savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Fotoğraf Sanatçısı Diye Bir Haltyok

FOTOĞRAF SANATÇISI DİYE BİR HALT YOK

Size "sanatçı" denmesine karşı çıkıyorsunuz.
Ama Türkiye'de birçok fotoğraf sanatçısı var.
Onlar da sanatçı değil mi?

- Ara GÜLER: Değil tabii. Bir sürü adam var sokakta.
Onları fotoğrafçı mı sanıyorsunuz? Çöpçü de olabilirlerdi.
Aslında fotoğraf sanatçısı diye bir halt yok.
Fotoğrafın sanatı olmaz ki sanatçısı olsun.
Fotoğrafla sanat arasındaki farkı anlatayım;
sanat yalandan doğar, yalan söyler.
Olmayan şeylerden sanat yapılır.
Bu lafı ben söylemedim Oscar WILDE'ın Dorian Gray'in Portresi
adlı kitabının önsüzünde var...

O zaman niye bazıları kendilerini fotoğraf sanatçısı olarak
tanımlıyor?

- Ara GÜLER: Neden biliyor musun?
Çünkü beleşten sanatçı oluyorlar da ondan.
Fotoğrafçı palavra bir şey ama sanatçı olursa mühim biri oluyor
bir yere gittiğinde. Ben sanatçıyım diyecek ya...
Sıkıysa müzisyen olsunlar, olabiliyorlar mı?

Fotoğraf nedir o zaman?

- Ara GÜLER: Hiçbir şey değildir fotoğraf! Oyuncak sadece...

Ne diyorsunuz? Üstad doğru mu söylüyor?

Tarih: 27 Mart 2009, 19:08 - İp: 81.***.**9.186
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ama arkadaşlar neden sorgulamıyoruz hepinizin önerilerine ve yazdığı şeylere yürekten katılıyorum neden sorgulamuyoruz tek fotoğrafı değil diğer şeyleri diğer sanatları
geçenlerde İzmir Aydın afrodisias antik kentine gittim gezdim gördüm dönemin heykel fakültesi adamlar ın yaptığı o dönemlerdeki heykellere bak yahu ruh üfle adam yürüyüp gidecek orantılar herşey tam birde gel günümüze bak gülersiniz

o demin şartları da var tabi ama bu dönem neci

tamam herkez baksın sanat yapıyorum diye kendini kandırsın büyük lerimizin de yaptığı gibi ama arkamdan gelen nesil bu gibi şeylerden dolayı bana sanatçı demesin kolay kolay aa bu sanatçı demesin

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:09 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

başka sanatlara sırt çevirdiğimizi nereden çıkardın kan_ki. herkes hobileri çerçevesinde başka sanatlarla ilgileniyor. babam bir ressamdır. ondaki resim yeteneği bende de var ama resim yapmak benim fazla ilgimi çekmiyor ben fotoğrafçılığı daha çok seviyorum. ayrıca burası bir fotoğrafçılık sitesi. heykelcilik veya el sanatları ile ilgili bir site olsaydı eminim o konularda fazlasıyla konuşulacak başka sanatlara ilgi yokmuş gibi görünecekti

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:13 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)

ama ben başka sanatlara sırt çevirmiyorum ki sorguluyorum sadece sorgulanmasını istiyorum aksine fotoğraf ın diğer snatlala bağlantılı olması yönündeyim ki sen çok şanslısın babanın ressam olması fotoğraflarının üzerin de çok etkisi vardır muhtemelen bakın en başta tartışma konusu olan yazı da Ara diğer röportajların da ne der; fotoğraf snatçısı dediğin adam resim bilecek,müzük bilecek,tiyatro sinema bilecek,heykel bilecek..bunları bünyesin de taşımadan entellektüğel bir birikime sahip olmadan ben bu adama fotoğraf snatçısı demem der

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:21 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

hepsini bilmek zorunluluğu yok renkleri ve ışığı bildikten sonra gerisi halay gücüne kalmış

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:28 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)

yok be dostum amatör fotoğrafçılıktan bahsetmedim ben neyse diyelim umarım yeni yeni sanatçılar ortaya çıkar güzel güzel eserler gözleriz

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:33 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

göreceğiz illa ki onlar yetişecek bize yol gösterecekler biz de kendimizi ona göre ayarlayacağız birşeyler öğreneceğiz

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:36 - İp: 81.***.**7.150
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

güzel bir ışık bide iyi bi kadraj tamam ortaya güzel bi fotoğraf çıktı eee bu çekilen fotoğraf sanat eserimidir? iyi bir fotoğraf çekmek yetenek işi değildir zira ortada yaratıcılık yoktur, tamamiyle teknik bilgi ve elinizdeki makineye bakar e tabi birazda ışık-renk bilgisi, fotoğraf ancak ve ancak bir sanat eseri ortaya koymak için araç olabilir.

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:41 - İp: 88.***.**3.189
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili kanki..

diğer santları yok saymak çok anlamsız..Artı bir fotoğrafçı istese istemese de fotoğrafında hangi müziğin uggun olduğunu düşünür..

bir fotoğrafı çekmeden önce hayalinden önce nasıl bir olayın hangi şamasını yakalmak üzere olduğunu düşünür..

Deklançşöre basmadan kafanızda bir resim zaten çizersiniz..Ya a en azından çizmelisiniz..vs vs vs..

yani dedikleriniz fotoğrafın bağlantılı olduğu unsuzrlar.

Ama her birini sonuna kadar bilmek akıl işi dğeil..

yeteri kadarını bilmeli gerisi gider yani..

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:43 - İp: 88.***.**9.192
kan_ki
kan_ki (üye)

bunların bir zorunluluk olarak görülmemesi sanat ve sanatçı ayrımının yapıla bilmesi için gerekli ön koşul olması daha kalite li sanat anlayışına ve daha kaliteli fotoğraf anlayışına ışık tutacaktır.sadece renk bilgisi,ışık bilgisi kadraj bilgisi fotoğrafa yeni başlayalar veya hobi olarak veya benim için gereklidir
ama burda sanat ı ve fotoğraf sanatını tartışıyorsak ve türkiye ve dünyada kimlerin sanatçı mertebesine yükseldiğini tartışıyorsak bu kişilerin fotoğraflarına baktığımız zaman yukarda söylediğimiz sanatın diğer unsurlarının çıkarımlarını ve izlerini görmemiz lazım( teknik,ideolojik ve estetik açıdan bunları barındırıyor sa snat eseri dir denir.uluslar arası sant kavramı kitabından alıntı )
fotoğraf ta bir anlatım biçimi ise eğer bunların içerisinde barındırmak zorunda olmalı..

hepsini bilemeyiz yada kavrayamayız elbet ama en sonunda fotoğrafta bazı şeyleri aştık tan sonra bu birikimlerin karşımıza çıkması gerektiğine inanıyorum
bütün herşeyi bilelim diye bi konu da da diretmiyorum ..

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:54 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

iviavi sefer hocam bir örnek vermişti. donanım da aynı olsun teknik bilgiyi de eşit düzeyde verin. her insanın olaya bakış açısı farklıdır. sanatçı zaten ortaya sanat eseri koyarsa sanatçı olur. ancak bu demek değildirki sanatçılardan başkası o işi yapamaz. biz sanat olarak yapmıyoruz hobi olarak yapıyoruz. meslek olarak yapanlar da var. ve bütün bu kesimler aynı objeyi çeksinler hepsinin çektiği fotoğraflar birbirinden farklıdır

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:05 - İp: 81.***.**7.150