mali_brs
mali_brs (üye)
Bursa / Meraklı

Fotoğrafçılar Neden Orta Yaşta ???

selam arkadaşlar
bugün çanta almaya gittim bursa da mümin bey e
bir yerden objektif soracaktı benim için aradığı kişin telefonu meşgul olduğundan biraz oturmamı istedi.
ben dükkanda beklerken gelen giden müşterileri gözlemledim
insanları gözlemlemeyi tavırlarını konuşmalarını analiz etmeyi severim. ayrıca netfotoğraf ve fotokritik te yaptığım gözlemlerlede uyuşuyordu çoğunlukla

söylemek istediğim şu fotoğrafçılığa gönül veren bu işten para kazanmak için değilde hobi olarak ilgilendiği halde sürekli para harcayan insanlar genelde orta yaşlı veya ileri yaşta
gençler azınlıkla kalıyor hemde çok az genelde gençlerde ünilerin güzel sanatlar fotoğrafçılık bölümlerinde okuyanlar yani ama bu işe gönül veren hobi edinen aşk edinen kişiler hep orta yaşlı

benmi yalnış tespitlerde bulundum yoksa gerçekler bumudur? ve neden ?

ayrıca şu gözlemimi de paylaşıyım fotorğafla ilgilenen insanların hemen hepsi çok kibar, ağırbaşlı, dürüst, sevgi ve saygı dolu, paylaşmayı yardımlaşmayı seven muhteşem insanlar. gerçekten bu beni çok sevindiyor.

bu arada sakıncası yoksa yaşlarınızı yazabilirmisiniz?

benim yaşım 24 buçuk

Tarih: 11 Ekim 2008, 23:30 - İp: 88.***.**7.131
okankaya
okankaya (üye)
İstanbul / Amatör

genç biir fotoğrafcı olarak bunları daha önce düşünmüş biri olara ta soyleyeyım ki..
fotoğrafcılık dijital çılgınlıkla birlikte herkesin yapabileceği zannedeilen bir etkınlık hoby uğraş gibi algılanmaa başladı..
mumkunse hali vakti yerinde
gelir gider sıkıntısı olmayan çocuklarını 10-15 yaşının üstüne getirmiş haftasonları müsait olan yada serbest çalıştığı kendi işi olduğu için dükkanını iş yerini elemanlarına bıakabilecek birileri oluyorlar..
iyi çeksinler kötü çeksinler onlar için çok sorun teşkil etmıyor..
fotoğraf sohbeleine katılmayı seviyorlar derneklere klüplere takılmayı..
pikniklere gezilere gitmeyı..
birileri bana kızacak ama aksini idda edene her turlu cevabı verebilirim..
bir kısım insanlar fotoğrafcılığı ve fotoğraf ortamını emeklilerin takıldığı dernekler lokaller gibi görüyor..

kötü birşeymı değil elbette.. haddizatında iyide fakat..
bazıları bazı noktalarda yaşlarınında45-50 hata daha üstü olması hasebiyle kendilerinin daha çok bilmeleri gerektiği fotoğraf konusunda onlara daha saygılı imtiyazlı davranılması gerektiği gibi bir kanıdalar...

diğer yandan gençlr neden bu işin içinde değil..
gençler bu işin içinde ama makına aamayıp ne kıvrananlar var
işleri güçleri halleri vakitleri yernd eolmadığındna istediği ekipmenı alamayıp kısıtlı imkanlarla idare den he geziye sergiye safariye vs katılamıyoarlar..

tabi fotoğraf biraz sosoyal meseller biraz görsellik teknık bilgi deren bir bakımada 15-12 yaşında fotoğrafcı yetişmesi zor aslında o yaşta meseleleri algılaması zor bir çocuğun..

Tarih: 12 Ekim 2008, 00:47 - İp: 88.***.**8.12
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Para ve zamanın olmadığı için.

