noche92
noche92 (üye)
Tokat / Meraklı

Fotoğraf Üzerinde Oynama

Photoshop ve benzeri programlarla fotoğraf üzerinde oynama fotoğraf etiğine uygun mu? Amaç o anı olduğu gibi yansıtmak mı yoksa o andan yola çıkarak güzeli oluşturmak mı?

Tarih: 12 Ocak 2011, 15:32 - İp: 88.***.**5.82
kheer
kheer (üye)
Hatay / Meraklı

Bence ; dijital bir fotoğrafı daha güzel hale getiren her türlü program müdahelesinin yapılmasında bir engel yoktur ve yapılmalıdır.

ama sorunuzda yazdığınız gibi, o an'a müdahele etmek istemiyorsanız oynamazsınız olur biter.
o an'ı güzelleştirmek istiyorsanız aşarsınız bir program ve amacınıza ulaşırsınız.

tabii dijital müdahelede de aşırıya kaçmamak ve gerçekten uzaklaşmamak gerek.

son bir uyarı ! dijital müdahelede bulunmadan önce fotoğrafların kopyaları muhakkak alınmalı ve asılları saklanmalıdır.

Tarih: 12 Ocak 2011, 18:28 - İp: 85.***.**5.150
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bence fotograf değerleriyle sonradan oynanmamalıdır.
Köroğlu silah icad oldu mertlik bozuldu demiştir. Ben de digital teknoloji çıktı, fotografçılık bozuldu diyorum.
Eğer güzel fotograf elde etmek gerekirse aynı objeyi değişik ayarlarda bir kaç defa çekip en güzel olanı tutmak diğerlerini silmek gerekir. Fotografı bir defa çekip, sonradan teknolojinin yardımıyla bambaşka bir hale sokmak etik değildir.
Hatta çoğu zaman görüyorum, renk ve başka ayarlarla o kadar fazla oynanıyorki fotograf fotograf olmaktan çıkıp, suluboya resme dönüşüyor. Yanlıştır...
Fotograftaki başarı, çektiğiniz fotograf ile çekilen obje her yönü ile aynı ise o zaman yakalanmıştır.
Bazı arkadaşlarla geçmişte bu konuyu tartıştık. Bir arkadaş, bana vesikalık fotograflarda yapılan rötuş işini örnek vermişti. Ancak o iş ticari bir iştir. Biz burda fotografa sanat ve hobi gözüyle bakıyoruz. Ticaretle işimiz yok...

Tarih: 12 Ocak 2011, 21:58 - İp: 92.***.**9.127
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

Her fotoğraf çeken kişi çektiği fotoğrafın güzel ve çevreden olumlu tepkiler almasını ister zaman zaman bunu dile getirmesede. Aslında fotografı bir kaç defa çekmek değil işin temeli,esas olan mesele; fotoğraf kafamızda ne kadar renk ve şekil bulabiliyor.Eğer kafamızda bunlar canlanıyor ve kafamızın içindeki şablona uygun fotoğraf çekebiliyorsak ne mutlu bizlere.Bunların oluştuğu ortamda photoshopa olan ihtiyacımızı en aza indirgemiş oluruz kanımca.Ama şu da unutulmamalıdır ki,Photoshop bazen bir fotoğrafın hayatını kurtarabilir.

Tarih: 13 Ocak 2011, 00:20 - İp: 85.***.**0.3
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Dijital fotografçılık ,bir meslek ve hatta sanat dalı haline gelmiştir ve fotograf etiğiyle bir ilgisi yoktur.
Çünkü müdahale alenen yapılır ve amaç tam da budur. Maniplasyon , gibi tekniklerle, fotograflara farklı bir bakış açısı sunar.

Tehlikeli ve etik olmayan, kusurlu fotografa çaktırmadan müdahale edip ,fotograf kalitesini iyileştirmeye çalışıp , sonra da bununla "fotograf sanatçısı" ünvanını kartvizitine ekleyen zihniyetlerdir.

Tarih: 13 Ocak 2011, 21:20 - İp: 88.***.**5.163
  • 1