.**7.82
xnpurple
xnpurple (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

ben mezun olduğum yıldız teknik hakkında bilgi verebilirim ancak. sınav tarihi ağustos sonu-eylül aylarında oluyo. ilk önce ünv. barajını geçiosun- sonra genel kültür sınavına giriosun- geçersen fotoğraf sınavına griosun-ki sorular çok çokkk sağlam sorular- bayağı bir çalışma gerektiriyor. sonra da ingilizce sınavına griosun- benim zamanımda yani 98 de çizim de sormuşlardı. genelde 3 boyutlu formlarla kompozisyon yaptırıyorlar... ama çizim kalktı gbi bir şey duydum. okulda onunla ilgili bilgi kitapçığı var- gelip alablrsin sanat tasarım fakültesinden

Tarih: 30 Kasım 2005, 15:34 - İp: 195.***.**5.218
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

sevgili gavroch,
acaba mimar sinan üniversitesinin fotoğrafçılık sınavında
karakalem çizim istiyorlarmı.

Tarih: 2 Aralık 2005, 00:24 - İp: 81.***.**5.148
gavroche
gavroche (üye)
Bursa / Amatör

Vallahi dostum onu bende tam anlamıyla bilmiyorum... Ancak belirli dönemlerde sınav prosedürlerinde çizimin de olduğunu biliyorum sadece... Ama araştırmalarım devam etmekte kesin birkaç bulgu edebilirsem buradan ulaşırım sizlere...

Tarih: 2 Aralık 2005, 00:29 - İp: 85.***.**9.110
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

vallahi iyi olur.
benimde niyetim var buradan sınava girmeye.
eğer ayrıntılı bilgi edinirsen beni haberdar edermisin.
[email protected]

Tarih: 2 Aralık 2005, 02:07 - İp: 81.***.**5.148
cocobryce
cocobryce (üye)
İstanbul / Amatör

ya hepiniz çok saolun ark.lar yalnız benim 2sorum daha olacak.birincisi hangi tarihlerde yapılıo bu sınavlar ikinciside nasıl hazırlanılıyor kurs fln yani????

Tarih: 2 Aralık 2005, 13:52 - İp: 85.***.**7.113
dnzkirici
dnzkirici (üye)
Ankara / Amatör

Sınav tarihleri ünvlerin web sayfalarında açıklanıyor. Ama tabi aksaklıklar olabilir. Ben de sınava hazırlanmayı düşünüyorum. Sınavda neler soruyolar bir bilgim yok ve öğrenemedim malesef Ama sınav tarihleri genelde ağustota başlıyor. Yetenek sınavı hakkında detaylı bilgi öğrenirseniz lütfen banada hbr verin. Teşekkür ederim.

[email protected]

Tarih: 2 Aralık 2005, 14:33 - İp: 85.***.**0.196
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

94 senesinde, genel kültür sınavında; aşağıdakilerden hangisi balıktır diye sormuşlardı...... -iskarmoz -istavroz -kıraça .... Genel kültür işte istavrozun haç olduğunu iskarmozun olta ile ilgili olduğunu bildiğim halde hatırlamadığım birbaşka şıkkı yazdıydım.... Kıraça diye balık varmış.... nerden bilebilirdim..... Bu yazdıklarımın fotoğraf sitesinde ne işi var....... Fotoğrafçılık sınavın da ne işi vardı.....

Tarih: 2 Aralık 2005, 16:19 - İp: 85.***.**4.248
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Selam mete007;
İskarmoz kayıklarda kürek çekerken küreğin bağlandığı ahşap veya metalden yapılmış çubuklar var ya onlara deniyor. Ama aynı zamanda iskarmoz diye balık da var. Kıraça zaten balık olduğuna göre o sorunun iptal edilmesi lazım. Ama artık itiraz da edemezsin. Mürur-u zaman oldu.

Tarih: 2 Aralık 2005, 17:35 - İp: 213.***.**5.242