Tarih: 12 Ekim 2008, 10:52 - İp: 88.***.**0.9
marcos98
marcos98 (üye)
Antalya / Amatör

Arkadaşların dediğine katılıyorum. aslında çoğu genç yaşta insan istiyor fakat mali durumundan dolayı bu hayalini gerçekleştiremiyor.. Mesela ben 1 yıldır fotoğraf aşığı bir insanım fotoğrafçılık tutku oldu bukadar kısa zaman içerisinde benim için...fakat öğrenci olduğum için makinamı daha alamadım...yılbaşında bende alıp hayalime kavuşucam..Şuan içim içime sığmıyor beklemekten gına geldi diyebilirim ... yaşıma gelince yaşım daha 16 fakat çoğu yaşıtımdan farklı olarak ben cep telefonlarına bilgisayarlara yada bunun gibi şeylere değilde .. Fotoğraf gibi sanatsal bir konuya ilgi gösterdim xD bakalım inşallah yılbaşından sonra çalışmalarımı sizlerle paylaşıcam saygılar...

Tarih: 12 Ekim 2008, 16:05 - İp: 78.***.**8.120
acarmob
acarmob (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili kardeşim,bu gün asgari bir ekipman kurup fotoğraf çekmeye çıkman için 10.000 Ytl.masraf etmen gerekir...Ki çektiğin fotoğraf seni mutlu etsin...Compakt makinalardan bahsetmiyorum.İyi bir bady'in,bir kaç lens'in,tripod'un vs.vs.vs.1967 Yılından beri fotoğraf çeken bir arkadaşınız(ağabeyiniz)olarak daha yeni NİKON D-2oo aldım...Yaş meselesine gelince ancak bizim yaşımızda ekonomik olarak belli bir yere gelebiliyorsun.Yurdumuzda hiç bir fert hangi kültürde olursa olsun hobilerine vakit ayıramaz.40 sene İzmirde esnaflık yaptım,hiç bir hobime vakit ayıramadım,kazandığım parayı harcayamadım,hep yarın korkum oldu,ya iş olmazssa,ya boş kalırsam,çoluğum.çocuğum,bakmakla yükümlü olduklarım,çocuklarımın okul masrafları...Değerli genç arkadaşlarım hayat yolundaki dikenleri ayıklarken işte dediğimiz ve sizin sorguladığınız yaşlara geliyor insanlar...Sizi çok iyi anlıyorum...Keşke...Zor kazanılan şeylerin değeri büyük oluyor...Sevgi ile kalınız... Oktay ACAR-İZMİR...

Tarih: 12 Ekim 2008, 19:47 - İp: 78.***.**9.187
mali_brs
mali_brs (üye)
Bursa / Meraklı

arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekürederim.
tespitimin doğru olduğunu ve neden soruma cevap verdiğiniz için tamamıyla haklısınız.
bu yaşta ufaktanda olsa bu işlere bulaşabildiysek şanslı sayılırız bu ülke koşullarına göre. umarım yarının Türkiyesi daha iyi olur.

Tarih: 12 Ekim 2008, 23:06 - İp: 88.***.**4.248
ersen4490
ersen4490 (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeş ben 22 yaşındayım 18 yaşında stüdyo işletmeye başladım babam fotoğrafcıydı ben beni bildim bileli bu işin içindeyim genç olupta hobi için fotoğraf çekeni görmedim sebebi zaten belli para yok zaman yok benim bile durumum içler acısı zar zor karşılıyorum masrafları ne para kalıyo elimizde nede zaman oluyo dükkanı bile zor işletiyoruz parasızlıktan ama fotoğraf çekmek işlemek bir zevktir yaşamasını bilene konu için sağol

Tarih: 15 Ekim 2008, 19:50 - İp: 88.***.**8.3
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

En önemli etken: maddiyatla ilgili bir durum.
dolaylı nedenleride sayarsak;
Temelde yapılan yanlışlar ön plana çıkıyor.
ilkokulda yada orta okulda rehberlik dersleri olsun genel yönlendirmeler olsun kimse fotoğrafçı ol demiyor en azından ben kendimden ve çevremden biliyorum. Herkese ufaklıktan öğretmen ol doktor ol mühendis ol falan deniliyor. Genel bilinen mesleklerden ol deniliyor. ne bilsinler onlarda (küçükler) inanıyorlar onlara. yanlış tercihlere.. e hayliyle yaşda zamanla ilerleyince eğlim fotoğrafa doğru olmaya başladığında
-aaa ya ben çok süper fotoğraf çekebiliyorum işte tam bu iş tam benlik
-meğer ne kabiliyet varmış bende vay be ben neymişim be abi
diyebiliyorlar.
bu uyanışta çoğu zaman en erken 18-19- lu yaşlarda oluyor. İşin içine hem bigi edinme hem uygulama hemde eski yaşantından vakit ayırabilme girince de
iyi bir fotoğrafçı olmak 20-25 li yaşları bulabiliyor.

