bellapais
bellapais (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Fotoğrafçı Kime Denir?

Merhaba NF dostları...
Merak ettiğim bir konuda, siz değerli dostlardan cevap alabilirsem ne mutlu bana...
Profesyonel fotoğrafçı kimdir? Amatör fotoğrafçı diye kime denir? Fotoğrafa iyi photoshop uygulayan kişi fotoğrafçı mıdır? Tüm bunları belirleyen kriter nedir, ya da hangi özelliklere sahip kişiler bunu belirler.
Akademik olarak eğitim almak şart mıdır? Yoksa gönül verip azimle çalışmak yeterli midir?
Tüm NF dostlarına saygılarımla....

Tarih: 14 Haziran 2012, 01:42 - İp: 95.***.**2.50
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

ülkemizdeki anlayışa/piyasaya göre profesyonel fotoğrafçı; mesleği fotoğrafçılık olan, geçimini/kazancını bu işten sağlayanlara deniyor...

yani profesyonel, uzman/işi iyi bilen değildir bizde, işten para kazanandır...

Tarih: 14 Haziran 2012, 13:07 - İp: 176.***.**2.67
bellapais
bellapais (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Teşekkür ederim baberti, düşüncelerini paylaştığın için.

Tarih: 14 Haziran 2012, 19:53 - İp: 95.***.**2.50
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sanat ve sanatçı hakkında kriter olamaz (bence).. akademik eğitim konusundada benzer yorum yazacağım; sanatın okulu yoktur.. Kısa ve öz yazmaya çalışıyorum, alıntılar yapmaktansa, görüşlerini paylaşmak istediğim yerin linkini veriyim:... Buraya tıklayın.....

Tarih: 14 Haziran 2012, 22:18 - İp: 94.***.**2.176
eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Merhaba Bellapais

Esasinda pek söylenecek bir sey yok mete beyin vermis oldugu linkte cok güzel bir aciklama yapilmis yani katilmamak mümkün degil Bu meslegin profesyoneli kendini iyi pazarlayandir ve sansi olandir, sans faktörü cok büyüktür bu meslekte yurt disinda bile artik ruhsat almak cok kolaylasti fotografciligi meslek hanesinden cikardilar, zamaninda burnumdan getirmislerdi. Iyi bir fotografci olmak istiyorsaniz bu size bagli sizin ruh haliniz bakis aciniz günlük yasaminiz hayatinizdaki her bir kavram gözünüz vizöre gittiginde sizi etkiler.

Belki size saka gibi gelecek ama eger iyi bir fotografci olmak istiyorsaniz ya yakin biri ile kavgaedin o hisimla makinanizin deklansörüne basin yada tam bir melankolik takilin bakin neler cekeceksiniz siz bile sasirirsiniz

ama türkiyedeki fotograf sitelerinden cekmis oldugunuz fotolara övgü almak istiyorsaniz cok kolay ya dagdan inen koyun sürüsü ile cobani siyah beyaz yada gölde bulunan bir parcalanmis kayigi cekin her zaman bu fotolar övgü almistir klasik cekimlerdir. belki size saka gibi geldi ama bunlar gerceklerdir örnegin fotograf dergilerine manken ajanslarina cekimler yapilir bazilarini siteye koyarsaniz 1 tane yorum alir ama dagdan inen bir koyun sürüsü 30 kati yorum yapilir yorumlarda hep aynisir cok basarili bir kare bu karede ne ise fotografin karesi yoktur dikdörtgendir yada buna yakin klasik yorumlar neyse kafanizi agrittim özür

fotograf sanatinda profesyonel veya amatör yoktur bence sadece o vizörün arkasinda insan vardir

saygilarimla

Tarih: 15 Haziran 2012, 05:20 - İp: 178.***.**5.189
bellapais
bellapais (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Emin Bey, düşüncelerinize yürekten katılıyorum. Benim için açıklayıcı olan bu cevabını için çok teşekkür ederim.

#bellapais' tarafından 18.06.2012 02:19:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Haziran 2012, 02:11 - İp: 95.***.**2.50
bellapais
bellapais (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Fotoğrafçılığın Yedi Katı adlı yazının linkini paylaştığınız için çok teşekkür ederim Mete Bey.Çok güzel bir yazıydı.

#bellapais' tarafından 18.06.2012 02:12:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Haziran 2012, 02:11 - İp: 95.***.**2.50
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

asıl teşekkür edilmesi gereken kimseyi yazmayı unuttum.. @antika arkadaşımız linkdeki tercümeyi yapan kimsedir...

Tarih: 18 Haziran 2012, 03:29 - İp: 94.***.**8.86
artunyork
artunyork (üye)
Ankara / Amatör

Bence bir fotoğrafı fotoğraf yapan o fotoğrafın fotoğraf oluşudur.Fotoğraf güzel olduktan sonra kimin hangi sıfatla deklanşöre bastığının bir önemi yoktur.

Tarih: 19 Haziran 2012, 10:48 - İp: 94.***.**6.126
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

akademik egitim almak makinanın kullanım klavuzunu ogrenmeye cekim tekniklerini ogrenmeye yarar sonrasında tamamen bu iş sizin hayal gücünüzle kimsenin bakmadıgıı gibi bakıp arisrokrat bi hava verebilir herkesten daha farklı seyler cıkartırsanız ki bunu insanların begendigi ve bundan para kazanmaya basladıgınız zaman profesyonellige adım atmıs sınız demektir...

Tarih: 20 Haziran 2012, 12:00 - İp: 88.***.**2.217
nurcantaskin
nurcantaskin (üye)
İzmir / Firma

profesyonnellik bir işten kazanılan paranın miktarıyla ilgili olsa WAN GOGH a ressam diyemezdik yaşadığı sürede hiç bir resmini satamamıştır çünkü...akedemik egitim bir sanatsal alanda gerekli olsa ülkemizden bir örnek nobel ödüllü yazarımız ORHAN PAMUK makina mühendiliği okumuştur güzel sanatlardan dramatik yazarlı mezunu değildir..temel olarak tam bir sanatcı kriteri yoktur.antik çağdan beri tartışılan sanat etkinliğinin tam karşılığı SANATCI değil SANATLA UĞRAŞAN anlamındadır.yani plajda tüm çocuklar denize girerken:başka bir çocuk kumdan kale yapıyorsa yada kumlara resimler çiziyorsa ona sanatla uğraşıyorsun deriz kısaca sanatla uğraşan yada uğraşmayan ugraştığı sanata vakit harcayan çok vakit harcayan ve ugraştığı sanatta farklılıklar yaratan ve yaratamayanlar vardır..ünlü filozof platonun hoçası sokratese dediği gibi''o sokrates kai ei ergazatu''ey sokrates sanatla uğraşsana

Tarih: 21 Haziran 2012, 03:54 - İp: 88.***.**9.62