ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Fotoğrafçılığa Başlamak

Merhabalar;
İsmim özgür atalay.Fotoğraf sanatına başlamak istiyorum.Forumlardan biraz araştırdım ama kafam çok karışık.Tabiki başlamak için sağlam bir makina lazım.Bende olimpus marka 12 mp var ama oyuncak gibi kalıyor sizin makinalarınıza göre.Şimdi 2 terim çıktı slr-dslr.Biri dijital,diğeri analog.Şimdi size göre hangi tür makina almalıyım?Bu öncelikli sorum.Buna cevap aldıktan sonra diğer sorularımıda yazacağım.

Saygılarımla hayırlı akşamlar

Tarih: 9 Temmuz 2010, 18:41 - İp: 88.***.**9.100
d.nisan
d.nisan (üye)
İstanbul / Amatör

DSLR alacaksınız zira analog makine film kullanıyor anlamına geliyor. Bütceniz ne kadar bu konuda bilgi verirseniz umarım herkez yardımcı olacaktır...

Saygılar.

Tarih: 10 Temmuz 2010, 00:04 - İp: 212.***.**7.150
cavekid
cavekid (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben öğrenirken analog ile öğrenmiştim. İnanın sijitale geçince hersey cok daha kolay geldi. 50-60 liraya zenit 12xp ler dolanıyor düşünürseniz. Affetmez ama cok iyi bir öğretmendir

Tarih: 10 Temmuz 2010, 00:33 - İp: 95.***.**2.222
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Kusura bakmayın benim hatam.Dslr alacağım bunu anladım.Bütçe olarak kesin birşey söylemem zor ama aldımmı işte bunla başla sonra şunu alırsın olmasın.Çok pahalı olmasın ama çokta kötü olmasın.Yani Fiyat olarak bu dediğim özelliklere kaç lira uyar bilmem ...

Tarih: 10 Temmuz 2010, 00:37 - İp: 88.***.**9.100
ugr87
ugr87 (üye)
Ankara / Meraklı

Öncelikle fotoğraf mantığını anlamak için slr makina daha uygun ama tabii uğraştırıyor hemde fazlasıyla(güzel sanatlar fakültesi öğrencisiyim ve geçen dönem görsel teknikler dersinde analog makina kulladık)..Dolayısıyla digital almanız daha mantıklı olur...Çok iyi bir makinaya ihtiyacanız yok şuan..Bende nikon5000d var şuan ve amatör olarak fazlasıyla idare ediyor..O yüzden orta karar birşeyler almanızı öneririm..Çünkü iş makinada değil sizde bitiyor...Öncelikle aldığınız makinayı iyi tanımalısınız sonrasında burdaki formlarda arkadaşların linklerini vermiş olduğu temel fotoğrafçılık eğitim setleri var pdf olarak onları indirin okuyun....Şahsen ben şuan öyle yapıyorum...Yaklaşık 1.000 tl ve 2.000 tl arasında nikonun ve canonun iyi makineleri var ve amatör olarak devam edecekseniz bunlardan birini alın..Mesela : Canon 450d yada Nikon 5000d vs gibi ama iyi bir fiat araştırması yapın..Hatta yurt dışından alma şansınız var yaklaşık %40 a kadar ucuz..

Tarih: 10 Temmuz 2010, 04:37 - İp: 83.***.**0.86
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Yani bin tl nin altında dediğiniz kritelde bir makina yok.O zaman 1,000-1,300 arasın bir makina fiyatı istiyorum arkadaşlar

Tarih: 10 Temmuz 2010, 10:40 - İp: 78.***.**6.187
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

İstekli ve meraklı birşekilde cevap bekliyorum.

Tarih: 11 Temmuz 2010, 16:41 - İp: 78.***.**6.101
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Fotoğraf sanatına başlamak...
Bu cümleden tekrar başlamalısın bence,makinanın önemi yok

Tarih: 12 Temmuz 2010, 23:40 - İp: 88.***.**1.73
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

tabiki..haklısınız.Ancak makinanında önemi var gibi
Sadece keseye uygun aynı zamandada güzel kareler yakalayabileceğim,yarı yada tam profess,yonel bir alet almak

Tarih: 15 Temmuz 2010, 16:00 - İp: 78.***.**7.21
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Halen beklemedeyim.Fotoğraf sanatı biraz sabır ve vakit gerektirdiğini daha makina almak için tavsiye beklerken anladım

Tarih: 16 Temmuz 2010, 19:47 - İp: 88.***.**2.57
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Şu an sizin kafanızda karışık olduğu için öncelikle yardım almanız için kendi içinizdeki çelişkileri çözmeniz lazım. Dslr ler öyle ucuz aletler değildir. Eğer bu gelip geçici bir hevesse bir dslr like alın. Yok tutku ise bizim seviyemize gelene kadar kullanacağınız ucuz bir dslr almanız gerekiyor. Öncelikle 1000-1300 tl arasını ve gerekirse daha fazlasını bu işe yatırmaya razı ve kararlı mısınız. Zira burada 3 aylık asgari maaştan bahsediyoruz.

Bende olimpus marka 12 mp var ama oyuncak gibi kalıyor sizin makinalarınıza göre

Marka anladıkta modeli anlamadık. İlk önce onu alalım oyuncak olup olmadığına biz karar verelim. Zira fotoğraf çekmek için yapılmış bir alet o da sonuçta.

Bakın GG den yada sahibinden bir fiyat araştırması yapın. Şu an size en uygun 2.el eski model bir dslr gibi görünüyor. (Canon 350D, 400D, Nikon D40x, D60, D70s, D80, Sony A100 yada A200, Pentax K100D ve vs. ) Ama unutmayın olimpusunuz (Olympus olacak) ile yapabildiğiniz bazı şeyleri o dslr ile yapamadığınızı görünce ilk başta hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Fotoğrafı ve çekmeyi öğrenince hibe edip yeni makine alırsınız.

Bu dediğim marka ve modelleri dediğim sitelerden ve google dan bir araştırın. İşinize gelirse. Kolay gelsin.

Tarih: 17 Temmuz 2010, 01:22 - İp: 85.***.**8.37