Aslında o insana küçükken öğretilseymiş fotoğrafçılık şimdi çok sayıda kaliteli fotoğrafçılarımız olurdu.
Ben şahsen üniversite formunda gördüm fotoğrafçılığı meslek olarak ders olarak. Hiç lisede ortaokulda arkadaşlarımın arasında hobi olarak yada meraklı birini görmedim.
niye ders olarak okutulmadı lisede yada daha ufak yaşlarda orta okulda falan?
insan bir dslr olsun almazmı okula hiç değilse bakın arkadaşlar bu gelişmiş bir fotoğraf makinesidir. şöyle çalışır böyle kullanılır gibisinden..

Karakter olarak karamsar bir insan değilimdir. Herşeye suçlu aramam. suçlu aranmakla uğraşmam. Ama yukarıda anlattıklarıma bakıncada içim sızlamıyor değil.

Tarih: 15 Ekim 2008, 23:35 - İp: 85.***.**5.93
track08
track08 (üye)
İzmir / Meraklı

ben 15 yaşındayım ve sadece meraklıyım şu an.zaten aile veya bir yakının yönledirmesi olmadan bu yaşta yeterli bilgiye sahip olmak mümkün değil. bu işi gerçekten istediğimi anlayacak olgunluğa daha yeni erdiğimi düşünüyorum.eline makina alıp onu bunu çeken herhangi biri olmak istemediğim için de önce araştırmak,belli başlı yanlarını öğrenmek gerektiğine karar verdim.daha makina bile almadım.maddiyatı bırakın bir kenara,çevremde fotoğrafla ilgilenen kimse yok ve kendimi eğitmek biraz zaman alacak gibi görünuyor.kendimi yeterli bilgi donanımına sahip hissettiğimde de,gerekli parayı sağlamak da kolay olmayacak.cok rahat geçinen bir aileye sahip olmadıkça,ilgili yaşıtlarımın da aynı sorunu yaşayacağını düşünüyorum.

#track08' tarafından 17.10.2008 21:12:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2008, 21:10 - İp: 88.***.**4.117
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili kardeşim,bu gün asgari bir ekipman kurup fotoğraf çekmeye çıkman için 10.000 Ytl.masraf etmen gerekir...Ki çektiğin fotoğraf seni mutlu etsin

Naaptın be abi..

Tarih: 18 Ekim 2008, 22:09 - İp: 88.***.**6.209
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

İstisnalar kaideyi bozmaz. Söylediklerim ağırlıkladır, biri çıkıp, ama ben yazdığınız gibi değilim demesin boşuna, o istisnadır çünkü

Neden fotoğrafçılar orta yaş ve üzerinde, ben biliyorum
Çünkü, genel olarak, gençler, maçta, barda, diskoda, kız peşinde, haytalık peşinde, gösteride, okulu asmada, okeyde, bilardoda, nargilede vs vs vs ....
E yaş biraz ilerleyip, insanın hızı kesilince, biraz daha farklı alanlara kaymaya başlıyor. Yolun yarısı devrilince, ölüm bile daha sık akla gelmeye başlıyor ve geriye bir şeyler bırakalım diye düşünürken, mesela , geriye fotoğraf adına bir şeyler bırakılması mantıklı gelebiliyor insana
Hem böylece, doğada yürüyüşler yapılabiliyor (spor), yeni çevrede yeni insanlarla bir araya gelinebiliyor (sosyalleşme), hem bir şeyler üretmenin keyfine varılabiliyor, istisnai olarak farkındalığı olan gençlerin de bu alanda olması elbet doğal, ama istisnalar işte ...

Ayrıca bir arkadaşımız 10 bin dolar mı , YTL ' mi ne demiş, hiç alakası yok, 1000 dolara kit lens ile bir D-SLR, hem de iyi bir D-SLR makina sahibi olmak pekala mümkün günümüzde.

Saygı ve selamlarla.

Tarih: 20 Ekim 2008, 12:09 - İp: 212.***.**1.146
  • 1